25 травня минає рівно три роки з моменту обрання Петра Порошенка главою держави. В буремному 2014 році він здобув перемогу ще в першому турі виборів, отримавши підтримку 54.7 відсотка. Вчора «гарант» перебував на Волині з робочим візитом. Днем пізніше здобутки та недопрацювання трьохрічного президентства Порошенка спробує оцінити у цьому матеріалі.
Петро Порошенко, фактично, став першим президентом незалежної України в часи війни. Коли новообраний глава держави складав присягу, на східних рубежах країни вже тривали активні бойові дії, а Крим був анексованим. Тож Президенту не було часу на «розкачку», а довелося відразу «закачати рукава» і приступити до праці.
Говорячи про здобутки команди Порошенка, варто згадати про найсвіжіший приклад – безвізовий режим. Отримання безвізу цінне не так розширенням транспортно-туристичних можливостей українців, як політичним підтекстом. Безвіз – це ще один вагомий меседж від Європи до України, який суттєво покращить як відносини із Заходом, так і політичну ситуацію всередині держави. Отриманню безвізового режиму передував вдалий «промоушин» та впровадження низки законів і реформ, необхідних для візової лібарелізації.
Ще одним вагомим досягненням гаранта Конституції є формування боєздатної української армії. Порошенко активно позиціонує себе як «президент миру». Разом з тим він робить акцент на тому, що вже до 2020 року наша армія повинна повністю перейти на стандарти НАТО. Кроки у цьому напрямку вже зроблено. Зрештою, наші військові вдало протистоять одні з найсильніших та найчисельніших армій світу.
Глава держави небезуспішно контактує з європейськими та світовими лідерами. Це дає змогу Україні отримувати фінансову підтримку та продовження санкцій щодо Росії. Порошенко активно намагається налагодити зв’язок із президентами-дебютантами – Трампом та Макроном.
До плюсів варто віднести і реформу декомунізації та впровадження децентралізації. Позитивним є запровадження прозорих державних закупівель, електронних декларацій, ну і звісно – створення Національного антикорупційного бюро.
Потрібно згадати і про законотворчу діяльність президента. З початку каденції Петро Порошенко подав на розгляд парламенту 111 законопроектів, 84% з яких стали законами.
Якщо ж говорити про недопрацювання, то варто згадати про розслідування злочинів Революції Гідності та притягнення до відповідальності команди Януковича. Багатьом людям з оточення «легітимного» вдалося уникнути відповідальності та покинути країну, а у злочинах проти учасників Майдану досі більше питань, ніж відповідей.
Команді Президента вдалося розпочати широкий спектр реформ, однак не всі з них вдалося завершити. Недопрацюванням варто вважати і повільну боротьбу з корупцією.
Ще одна позначка в графі «мінус» – відсутність чіткої стратегії щодо завершення війни та повернення Криму. Неефективними та недієвими виявилися як зустрічі у Нормандському форматі, так і Мінські угоди.
Президент постійно намагається сформувати біля себе команду із перевірених людей. Команда у Порошенка, без сумніву, існує, однак її члени часто підводять свого лідера, втрапляючи у різні скандали (Кононенко і КО). Проблема кадрів присутня як на загальнонаціональному рівні,так і на місцях.
З початку каденції Петра Порошенка можна згадати низку заходів, які не можна однозначно маркувати ні чорним, ні білим. До них можна віднести відмова від впровадження воєнного стану та активних наступальних дій української армії. Серед найсвіжішого – заборона користування низкою російських інтернет-ресурсів.
Як би там не було, але до чергових виборів президента залишається ще 2 роки. Команда Порошенка, без сумніву, знає про недопрацювання, що висять над Президентом дамоклевим мечем. На Банковій є декілька сценаріїв розвитку подій і цілком імовірно, що вибори глави держави можуть відбутися й раніше запланованого терміну.
Чого ж чекати від президентства Порошенка в недалекому майбутньому? Перш за все, продовження проєвропейського курсу та асоціації України до ЄС. В державі продовжуватимуть децентралізацію. Президенту доведеться вирішити питання із земельною реформою та мораторієм на продаж сільськогосподарських земель. Верховний головнокомандуючий продовжуватиме зміцнювати армію, спробує пришвидшити антикорупційні заходи. Незважаючи на думки експертів та рейтинги довіри, остаточну оцінку діяльності глави держави дасть народ під час наступних президентських виборів.
Андрій Мошкун
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook
1 Comment
До успіхів Президента Порошенка слід віднести повне виконання його обіцянки “жити по новому”, фактично лише олігархи та їх прислуга у владі та серед депутатів Верховної Ради суттєво покращили рівень життя, лише їх захищає прогнивша корупцією порошенківська судова система. Для більшості народу України суттєво погіршені умови життя і безпеки. Треба зробити наголос, що Президент Порошенко проявив повну бездіяльність у виконанні вимог ст.106, пункти 19, 20 Конституції в серпні 2014 року при військовій агресії путінського режиму на Донбасі. Цим він дав можливість РФ брехати на весь світ, що в Україні громадянська війна, заодно позбавивши Україну звернутися до підписантів Будапештського Меморандуму. “Спасибі” Порошенку, що він усі руйнування і втрати від окупаційної війни його колеги Путіна переклав на Україну і громадян нашої держави.