Ринок на стадіоні: подвійні стандарти карантину

Показати всі

Ринок на стадіоні: подвійні стандарти карантину

Фото: "Сила правди"

Баталії навколо ринків Луцька і до карантину тягнули, щонайменше, на сценарій драматичного серіалу. Чого тільки не було – і суди, і мітинги, і грейдери на «Центральному» ринку. Та в один момент все призупинилося – карантин став ніби тимчасовим перемир’ям між Луцькою міською радою та Волинською облспоживспілкою, яка в судах відстоює своє право на оренду землі під ринком. Однак щойно заговорили про вихід із карантину – навколо ринкового питання у Луцьку знову розпочалося пожвавлення.

Нагадаємо, 16 березня Луцька міська рада прийняла рішення про тимчасове зупинення роботи об’єктів загального користування, розташованих у місті Луцьку та населених пунктах Прилуцького старостинського округу з метою попередження поширення захворюваності на COVID-19. До закінчення карантину закрили всі заклади, включно з ринками. Однак деякі заходи карантину і яскраво виражені подвійні стандарти не знайшли підтримки і розуміння серед населення. Так, громадський транспорт і ринки, як місця найбільшого скупчення людей, на час пандемії необхідно було зупинити. Разом з тим роботу продовжили деякі гіпермаркети. У Фейсбуці навіть з’явилися відповідні меми про те, що громадянам заборонили виходити в парки та сквери, проте, дозволили відвідувати окремі гіпермаркети.

СТАДІОН ТАК СТАДІОН: «ЦЕНТРАЛЬНИЙ РИНОК ІМЕНІ ІГОРЯ ПЕТРОВИЧА»

Логіки в такому рішенні Уряду мало. Та далі, щойно заговорили про вихід із карантину, логіки, здається, стало ще менше. Дрібні підприємці по всій країні, розуміючи, що великий бізнес у сфері торгівлі продовжив працювати, почали протестувати проти подвійних стандартів карантину і вимагати відкриття ринків. У Луцьку до активних протестів підприємців поки не дійшло, але нардеп Ігор Палиця зіграв на випередження і приголомшив лучан дивною заявою – ринок відкриють… на стадіоні.

«Враховуючи безвихідне становище фермерів та підприємців, хто не має можливості продати вироблену та вирощену ними власноруч сільгосппродукцію, враховуючи бажання людей мати цінову та якісну альтернативу продовольчим супермаркетам, в місті Луцьку прорахована можливість, зі збереженням всіх санітарних норм, відкриття місця для торгівлі на території центрального стадіону», – написав Ігор Палиця на своїй сторінці у Фейсбуці.

Далі народний депутат пояснює логіку своєї ідеї. Мовляв, територія стадіону повністю огороджена, що дає можливість контролю входу та виходу з дотриманням максимально дозволеної кількості покупців в середині чаші. З розрахунку 20 метрів квадратних на одного покупця та відстані між торговими палатками по три метри по вертикалі та горизонталі. За розрахунками Ігоря Палиці, на стадіоні може знаходитися одночасно 350 торгових палаток, 500 покупців та 250 місць для парковки авто за межами. Та головна «фішка» – власники стадіону надають його безкоштовно.

Більше того, Фонд Ігоря Палиці «Тільки Разом» готовий закупити 350 палаток і торгове обладнання та надати його безкоштовно для користування. Порядок і контроль за санітарними нормами буде здійснювати поліція і муніципальна варта.

«Пане Президент, пане Прем’єр-міністр , ми готові забезпечити безкоштовну можливість для фермерів Волині реалізовувати свою продукцію і вижити, а для волинян отримати якісну і дешеву альтернативу», – звертається Ігор Палиця.

Значну кількість лучан така креативна ідея нардепа неабияк здивувала. У Фейсбуці почали з’являтися відповідні «фотожаби». Та якщо одні лучани просто посміялися з такої ідеї, то підприємцям з «Центрального» ринку, які орендують там торговельні місця, якось не до сміху. Торговці переконані, що необхідності перетворювати стадіон у ринок немає жодної і ця ідея взагалі виходить за рамки здорового глузду. Нічим іншим як подвійними стандартами це назвали не можливо. Якщо справа лише у дотриманні санітарно-гігієнічних умов, то у Волинській облспоживспілці, яка обслуговує «Центральний» ринок, запевняють, що готові гарантувати на ринку вимоги карантину. Зокрема, територія ринку огороджена, відтак є можливість контролювати кількість покупців, які можуть одночасно перебувати у торговельній зоні. Також є можливість забезпечити належну відстань між торговельними місцями, провести дезінфекцію торговельних рядів, забезпечити торговців масками, рукавичками, засобами дезінфекції. Одним словом – не потрібно вигадувати велосипед і перетворювати стадіон на ринок, достатньо лише дотримуватися встановлених Урядом вимог карантину на наявних торговельних місцях.

ВСІ РІВНІ, АЛЕ ХТОСЬ «РІВНІШИЙ»: ЛУЦЬКРАДА ПРОТИ УРЯДУ

Кабінет Міністрів України 29 квітня, розглядатиме питання про відкриття ринків. За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, МОЗ та Мінекономіки напрацювали чіткі механізми роботи та контролю продовольчих ринків в умовах карантину.

«Йдеться про відкриття 281 продовольчого ринку по всій території України, які зможуть функціонувати в режимі не гірше, ніж супермаркети. Тобто з дотриманням жорстких санітарних норм, порушення яких будуть суворо каратися, аж до закриття роботи ринків на певний період», – повідомив Денис Шмигаль.

Таким чином може виникнути певна юридична колізія. Якщо Уряд прийме рішення дозволити діяльність ринків, серед яких може бути і луцький, то цьому рішенню суперечитиме рішення Луцької міської ради від 16 березня, яким діяльність ринків заборонена до закінчення карантину, тобто, щонайменше, до 11 травня. «Фішка» ще й в тому, що те, що планується організувати на стадіоні, навряд можна буде назвати ринком в класичному розумінні цього слова, відтак, така собі «пересувна ярмарка» може взагалі не підпадати під дію нормативно-правових актів, які регулюють діяльність ринків. Отже, рішення, яке може прийняти Уряд, буде суперечити рішенню Луцької міської ради, яке лишатиметься чинним, оскільки для його зміни необхідно скликати сесію. Відтак вже сьогодні в Луцьку, як, мабуть, і в багатьох інших містах України, може виникнути така собі подвійна юридична реальність – рішення органів місцевого самоврядування забороняють діяльність ринків, а рішення Уряду – дозволяє, однак з певними обмеженнями.

В ієрархії нормативно-правових актів рішення центральних органів виконавчої влади мають вищу юридичну силу, аніж рішення органів місцевого самоврядування. Однак, це потім, у випадку чого, буде встановлювати суд, якщо дійде до суду. А поки що муніципальна варта, керуючись чинним на даний час рішенням Луцької міської ради про заборону діяльності ринків, може перешкоджати початку їхньої діяльності, якщо така почнеться після прийняття відповідного рішення Уряду. Разом з тим, як заявив Ігор Палиця, ця ж муніципальна варта буде охороняти порядок імпровізованого ринку на стадіоні, якщо такий і справді надумають організувати.

Тим часом підприємці Луцька гуртуються, аби сказати своє слово. Зокрема, Волинська обласна організація приватних роботодавців торгівлі і комерційної сфери скерувала ряд звернень до органів державної влади. До прикладу, у своєму листі до голови Волинської обласної державної адміністрації Юрія Погуляйка підприємці вимагають скасувати карантин для ринків з 1 травня та уникнути монополізації. Підприємці просять усунути подвійні стандарти, які виникли під час карантину.

«Заява Міністра економіки про постійну присутність представника Держпродспоживслужби на кожному ринку говорить про те,  що уряд створює тепличні умови для корупції і має намір збирати побори з ринків, а не розвивати торгівлю і конкуренцію», – йдеться у заяві.

«Досить, прикриваючись боротьбою з вірусами, слугувати олігархам і наживатись на стражданнях українців. Ми, легальні підприємці, вимагаємо вжити негайних заходів для реанімації мікробізнесу і запустити всі ринки України», – звертаються підприємці.

Спостерігаючи за ситуацією ззовні, складається враження, що карантин використовується як певна ширма для вирішення багатьох супутніх питань. В той час коли одні позбавлені можливості мати будь-який дохід, малий бізнес завмер остаточно, крупні торговельні мережі та окремі «обрані» отримали додаткові можливості для зміцнення свого монопольного становища. Як показує світова практика – подвійні стандарти ніколи до добра не доводили і всі суспільства в усі часи рано чи пізно відновлювали справедливість. Однак іноді за це довелося заплатити високу ціну.

P.S. вже коли даний матеріал був підготовлений, стало відомо, що Уряд ухвалив рішення про відкриття ринків з 1 травня.

Василь Онищук

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *