З прокурором Волинської області Максимом Киричуком ми розмовляємо напередодні проведення у Києві всеукраїнської конференції прокурорів, під час якої на сьогодні вже обрано членів до Ради прокурорів України та Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. Саме ці органи будуть формувати кадрову політику: від заступників Генпрокурора до прокурорів району.
Максиме Юрійовичу, то що воно таке – прокурорське самоврядування?
– 15 квітня цього року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» в частині виконання положень щодо функціонування органів прокурорського самоврядування та Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. Тобто зараз починається радикальна реформа у системі управління органів прокуратури в державі, нова сторінка у функціонуванні прокуратури – як адвоката держави.
Функція ухвалення кадрових рішень переходить до створених на з’їздах Ради прокурорів та створеної ними ж Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. Таким чином, прокуратура позбулася одного з головних елементів тоталітарної системи – єдиноначалля.
У рамках прокурорського самоврядування ми маємо довести і самим собі, і суспільству, що свобода, самоврядування і внутрішня організаційна демократія сприятимуть утвердженню закону і справедливості.
Чому Ви кажете – закон і справедливість? На Вашу думку – це різні речі?
– Закон і справедливість не повинні діяти окремо. Погодьтеся, не завжди те, що законно, люди розглядають як справедливе, і не завжди те, що справедливо, є законно. Прокурори мають працювати на забезпечення балансу закону і справедливості. Суспільство вимагає від нас закону і справедливості. Закону – одного для всіх. Справедливості – найбільше, мабуть, моральної.
Повернімося до кадрових рішень. Тепер не можна буде звільнити чи покарати прокурора лише рішенням керівника прокуратури. До цього ж можна було. Ви упродовж своєї каденції скількох звільнили чи призначили на нові посади? Скількох покарали?
– Призначення, звільнення чи переведення працівників на інші посади – це природний процес у всіх організаціях. І з прокуратури звільняються люди, і за власним бажанням теж. Звільнення з посади не завжди означає звільнення з органів прокуратури. За час мого перебування на посаді призначено (через проведення конкурсу) нових керівників Луцької та Маневицької місцевих прокуратур. При цьому попередні їхні керівники продовжують працювати в органах прокуратури.
Щодо покарань – то щомісяця якась кількість працівників лишається без премії за більші чи менші недоліки в роботі. Це теж робочий процес. Кількість доган – це не показник роботи. Показник – це, скажімо, значне зниження рівня злочинності.
Ви якось повідомляли волинянам про ріст в області злочинів проти власності – грабежів, квартирних крадіжок… Як зараз із цим? Спокійно можна ходити вулицями й лишати хату?
– Традиційно – рівень злочинності в нас в області нижчий загальнодержавного. Відсоток же розкриття злочинів – вищий. Проте я не люблю оперувати цифрами: то статистика. Так, кількість грабежів зменшилася порівняно з минулим роком, і кількість квартирних крадіжок – теж. Але тим, кого пограбували (63 таких злочини в області за 3 місяці), чи тим, чиє помешкання обікрали (таких злочинів – понад 1700) – від того не легше.
Багато в чому зростання таких видів злочинів останніми роками зумовлене економічним станом країни, але вини за неякісне їх розкриття чи за неефективну роботу з їх упередження я з правоохоронних органів не знімаю. Тому зі своїх підлеглих вимагаю здійснення якісного процесуального керівництва досудовим розслідуванням і ефективної координації роботи правоохоронців на місцях.
З іншого боку – якщо хтось із волинян тримає вдома великі суми чи цінності – йому ліпше подбати про способи збереження цього майна, аби потім не мати проблем, бо мене дивують такі речі, як зберігання отак просто в будинку без встановлення сигналізації, сейфів, відео-нагляду, охорони готівки на півмільйона, якою потім заволодівають злочинці. А такі факти в області є.
Повірте, попередити злочин, встановивши сигналізацію чи відеокамери в будинку або силами всіх мешканців на території житлового комплексу – набагато простіше, ніж, позбувшись майна, перебувати в статусі потерпілих від того злочину. Береженого Бог береже.
Про заволодіння готівкою на півмільйона – це Ви, мабуть, кажете про розбій у Любомлі?
– Так, ідеться саме про розбійний напад, вчинений у березні цього року членами організованої злочинної групи в складі трьох осіб – двох 24-річних та 29-річного волинян, які були затримані саме після скоєння цього злочину. Вони проникли у приватний будинок у Любомлі, побили і зв’язали господиню й заволоділи грошима в різній валюті на суму близько 500 тисяч гривень та ювелірними виробами.
З’ясувалося, що це далеко не перший злочин, вчинений членами цієї групи. Наразі їх підозрюють у вчиненні ще трьох розбійних нападів, під час яких вони заволоділи грішми та цінностями на майже один мільйон гривень.
Організована злочинна група – звучить доволі страшно. І якось мало асоціюється з тихою Волинню. У нас виявляють багато таких груп?
– Цього року в області до суду скеровано 4 обвинувальні акти у кримінальних провадженнях про вчинення організованими злочинними групами в складі 14 осіб 19 кримінальних правопорушень.
Розслідується ще 4 кримінальних провадження щодо організованих злочинних груп. Серед них – провадження щодо названої мною уже банди грабіжників, щодо членів організованої злочинно групи, які налагодили схему постачання наркотиків у Маневицьку виправну колонію, щодо трьох осіб, які займалися фіктивним підприємництвом та пособництвом в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах, а також в підробленням офіційних документів.
До речі, про фіктивне підприємництво. Розкажу такий факт. Цього року на Волині до суду скеровано обвинувальний акт та угоду про визнання винуватості у кримінальному провадженні про фіктивне підприємництво, в ході розслідування якого відшкодовано державі понад 2 мільйони гривень збитків, спричинених внаслідок вчинення цього злочину.
Ви згадали про мільйони. Часто доводиться читати в ЗМІ про те, що завдяки прокуратурі державі повертають майно, сплачують заборговані кошти. Пересічним громадянам, мабуть, дивно чути, що діяльність прокуратури вимірюється не лише викритими злочинцями, але і мільйонами.
– І злочинцями, і мільйонами, і гектарами. За три місяці поточного року органами прокуратури області пред’явлено 59 позовних заяв на суму понад 36,5 мільйони гривень. Судами задоволено 38 позовів на 22,77 мільйона гривень.
За цими цифрами – повернуті державі землі, сплачена орендна плата за землю, відшкодовані до бюджетів різних рівнів кошти. Скажімо, в земельній сфері прокурорами в цьому році пред`явлено позовних заяв на суму 28,5 мільйони гривень. Задоволено 10 позовних заяви на суму 22,32 мільйони гривень.
Маневицька місцева прокуратура через суд домоглася сплати фермерським господарством понад 207 тисяч гривень, заборгованої орендної плати Великоведмезькій сільській раді. Договір з недобросовісним орендарем розірвали і зобов’язали його повернути 30 гектарів землі вартістю більше 20 мільйонів гривень громаді.
Луцька місцева прокуратура через суд вимагає від приватного підприємства ТзОВ «СКТ «Інвест» повернути Княгининівській сільраді земельну ділянку вартістю понад 1,2 мільйони гривень сплативши також заборгованість з орендної плати. Ковельські прокурори наполягають на сплаті заборгованої орендної плати і поверненні недобросовісним орендарем державі ставка вартістю понад 5 млн. грн.
За кожною такою справою справді стоять інтереси держави. Бюджет повинен наповнюватися. До речі, у сфері захисту інтересів держави в бюджетній сфері прокурорами цього річ пред’явлено позовів на майже 2 мільйони гривень та розпочато 6 кримінальних проваджень.
Реально виконано рішень судів за позовами прокурорів цього року на майже 3 мільйони гривень. Так, за втручання Луцької місцевої прокуратури Садівській сільраді повернуто ставок в селі Кошів Луцького району площею майже 30 гектарів і вартістю близько 800 тисяч гривень.
Володимир-Волинська місцева прокуратура забезпечила виконання рішення суду за позовом прокуратури про повернення громадянином безпідставно набутої земельної ділянки водного фонду вартістю понад півмільйона гривень.
Ще раз наголошу, що все це – інтереси держави, осторонь захисту яких прокуратура стояти не може. Попри обмеження наших повноважень, ми знаходимо спосіб втрутитися в ситуацію і захистити державу, і громадянина.
Мабуть, найбільше громадян цікавлять результати боротьби з корупцією. Маєте чим похвалитися?
– Ми завжди розповідаємо волинянам про всіх викритих корупціонерів. От нещодавно був затриманий під час одержання неправомірної вигоди голова Любомльської районної державної адміністрації, який одержав від громадянина неправомірну вигоду в розмірі 2 тисяч доларів США за винесення та підписання ним, як головою РДА, розпорядження про надання в оренду земельної ділянки.
Так само під час одержання 2 тисяч доларів США хабара у березні цього року затриманий старший слідчий слідчого відділу Луцького відділу поліції. Провадження щодо нього уже скеровано до суду.
За 3 місяці поточного року в області виявлено 35 корупційних кримінальних правопорушень, за якими розпочато 33 кримінальних провадження. До суду вже скеровано 23 таких провадження, в тому числі 6 про одержання неправомірної вигоди.
Слідчим відділом прокуратури Волині цьогоріч скеровано до суду 7 кримінальних проваджень про корупційні злочини. Розслідується ще 4. Фігурантами в цих провадженнях є митники, податківці, працівники поліції, виконавчої служби… І робота на цьому напрямку продовжується. Крім того, складено 40 протоколів про адміністративні правопорушення пов’язані з корупцією.
Із загальної кількості 20 протоколів складено стосовно депутатів місцевих рад, по одному стосовно працівника державної лісової охорони та посадової особи юридичної особи публічного права, 2 протоколи стосовно судді, 3 стосовно посадових осіб місцевого самоврядування.
На жаль, в області серед суддів – кругова порука. Це ми бачимо на прикладі розгляду протоколів про адміністративні правопорушення, вчинені суддями. Їхні колеги не наважують карати “своїх”, виносять завідомо не законні постанови. Прокуратура області реагує на такі факти. Уже в цьому році стосовно суддів надіслано 5 дисциплінарних скарг до Вищої ради правосуддя, в яких ініційовано питання притягнення служителів Феміди до дисциплінарної відповідальності.
Кажуть, що у нашій країні дуже часто корупціонерів лиш викривають, але не садять. Що скажете з цього приводу?
– Ну чому не садять? Садять. Скажімо, цього року ми домоглися реального покарання для слідчого Луцького відділу поліції, який у серпні 2016 року був затриманий під час одержання від громадянина 200 доларів США за закриття кримінального провадження. Суд визнав його виним у корупційному злочині й призначив покарання у виді 5 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Інша справа, що іноді від викриття до “посадки” справді минає немало часу. Справа проходить кілька судових інстанцій і не один раз. Скажімо, волиняни добре пам’ятають суддю Ківерцівського районного суду, який у червні 2010 року одержав неправомірну вигоду в сумі 3500 гривень за прийняття “правильного” рішення у цивільній справі, що перебувала в нього на розгляді. І лише нещодавно Апеляційний суд Рівненської області, приставши на позицію прокуратури Волині, відмовив у задоволенні апеляції сторони захисту та залишив у силі вирок Млинівського районного суду від 25 квітня 2016 року, яким суддю визнано винним та призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі.
Зараз триває судовий розгляд ще одного провадження щодо судді, який постановив завідомо неправосудне рішення. І ще одне таке провадження розслідується. Такі справи – це, звісно, іспит для судової гілки влади. Ми відчуваємо її спротив. Але прокурори робитимуть все, аби і суддів, котрі вчиняють правопорушення – карали. Бо перед Законом всі рівні.
Максиме Юрійовичу, як для себе Ви визначаєте головне завдання прокуратури?
Знаєте, що латиною означає слово “прокурор”? Прокурор – це від “prokurare” – той, що піклується. Оце і є основна функція прокуратури. Ми маємо піклуватися про інтереси держави та людей.
Олег Синявський ексклюзивно для “Волинської правди”
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook
3 Comments
Не повинні? а як воно насправді?
Не вірю! В жодне слово не вірю.
На день сьогоднішній є можливість для кожної небайдужої людини —- проаналізувати його діяльність за 2017 рік та за півріччя 2018 року, щоб зрозуміти, що таке ПРОКУРОРСЬКА МАФІЯ та як її ОПІКУЮТЬ подібні прокурори. На 20.07.2018 року, його призначено прокурором Київської області. У першому ж місяці його діяльності ———— громадськість визначиться з правозахисною діяльністю прокурора М. Киричука для ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА у справі по вбивству ГРОМАДСЬКОГО АКТИВІСТА, ЮРИСТА ІРИНИ НОЗДРОВСЬКОЇ.