У ніч з 13 на 14 січня православні українці відзначають Старий Новий рік — Новий рік за юліанським календарем. В XX і XXI століттях припадає на північ між 13 і 14 січня за григоріанським календарем.
Вечір напередодні Старого Нового року називається Маланчиним вечором і є традиційно одним з улюблених свят українців. Найважливішою традицією Старого Нового року є посівання. Посівати починають ще з самого ранку до сходу сонця, переважно хлопчики або чоловіки. Є прикмета, що першим в дім цього дня повинен зайти чоловік. Якщо прийде жінка, то це погана прикмета.
День народження сьогодні відзначають колишній начальник управління Держгеокадастру у Волинській області Василь Василенко та заслужена журналістка України Лариса Віліщук. Щиро вітаємо!
13 січня в історії:
1681 — у Бахчисараї підписано договір, який завершив російсько-турецьку війну 1676—1681 і встановлював перемир`я між країнами терміном на 20 років. Згідно з Бахчисарайською угодою Османська імперія визнала Україну за Московією
1854 — Фаас Ентоні з Філадельфії запатентував новий музичний інструмент — акордеон
1919 — у Києві Директорія УНР затвердила закон про заклик військових до дійсної служби
1928 — у трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) компанії RCA і General Electric встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах
1934 — у Радянському Союзі запроваджено новий вчений ступінь — «кандидат наук»
1936 — польський суд засудив до страти Степана Бандеру, Миколу Лебедя, Ярослава Карпинця (замінено на довічне ув`язнення)
1942 — почалося примусове вивезення населення України в Німеччину (остарбайтери)
1943 — А. Гітлер видав директиву про тотальну мобілізацію матеріальних засобів та людських ресурсів Німеччини
1957 — компанія Wham-O почала випуск фризбі
1965 — губернатор штату Мінесота (США) Карл Ролваг та мер Міннеаполісу Артур Нафталін підписали прокламації про проголошення 22 січня «Днем української незалежності»
1989 — у всій Великобританії комп`ютери були вперше паралізовані вірусом «Friday the 13th» («П`ятниця, 13-те»), відомим також під назвою «Jerusalem», котрий періодично активізується в дні, коли 13 число припадає на п`ятницю
1991 — у Литві відбулись криваві сутички між підрозділами радянської армії і місцевим населенням, спровоковані Кремлем, що намагався запобігти виходу республіки з СРСР. Штурмом взятий телецентр. У Литві цей день відзначається як день оборони свободи
1993 — у Парижі представники 130 країн підписали «Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї і її знищення»
1999 — 36-річний Майкл Джордан, жива легенда американського баскетболу, офіційно оголосив, що залишає команду «Чикаго Булз» і припиняє професійну кар`єру баскетболіста
2000 — про свою відставку з поста глави компанії «Microsoft» заявив її співзасновник і багаторічний керівник Білл Ґейтс
13 січня народились:
1877 — Мацієвич Левко, український інженер-конструктор, винахідник, політичний діяч; перший український авіатор
1894 — Онацький Євген, провідний діяч Організації Українських Націоналістів, громадський діяч, журналіст і науковець
1924 — Ролан Петі, французький танцівник і хореограф
1969 — Стівен Хендрі, шотландський спортсмен-більярдист, семиразовий чемпіон світу зі снукера
1972 — Щербо Віталій, білоруський гімнаст, шестиразовий переможець Олімпійських ігор (1992)
1977 — Орландо Блум, англійський кіноактор («Володар перснів», »Пірати Карибського моря», »Царство небесне», »Троя».)
13 січня іменини святкують: Меланія, Михайло, Петро
13 січня відзначається день пам’яті преподобної Меланії Римлянки. У народі називають цей день “Щедрий вечір”. Погода кожного наступного дня відповідала погоді кожного з дванадцяти місяців.
Якщо вночі був південний вітер, то рік очікували спекотний і урожайний. Західний вітер передвіщав хороші надої та достаток риби, а східний — рясний урожай фруктів. Якщо помічали на вікнах лід, то розраховували на достаток меду. З цього часу день збільшується на годину.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook