Злет «політичного волонтера» Дениса Шмигаля та падіння Уряду «нових облич»

Показати всі

Злет «політичного волонтера» Дениса Шмигаля та падіння Уряду «нових облич»

Верховна Рада України за поданням Президента України Володимира Зеленського звільнила Олексія Гончарука з посади прем’єр-міністра України. Не дивлячись на різноманітні прогнози щодо можливого наступного керівника Уряду, ним призначили Дениса Шмигаля, який рівно місяць тому очолив Міністерство розвитку громад і територій.

За призначення Дениса Шмигаля на посаду прем’єр-міністра України 4 березня проголосував 291 народний депутат.

НОВИЙ ПРЕМЄР: ЛЮДИНА МЕДВЕДЧУКА, АХМЕТОВА ЧИ ЗЕЛЕНСЬКОГО?

Серед найбільш ймовірних претендентів, які б могли замінити Олексія Гончарука, називали різні прізвища: Юрій Вітренко, Сергій Тігіпко, Арсен Аваков тощо, втім, Президент вирішив запропонувати Раді кандидатуру саме Дениса Шмигаля. Новому прем’єр-міністру України 45 років, він народився у Львові, закінчив Львівський політех, стажувався за кордоном, а далі відкрив власну справу. Втім, займався бізнесом не довго, у 2009-2011 роках працював на посаді керівника департаменту економіки Львівської ОДА, потім став заступником керівника Львівського обласного управління Державної фіскальної служби. Та у 2014 знову повернувся у бізнес, ставши віце-прзидентом компанії Богдана Козака «Львівхолод». Богдан Козак – рідний брат більш відомого для громадськості Тараса Козака – бізнес-партнера проросійського олігарха Віктора Медведчука.

У жовтні 2014 Денис Шмигаль пробував свої сили як само висуванець на одному із мажоритарних округів, втім, до парламенту не потрапив, набравши лише 188 голосів виборців.  А в 2015 року балотувався до Львівської обласної ради у складі «Народного контролю» Дмитра Добродомова, втім, знову безуспішно.

У 2018 році очолив Бурштинську ТЕС, яка належить Ринату Ахметову. Саме через цей факт йому закидають зв’язки з олігархом, хоча сам Денис Шмигаль це заперечує та зазначає, що не знайомий особисто та ніколи не спілкувався з Ринатом Ахметовим. Після роботи у структурі ДТЕК Рината Ахметова Денис Шмигаль знову пішов на політичну посаду – у серпні 2019 року його призначили головою Івано-Франківської ОДА, та, не пробувши на цій посаді і півроку, у лютому 2020 року він став віце-прем’єр міністром, міністром розвитку громад і територій. Втім, і на цій посаді затримався не на довго –  рівно через місяць Президент рекомендував його на посаду глави Уряду і цю ініціативу підтримав парламент.

Як пише «Українська правда», саме Олексій Гончарук ще на початку 2020 року проводив співбесіду із Денисом Шмигалем, якого брав на роботу у свій Уряд. Тоді Гончарук заявив, що Шмигаль – досить ефективний менеджер і істотно підсилить урядову команду. Позитивно відгукуються про роботу «політичного волонтера», як він себе називає, і ряд Івано-Франківських ЗМІ, які зазначають, що за короткий час перебування на посаді голови ОДА він встиг сформувати потужну команду.

Проте, в Уряді йому доведеться працювати з тою командою, склад якої подає Президент і ухвалює парламент, голосуючи пакетом. Хоч деякі депутати наполягали на відставці всього Кабінету Міністрів і повного перезавантаження  виконавчої гілки влади з поіменним голосуванням по кожному міністерству, все  таки закон вимагає голосувати одразу за увесь запропонований склад Кабміну. Відомо, наприклад, що Арсен Аваков залишається на посаді міністра МВС, не дивлячись на вимогу деяких опозиційних сил замінити його на цій посаді.

Під час обговорення кандидатури Дениса Шмигаля із трибуни Верховної Ради виступили і Волинські депутати. Зокрема, Ігор Палиця заявив, що він та його група «За майбутнє» довіряє Президенту, відтак підтримує запропоновану кандидатуру. Взяв слово й депутат Ігор Гузь, який також підтримав кандидатуру Дениса Шмигаля, втім, нагадав про ряд проблем і викликів, які стоять перед новим прем’єр-міністром. Зокрема, для Ігоря Гузя, як обраного по шахтарсьому округу Волині, актуальні проблеми із заробітними платами для шахтарів, які, як відомо, затримуються місяцями. Попередні прем’єр-міністри уникали зустрічей із шахтарями, оскільки єдиним виходом із ситуації бачили закриття нерентабельних шахт та скорочення штатів. Можливо, якщо Денис Шмигаль справді настільки ефективний менеджер, як про нього відгукується попередник Олексій Гончарук та Президент Укрїни Володимир Зеленський, – він має альтернативне рішення проблеми. Ігор Гузь навіть запросив нового прем’єр-міністра на Волинь.

«Пане прем’єр-міністр, одну зі своїх перших поїздок організуйте на Волинь, у місто Нововолинськ, де на вас чекають шахтарі. Треба зібрати усіх і чітко сказати, який план уряду з приводу наших українських шахт», – звернувся до прем’єра Ігор Гузь.

Однак, перед новим главою Уряду стоять виклики значно більшого масштабу, з якими, як кажуть, потрібно було щось вирішувати ще вчора. Адже, як зазначив Президент України, бути новими обличчями і не красти – не достатньо, потрібно ще й в чомусь бути досвідченим. А цифри, на жаль, говорять про те, що для Олексія Гончарука Україна була ніби навчальним тренажером, на якому можна було повчитися управляти, а проблеми, які виникли внаслідок таких експериментів, лишити досвідченим менеджерам.

ЧУЖИЙ СЕРЕД СВОЇХ: У КОМАНДІ ДЕНИСА ШМИГАЛЯ – ЛЮДИНА ПЕТРА ПОРОШЕНКА

У спадок від Олексія Гончарук Денис Шмигаль отримав чимало проблем. Аналітики вже підвели підсумки урядування «молодого обличчя» та зафіксували стрімке падіння основних економічних показників. Так, зокрема, борги населення за комунальними платежами зросли на 30% – до 67 мільярдів гривень. На 9% виросла заборгованість по виплаті заробітних плат бюджетникам. Державний борг виріс на 150 мільярдів гривень. За півроку урядування Олексія Гончарука промислове виробництво України скоротилося на 26%, індекс ділової активності у будівництві – на 19%. Ріст ВВП скоротився з 4,2% до 1,5%, а прямих інвестицій стало на 6% менше в порівнянні з минулим кварталом.

Як зміняться ці цифри при Денису Шмигалю і чи надовго він затримається у кріслі прем’єр-міністра – прогнозувати практично неможливо, тож увага журналістів вже із сьогоднішнього дня буде прикута до роботи прем’єр-міністра та усіх його рішень. І одне з перших кадрових рішень Дениса Шмигаля в перший же день привернуло увагу журналістів. На посаду міністра Кабінету Міністрів України потрапив друг Дениса Шмигаля – Олег Немчинов, також львів’янин. Як з’ясувалося, він – внук героя Радянського союзу, який отримав це звання за «звільнення» Києва від нацистських загарбників. Та не цей факт найбільше привернув увагу журналістів, адже, не дивлячись на такі родинні зв’язки, у Львові Олега Немчинова знають як українського патріота.

ЧИТАТИ  ТАКОЖ: Як новий міністр Немчинов «топив» за Порошенка і тролив Зеленського

Та, схоже, за однин вечір політичні погляди Олега Немчинова різко змінилися. Пізно ввечері 4 березня з’явилися перші коментарі нового міністра Кабінету міністрів. Він дякує Президенту України Володимиру Зеленському  та прем’єр-міністру Денису Шмигалю за своє призначення та зазначає, що його неправильно розуміли.

«Не встиг приступити до виконання обов’язків, а вже із скриншотів репостів про перебіг виборчої кампанії 2019 року недоброзичливці перекручуюить і коментують!», – написав у своєму Фейсбуці Олег Немчинов.

В політиці не рідкість переходи з однієї групи до іншої, втім, на разі, це чи не перший випадок переходу активного прихильника Петра Порошенка у «Зе-команду». Важко повірити, що Президент не знав про політичну орієнтацію Олега Немчинова. Тож, призначення на важливі державні посади людей із команди принципового суперника може мати два пояснення – або відбулися якісь домовленості, про які широкій громадськості наразі нічого не відомо, або у «Зе-команди» критичний кадровий голод. У будь-якому разі такі призначення закономірно породжують ряд питань, на які першим особам держави скоро доведеться давати відповідь.

Василь Онищук

 

 

 

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *