Панікавірус: світовий порядок скоро може назавжди змінитися через COVID-2019

Показати всі

Панікавірус: світовий порядок скоро може назавжди змінитися через COVID-2019

Із самого початку поширення китайського коронавірусу видавалося, що  паніка навколо проблеми роздута штучно. І коронавірус і звичайний грип поширюються повітряно-крапельним шляхом. І коронавірус і звичайний грип можуть призвести до пневмонії із настанням смертельних наслідків, але як одне так і інше вірусне захворювання – виліковне. Паніка на фондових ринках Китаю та й рефлексія на інших крупних світових біржах через коронавірус наштовхує на думку, що ця епідемія може швидше призвести до фінансово-економічної катастрофи, аніж до гуманітарної, і, ймовірно, є цілком керованим процесом. 

Аби довести, що загроза від звичайного грипу значно вища, аніж від хвороби з такою страшною назвою як коронавірус, «Волинь.Правда» проаналізувала офіційну інформацію Державної служби статистики щодо кількості українців, які померли від звичайного грипу та пневмонії за останні 15 років, а також ми промоніторили повідомлення ЗМІ у ці періоди. Результати вражають.

СТАТИСТИКА СМЕРТІ: КОЖНОГО РОКУ ГРИП І ПНЕВМОНІЯ ЗАБИРАЛИ ТИСЯЧІ ЖИТТІВ УКРАЇНЦІВ

2005 рік. В офіційній базі даних Державної служби статистики інформація про причини смертей українців зібрана лише з 2005 року. Офіційно в Україні у 2005 році від грипу померло 13 людей, ще 6 335 померли від пневмонії. Тоді ЗМІ були переповнені панічними повідомленнями про пташиний грип, а найбільш поширеним запитанням в інтерв’ю із лікарями – чи можна їсти куряче м’ясо?

«Епідемія пташиного грипу не несе реальної загрози людству, проте паніку викликати вже встигла», –  пояснювали медики у 2005 році.

2006 рік. Від грипу померло 4 людини, ще 5 484 – від пневмонії. У ЗМІ досі пишуть про пташиний грип, але замість панічних настроїв все більше конструктиву, офіційних роз’яснень про вірус, заклики до щеплень. Також повідомляють, що на ринку курятини України відбувся обвал – ціни зменшили майже удвічі.

2007 рік. Від грипу померло 5 українців, ще 6 552 – від пневмонії. ЗМІ нічого не пишуть про епідемію, у 2007 році словосполучення «епідемія грипу» згадується переважно у офіційних планах-заходах щодо боротьби із грипом серед населення та статтях на тематичних сайтах про охорону здоров’я. Українцям пояснюють, що грип щороку мутує та видозмінюється.

2008 рік. Цього року – 10 смертей від грипу  та  6 465 від пневмонії. У ЗМІ немає повідомлень про страшну епідемію, у Києві проводять навчання з протидії пташиному грипу.

ВИГАДАНА ЕПІДЕМІЯ: ВІРУС  – ЯК БІЗНЕС-ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ ПОЛІТИКІВ

2009 рік. Цьогоріч кількість померлих від грипу вразила. Якщо у попередні роки ця цифра по Україні не перевищувала 10 людей, то у 2009 році через грип померли 423 людини. Ніби відбувся якийсь жахливий спалах грипу, який перевищив смертність у 42 рази у порівнянні з попереднім роком. Втім, від пневмонії померло майже на 700 людей менше, аніж у 2008 році – 5 123 людини. Виходить, у 2009 році від грипу та пневмонії разом взятими в Україні померло навіть менше людей, аніж у 2008. Але на цей раз ЗМІ були переповненими панічними повідомленнями про страшну епідемію. Нагадаємо, тоді прем’єр-міністром була Юлія Тимошенко, яка вже на той час була дуже близька із олігархом Ігорем Коломойським. Саме телеканал «1+1» Ігоря Коломойського одним із перших почав розганяти паніку.

«В Україні триває епідемія грипу, який викликає смертельну пневмонію та інші ускладнення», – повідомляє телеканал та додає, що всього на грип та ГРВІ захворіли 1,4 мільйона українців, з них на свинячий грип – 166, з яких 15 померли. Президенту Віктору Ющенку  навіть пропонували ввести в країні надзвичайний стан, але він відмовився.

В українській Вікіпедії з’являється стаття про свинячий грип, яка швидко виходить в ТОП-3 у пошуковику «Гугл».  Вслід за «1+1» страшилки про смертельний вірус пише і «Радіо Свобода». А ось «Українська правда» зберігає здоровий глузд і випускає розгромний матеріал про відмивання на епідемії 5,5 мільярда гривень, та прямим текстом звинувачує Віктора Ющенка та Юлію Тимошенко у тому, що вони «вигадали свинячий грип». Тоді влада виділила 5,5 мільярда гривень з державного бюджету, які мали бути витрачені на обслуговування зовнішнього боргу, для закупівлі ліків. При тому, як зазначають автори матеріалу, розрахунків скільки і яких ліків потрібно закупити просто не існувало, а пізніше Юлія Тимошенко завезла в Україну славнозвісне «Таміфлю» за завищеними цінами. Цю «схему» їй ще довго пригадували політичні опоненти.

2010 рік. У 2010 кількість померлих від грипу також була великою – 282 людини, втім від пневмонії померли 4 699 українців. Разом це навіть менше, ніж у попередні роки. ЗМІ повідомляють про те, що в Україні буде звичайна епідемія грипу, жодної паніки.

2011 рік. Кількість смертей від грипу та пневмонії продовжує скорочуватися –  91 та 4 780 відповідно. ЗМІ зазначають, що в Україні використовують вакцини від трьох штамів грипу та додають, що поріг захворюваності далекий від епідеміологічного.

2012 рік. Зареєстровано лише 2 випадки смерті від грипу, а ось кількість померлих від пневмонії зросла в порівнянні з минулим роком – 5 380 людей. У ЗМІ немає жодної паніки протягом року, а влітку Україна та Польща успішно прийняли «Євро-2012» на своїх стадіонах.

2013 рік. Статистика знову погіршується –  23 смерті від грипу та 5 445 від пневмонії. У березні 2013 року BBC публікує матеріал під назвою «Вчені готуються до пандемії невиліковного грипу». Науковці заявили, що свинячий грип виробив імунітет до препарату «Таміфлю», який раніше вважався єдиним ефективним засобом проти цього штаму вірусу. Хоч цей штам виявили лише у 2% від кількості усіх хворих на грип – вченні Австралії та Британії забили на сполох через можливість поширення свинячого грипу на всі континенти. Моніторинг ЗМІ періоду січня-березня 2013 року свідчить про те, що у найбільших містах України медики серйозно готувалися відбивати атаку грипу, про яку попереджали вченні.

СВИНЯЧНИЙ ГРИП, ЕБОЛА, КОРОНАВІРУС – НАЗВИ, СТРАШНІШІ САМОГО ВІРУСУ

2014 рік. Події зими 2014 року в Україні відвернули увагу від епідеміологічної ситуації, а кулі снайперів на Майдані у центрі Києва за кілька днів лютого забрали більше життів, аніж вірус грипу. Якщо внаслідок розстрілу мирного протесту в історії України з’явилася «Небесна сотня», то грип відправив на небо за увесь 2014 рік 14 українців, щоправда, ще 4 983 померли від пневмонії.  З 2014 року статистика наводиться без урахування показників Автономної республіки Крим та тимчасово окупованих територій Донбасу. У серпні 2014 року світові ЗМІ вперше повідомили про новий небезпечний вірус – еболу, а українські пригадували штучну епідемію свинячого грипу в Україні 2009 та публікували цілі розслідування схем з «Таміфлю», аби оновити політичну пам’ять українських виборців перед дочасними президентськими і парламентськими виборами і нагадати, чим займалася «Леді Ю» на посаді прем’єр-міністра України.

2015 рік. Статистика ніби завмерла на місці, і 2015 рік не пережила 21 людина через грип та ще 4 954 через пневмонію. ЗМІ повідомляють, що на початку лютого медики попереджали про важку епідемію грипу, особливо гострою ситуація була у Черкаській області, а у Києві дві жінки померли через свинячий грип.

2016 рік. Статистика говорить про спалах грипу – 368 українців померли від самого вірусу, ще 5 471 від пневмонії. ЗМІ пишуть про страшну епідемію, та повідомляють, що вакциновано лише 0,3% населення України, а до лікарів із симптомами грипу та ГРВІ щодня звертається до 80 тисяч пацієнтів. В Україні офіційно оголосили епідемію грипу, адже тоді захворіли більш як 2,6 мільйона громадян.

2017 рік. Епідемії не було, хоча про неї попереджали медики. В Україні очікували на два нові штами грипу – «Гонконг» та «Брісбен». Від вірусу за рік померло 10 людей, від пневмонії – 4 936.

2018 рік. Грип за рік забрав 13 життів, а пневмонія – рекордних  6 101. До епідемії знову готувалися, і хоч епідеміологічні пороги були дещо перевищені, у 2018 році епідемію в Україні не оголошували.

ЕПІДЕМІЯ СТРАХУ: ШТУЧНА ПАНІКА ЧЕРЕЗ КОРОНАВІРУС ЛАМАЄ СВІТОВИЙ ПОРЯДОК

В Державної служби статистики ще немає даних про смерті українців у 2019 році від грипу та пневмонії, однак у мережі можна знайти всю повноту інформації про коронавірус (COVID-19), від якого в Україні не померла жодна людина! Діагноз підтвердився лише в одного чоловіка, який перебуває у лікарні та почувається задовільно. Втім, панічно налякані жителі Чернівців, де виявили єдиного хворого на коронавірус в Україні, оточили його будинок та вимагали забрати на карантин і його дружину.

Як пояснити логіку: щороку протягом останніх 15 років в середньому по Україні помирали лише від самого грипу (не рахуючи пневмонії) від кількох десятків до кількох сотень людей, які контактували з необмеженою кількістю людей і, враховуючи, що грип передається повітряно-крапельним шляхом, могли заразити і, ймовірно, заражали ще десятки людей, втім, жодної паніки серед населення не було. Проте, коронавірус, який за своїми симптомами, можливими ускладненнями і можливістю лікування, спричинив страшну паніку по всьому світу, особливо – в Україні. Автобус евакуйованих з Китаю українців, жоден з яких не був хворим, по-дикунськизакидали камінням деякі житлі селища Нові Санжари та приїжджі «активісти». Україна зганьбилася на увесь світ і зараз практично немає сумніву, що це була кимось спланована акція для дискредитації України на міжнародній арені.

Якщо перестати думати за допомогою «зомбоящика» чи стрічки «Фейсбуку», забитої панічними настроями, які ґрунтуються на нічим необґрунтованому страху, тверезо подивитися на цифри і реально оцінити ризики та загрози – стане зрозуміло, що коронавірус таки може стати катастрофою світового масштабу. От тільки не біологічною, а соціально-економічною. Китайський фондовий ринок лише за одну ніч обвалився на 8%. Слід зазначити, що коливання навіть в межах 0,1% – досить відчутне для економіки, хтось на цьому втрачає, а, відповідно, хтось заробляє величезні гроші. Обвал китайської економіки на 8% може потягнути за собою світову економічну та фінансову кризу, так як Китай протягом останніх років став одним із світових економічних лідерів, економіка якого напряму впливає на економіку більшості держав світу.

Хвилею китайського коронавірусу накрило вже й російських олігархів. Зокрема, за даними Forbes за один день через коронавірус найбагатші люди Росії втратили 6 мільярдів доларів. Зокрема, голова «Лукойлу» Вагіт Алекперов збіднів на 1,6 мільярда доларів, співвласник «Норнікеля» Володимир Потанін – на 1,4 мільярда, глава правління «Новатек» Леонід Міхельсон – на 1,2 мільярда доларів відповідно. Поки невідомо, як ця хвиля паніки на фондових біржах відобразиться на бізнесових структурах українських олігархів, а головне – на пересічних українцях, але рівень глобалізації сучасної економіки дозволяє розуміти, що ці стрибки з часом відчує кожен. Стрибок цін і ймовірна інфляція – це, мабуть, максимум, через що варто боятися коронавірусу.

В процесі підготовки цього матеріалу мені написала знайома, близький родич якої працює на керівній посаді у одному з банків у Нідерландах. Там вже проводять відповідні тренінги для персоналу, готуючись до світової кризи, банківські аналітики щодня моніторять ситуацію на фондових ринках і занепокоєні тим, що  США та Китай призупинили торгівлю на міжбанківських торгах, за повідомленням банкіра – за тиждень не продали жодної акції.

Більше того, можна припустити, що щось подібне планувалося або передбачалося ще у 2016 році, і не в Китаї, а в США. За дивним збігом обставин з часу перемоги на президентських виборах у США Дональда Трампа  Китай на міжнародній біржі не продав жодної унції золота, лише скуповував. Вслід за Китаєм так само почала поводитися і Росія. Оскільки ціна на долар США залежить від ціни на золото (золото дорожчає – долар дешевшає, і навпаки), то високий попит на золото на світовому ринку, створений Китаєм та Росією, сприяли поступовому падінню долара. Це можна прослідкувати навіть у співвідношенні долара до гривні, як бачимо, у порівнянні з 2016 роком американська валюта стала дешевшою. Між іншим, зовнішній борг США досягнув рекордних розмірів, і в кінці 2019 року вже перевищив 23 трильйони доларів. Разом з тим понад 60% долару знаходиться за межами штатів – в інших державах світу, відтак, парадоксально, але падіння власної валюти, яка, де-факто, є валютою міжнародних розрахунків, на разі вигідна для Сполучених Штатів Америки, адже цю девальвацію американці можуть вдало використати для списання частини зовнішнього боргу.

Паралельно у світі економіки відбувається ще один тектонічний зсув. Через падіння на 30% цін на нафту російський рубль «провалився» до показника чотирирічного мінімуму. Причиною цьому стала відсутність домовленості країн ОПЕК щодо скорочення видобутку нафти. У Росії заявили, що з таким курсом національної валюти золотовалютних резервів країни вистачить на 6-10 років. Рубль став лідером падіння серед світових валют, оскільки втратив 7% у відношенні до долара. Акції «Газпрому» рухнули на 18%. Європейські фондові ринки у понеділок, 9 березня відкрилися падіннями на 3-10%. Оскільки Росія та Китай – найбільші експортери нафти, а США – найбільший імпортер, то, знову  таки, не варто здогадатися, хто від цієї ситуації у профіті.

І на завершення: населення Китаю перевищило 1,5 мільярда. Коронавірус діагностували у 80 151 китайця, з них, станом на 28 лютого, померли 2 788, зате понад 36 тисяч успішно вилікувалися. Отже, якщо ви досі панікуєте через страх підчепити коронавірус, то варто пам’ятати, що, чисто математично, шанси померти від цієї хвороби становлять приблизно 0,00019%. І це розрахунок для інфікованого Китаю, в Україні ж цей показник взагалі на разі можна сміливо заокруглити до 0. Відтак коронавірус значно більш небезпечний через його соціально-економічні наслідки, він лишається ймовірною причиною нової світової фінансової кризи. Ця епідемія явно не здатна знищити людство, але через паніку, якою супроводжується, цілком здатна змінити існуючий баланс сил у світі. В цьому контексті матеріал доречно завершити відомою цитатою філософа Френсіса Бекона: «Немає нічого страшнішого, ніж сам страх».

Роман Колюхов

 

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

1 Comment

  1. Avatar Експерт сказав:

    Істина в цифрах, і вона неьагатослівна, для брезні слів завжди недостатньо. Одним із найгірших днів для пацієнтів, хворих коронавірусом, був 10 лютого 2020 року. В той день в Китаї від вірусу пмерло 108 людей. Але в цей же день 26 283 людини померли від раку, 24 641 від хвороб серця, 4 300 від діабету. На жаль, в цей же день кількість самогубств перевищила кількість смертей від коронавірусу в 28 разів. Більше того, від укусів змій щодня помрає 137 людей, а від укусів комарів – 2 740. Та й самі люди вбивають один одного частіше – в середньому стається 1 300 вбивств щодня. Зробіть глибокий вдих і вимийте руки! Коронавірус – не дитяча гра, потрібно дослухатися до рекомендацій лікарів і ретельно виконувати всі правила! Але розумне і тверезе ставлення до проблеми і допоможе нам вижити духовно і фізично.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *