Днями депутати розглянули питання про обмеження використання пластикових пакетів на території України. Такий законопроєкт ухвалили в першому читанні. Про це повідомляє «ZIK».
Документом передбачають заборону продажу деяких видів пакетів та застосування штрафів до порушників законодавства.
Норми проєкту планують увести з 1 січня 2022 року.
Основні положення законопроекту:
Мета проєкту закону – визначити правові та організаційні засади обігу пластикових пакетів, упорядкувати відносини, що виникають під час розповсюдження пластикових пакетів на території України. “Також основною метою проєкту є стимулювання розвитку виробництва біорозкладних пластикових пакетів, що надасть можливість українським виробникам стати на шлях глобальних європейських та світових тенденцій та зайняти провідне місце у світовому виробничому ланцюгу”, – йдеться у пояснювальній записці до документу.
Так, проєктом закону передбачається введення заборони на:
Також документом пропонують ввести обов’язкове маркування біорозкладних пластикових пакетів.
Автори проєкту закону сподіваються, що такі норми будуть стимулювати виробництво біорозкладних пластикових пакетів.
При цьому передбачено покарання за недотримання норм закону.
Контролювати дотримання заборони на продаж пластикових пакетів уповноважать центральний органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів. На його вимогу суб’єкти господарювання мають надавати усю необхідну інформацію та документацію.
За недотримання обмежень та заборон передбачені наступні штрафи:
– від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – за продаж пакетів та схиляння до покупки;
– від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – за продаж оксорозкладного (оксобіорозкладного) пакету під виглядом біорозкладного.
При повторному порушенні протягом 3-х років штраф становитиме від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо контролери знайдуть заборонені пакети, то вони їх вилучать. За утилізацію заборонених виробів буде змушений заплатити порушник законодавства.
Альтернатива пластиковим пакетам
Автори законопроєкту зазначили, що шкідливі для довкілля пакети можна замінити пакетами, що компостуються. Вони виготовляються з матеріалу органічного походження – рослинного, тваринного, мікробіологічного або іншого. Такі пакети в результаті біологічної активності мікроорганізмів у багатому на кисень середовищі піддається аеробному біорозкладу на діоксид вуглецю, воду, мінеральні солі та біомасу, а в середовищі з обмеженим доступом кисню піддається анаеробному біорозкладу на діоксид вуглецю, метан, мінеральні солі та біомасу.
Зазвичай, ці пакети, виготовлені з крохмалів або целлюлози. Вони безпечні для довкілля. Розкладаються навіть у домашніх компостних ямах. Пакети, що компостуються, проходять сертифікацію і маркуються спеціальною позначкою.
В Україні є потужності для виробництва біорозкладних пакетів, але на них поки немає попиту. Автори проєкту закону передбачають, що після заборони пластикових пакетів збільшення попиту на безпечні пакети, що буде стимулювати виробників збільшувати обсяги виробництва та впроваджувати інноваційні технології.
Яка ситуація з пластиком в Україні та світі
Щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів, в той час як у ЄС цей показник наближається в середньому до 90 пакетів. Всього близько 6% від їх загального числа пізніше були перероблені.
В Україні на людину щорічно доводиться більше 500 викинутих поліетиленових пакетів.
Загалом за останні 65 років людство виробило понад вісім мільярдів тон пластику, велика частина якого – пластикові пакети. Щорічно в країнах-членах Європейського союзу використовуються більше 800 тисяч тонн одноразових поліетиленових пакетів.
Такі пакети завдають великої шкоди довкіллю, адже вони не розкладаються. Ті, що все ж розкладаються (оксобіорозкладні), залишаються в ґрунті та воді в вигляді мікроскопічних частинок пластику. Разом із водою і їжею мікропластик потрапляє в організм людини. В Україні роздрібні мережі пропонують такі пакети під виглядом цілком безпечних для довкілля, хоча вони на 99% складаються з поліетилену.
Щоб зменшити вплив пластику на довкілля Європарламент 24 жовтня 2018 року підтримав запровадження в ЄС заборони на використання всіх одноразових виробів із пластику до 2021 року: тонких пластикових пакетів, соломинок для пиття, ватних паличок, а також пластикових столових приборів, стаканчиків і тарілок.
Україна теж має намір зменшити використання пластикових пакетів, проте законопроєкт ухвалили в першому читанні, і якою буде його подальша доля, поки невідомо.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook