Уже не одну тисячу літ існує цей дієвий і досить розповсюджений метод —бібліотерапія. Він допомагає справлятися зі стресами, подолати негаразди, душевні кризи, розвивати вольові якості. Періодично багато з нас його використовує, буває, і не здогадуючись про саме позитивний вплив книги.
Сучасне життя—суцільний стрес. Ми перевантажені негативною інформацією з екранів телевізорів, радіо, преси. Влада підносить все нові сюрпризи з пенсіями, комуналкою, нас залучають у болючі виборчі суперечки, з’ясування побутових проблем. Ми – емоційно виснажені. Що робити? Виникає класичне запитання. Як рятуватися? Мабуть, читаючи ці рядки, думаєте: зараз запропонують усамітнитися на тропічному острові і годинами споглядати на блакитні хвилі? Це, можливо, і заспокоїть на певний час тих, хто має гроші і знає, де той острів. А от взяти в руки хорошу книгу і провести вечір-другий, відліпившись від екрана телевізора, – може кожен.
Виявляється зранену душу можна лікувати книгами. «Бібліотерапія» або «книголікування» з давніх-давен є відомим і популярним методом допомоги людям, які переживають стрес чи мають психологічні проблеми. Чому звичайне читання може бути настільки цілющим?
По-перше, читання приносить насолоду.
Сам процес читання має багато позитивних ефектів і поліпшує наші когнітивні (пізнавальні) здібності: мислення, пам’ять, увагу. Люди, які багато читають, мають менше труднощів, пов’язаних з відтворенням інформації, висловленням своєї думки.
По-друге, читання додає знань
Кожному завжди хотілося б більше дізнатися про мистецтво, природничі науки чи історію найбільших наукових відкриттів. Зараз є безліч науково-популярних книг, з яких можна дізнатися багато цікавого і продемонструвати свою ерудицію в колі друзів та колег! Це підніме власну самооцінку!
По-третє, важливо те, про що ми читаємо
Не кожна книга полегшить наше життя і дасть відповіді на наші запитання. Деякі, навпаки, можуть поглиблювати розгубленість та депресивні переживання або ж неприємно здивують поганим перекладом. Тому необхідно ретельно обирати книги для читання і пам’ятати: якщо ви відчуваєте тривогу, напруження чи пригніченість – залишайте динамічний детектив на найвищій полиці до кращих часів.
ЛІКУЙТЕ ХВОРОБИ БІБЛІОТЕРАПІЄЮ
У практиці клінічної психології є напрям лікування людей за допомогою читання книг. Здавалося б, як і що можна вилікувати за допомогою різних книг? Виявляється, така практика дійсно існує і допомагає при певних психічних захворюваннях.
Бібліотерапія – ця методика лікування заснована на тому, що пацієнт систематично читає підібрані його лікуючим лікарем книги. Таким чином, поліпшується психічний стан людини. Але щоб домогтися таких поліпшень, слід підбирати спеціальну літературу, орієнтовану саме на коло проблем пацієнта. Вже є світовий досвід щодо цього.
У Лондоні працюють спеціалісти, які радять відповідні тексти своїм пацієнтам. Новий вид нетрадиційної медицини популярний також у Сан-Паулу та Белграді. На початку 20ст. у Сполучених Штатах Америки запрацювала повноцінна літературна клініка.
Книги стимулюють до різних емоцій та навіть дій. Тож практика допомагати долати життєві проблеми з їхньою допомогою була популярна ще до появи інтернету й телебачення. Бібліотерапія може вилікувати розбите коліно і розбите серце.
Бертруд та Елдеркін видали книгу “Лікування романами”, яка розповідає про цю методику, про ази бібліотерапії та про її ефективність. Згодом з’явився і сайт, де люди можуть написати авторам про свою проблему (хворобу). Ретельно проаналізувавши її, спеціалісти дають свої поради. На сайті можна знайти список найпопулярніших хвороб та одразу запропоновану літературу для їх лікування.
Скажімо, як вам подобається такий лікарський рецепт: якщо вас турбують гіпертонія і безсоння, візьміть п’ять крапель «Містечко» Шарлотти Бронте на склянку «Будинок сну» Джонатана Коу.
Від зубного болю помічною буде фантастика, що захопить вас у сюжетний вир і ви навіть не згадаєте про докучливий біль. А дратівливість поборе «Пікнік на льоду» Андрія Куркова. “Листоноша завжди дзвонить двічі” Джеймса Кейна зніме апатію. Для усіх без винятку жінок психологи нині радять прочитати книгу-бестселер Елізабет Ґілберт “Їсти, молитися, кохати” – розповідь про духовне переродження і позитивні зміни у житті.
Читати такі книги можна в будь-який період вашого життя, навіть у найбільш сприятливий, а під час депресивного – просто необхідно. Це – перлини світової літератури і, прочитавши їх, ви відчуєте, що життя знову переливається яскравими фарбами.Тож, навіщо пічкати себе різними антистресовими пігулками чи витрачати час і кошти на різні процедури, якщо лікування може бути набагато простішими і приємнішим. Будьмо здорові разом з хорошою книгою!
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook