Коли 24 травня у небі над Києвом кружляли гелікоптери із затриманими у15 областях України податківцями часів Януковича — у серці затепліла надія: невже лід рушив, панове засідателі? Невже ми таки починаємо давити цю підступну гідру — корупцію, яка нищить нашу країну?
Круті кадри з чиновниками у наручниках мимоволі нагадали італійський фільм «Спрут» із легендарним комісаром Катані. І в нас, нарешті, буде так, як у кіно. В антикорупційній операції було задіяно 2000 поліцейських, 500 прокурорів, 450 обшуків і 23 затриманих доправлено до столиці. Поліція зібрала докази, що податкова служба під керівництвом Олександра Клименка завдала державі збитків на суму 95,921 млрд. гривень. Такого Україна ще не бачила. Однак багатообіцяючі інтерв’ю на летовищі найголовніших прокурорів, гнівні тиради й обіцянки почали розвіювати надію, що народилася.
А коли військовий прокурор почав дякувати в ефірі нещодавнозатриманому й випущеному під заставу головному податківцеві країни Роману Насірову за те, що він надав правохоронцям інформацію про злочинні схеми обкрадання бюджету, якими користувалися підлеглі Олександра Клименка, стало зрозуміло, що все це — шоу і не більше.
«Заступник генпрокурора Анатолій Матіос розсекретив мою участь у підготовці спецоперації по затриманню екс-працівників «Мінсдоха», після чого багато журналістів хочуть почути від мене більше подробиць. Після перемоги на конкурсі на голову ДФС одним із завдань, які я поставив перед собою, була боротьба з так званими «податковими «ямами», «оптимізаторськими» майданчиками, «скрутками» і т. д. Ми з командою витратили близько року, щоб скласти пазли корупційної картини відмивання коштів у так званому «Мінсдохе». Мова йшла не тільки про виявлення «дір», але і виявлення всіх учасників цих угод — від імен тодішніх посадовців до назв комерційних структур. Коли потрібний матеріал був накопичений, ДФС передала його вповному обсязіу Генпрокуратуру, яка почала своє власне розслідування…», —написав Насіров у «Фейсбуці».
А далі відрапортував про успіхи свого відомства під його керівництвом і про те, як «мільярди з тіньової економіки потекли в бюджет країни» і про реальне очищення служби від корупції, що «підтверджується рекордним збільшенням зборів податків». Дивина та й годі!
Людина провела таку титанічну роботу, стільки для країни грошей заробила, за щож її кілька місяців тому кинули за грати? Кримінальне провадження проти головного фіскала країни НАБУ порушила за неправомірні рішення Насірова про розстрочення податкових боргів підприємства мколишнього народного депутата Олександра Онищенка, який знаходиться у бігах. Звільненийпід заставу Насіров, виявлється, герой! Ордена йому!
Невже знову шоу? Швидше за все. Недешеве шоу за наш з вамирахунок. Бо нікого з підозрюваних ще гвинтокрилами до СІЗО не доправляли. А коли в суді почали випускати затриманих податківців під заставу, і навіть під особисті зобов’язання, у багатьох надія вмерла остаточно. Попри палкі запевнення ударного силового кулака країни, що ми ще всім покажемо, і ще прилетимо за ким треба, бо будуть нові арешти. А що суди відпускають підозрюваних, то ми не винні. Всі претензії до недореформованих судів. Маєте, що маєте. Це ж як «професійно» треба було працювати сотням прокурорів і слідчих, щоб в суді все розсипалося, як картковий будиночок. Хотілося б помилятися у своїх відчуттях, але…
Не здивуюся, якщо готувалися ці показові затримання з єдиною метою — відбілити Насірова. А заодно і народ заспокоїти, щоб пару випустив, мовляв, недаремно прокурори гроші проїдають, ось яку рибку впіймали. Та чому тільки тепер, через три роки? Дуже дивним чином ця гучна справа збіглася із першою річницею перебування на посаді Генпрокурора України Юрія Луценка.
Щось схоже ми вже бачили. Тільки у менших масштабах. Геть недавно у наручниках виводили із Верховної Ради депутата-радикала Олега Мосійчука, відеодокази про корупцію якого Генпрокурор Віктор Пшонка торжествуюче демонстрував прямісінько в парламентській залі. І де тепер Мосійчук? Знов у депутатському кріслі. Можна згадати, як Яценюк гордо сходив на престол керівника першого постмайданного уряду і як під прицілами телекамер клацали наручники на зап’ яcтках голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій Сергія Бочковського та його заступника. І де тепер затримані чиновники високого рангу? Там, де і мають бути — на волі. За два роки справу до суду не доведено.
Нацполіція звинувачувала цих високопосадовців в організації корупційної схеми тендерної закупівлі паливно-мастильних матеріалів за завищеними цінами та відмиванні доходів. За такі злочини в Україні мають сидіти за гратами сотні, тисячі посадоців і керівників різних відомств, бо як вони грабували країну — ми знаємо і без слідчих. Для чого ж був цей спектакль у прямому ефірі? Щоб полякати трохи чиновників? Та чхати вони хотіли на всіх, як крали, так і крадуть. І ніякі тюрми не лякають. А шоу для нас з вами, глядачів. Нова влада клялася народу а Майдані, що все буде по-новому. Ось вам затримання в прямому ефірі. Такого ще не було.Зробили б краще репортаж із в’язницій показали одного високопосадовця, якийвідбуває реальний термін за корупцію. Дієвіше було б за всі показові виступи прокуратури й міліції. Румунські тюрми переповнені корупціонерами й хабарниками. Там навіть студенти, які давали викладачам хабарі, відбувають реальні терміни покарання. Якби в Україні садили усіх, причетних до хабарництва — тюрем не вистачило б. Але зробити щеплення від цієї зарази в інший спосіб, на жаль, не можливо.
І знову про гучні київські арешти, які дивним чином збіглися із першою річницею перебування на посаді Генпрокурора УкраїниЮрія Луценка. А можевся ця метушня з податківцями була прибережена до пори до часу, щоб використати козирну карту в потрібний момент для відволікання уваги українців від життєвоважливих питань? 26 травня завершила свою роботу в Україні Місія Міжнародного валютного фонду, яка заявила про необхідність технічного доопрацювання 4 законопроектів та їх парламентської підтримки. Це стосується пенсійної та земельноїреформ, пожвавлення приватизації та забезпечення конкретних результатів антикорупційних зусиль. Щодо останнього, то наші кредитори, напевне, бачать, що результатів на цьому фронті не густо. А тут вам подаруночок — грандіозна антикорупційна операція підоспіла. Під її прикритям легше буде провести через Верховну Раду й закони про продаж землі та пенсійні зміни, ставлення до яких в українському суспільставі неоднозначне. Та чи спрацює козир, викинутий владою з колоди, побачимо вже найближчим часом.
Ніна РОМАНЮК
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook
1 Comment
Театр та й годі. На фоні печерного цинізму – початковий показовий популізм, а після цього – “разводка”: все, як і було раніше (з киванням на когось іншого) . Але так не буде. Актори і суфлери (не кажу про режисерів) загралися. Це вкрай небезпечно. Для всіх.