Показати всі

Аваков чи Медведчук: хто з них…

Сьогодні, очевидно, що світова пандемія коронавірусу стане причиною глобальної економічної кризи та кризи управління. Якщо такі гіганти, як Китай вже побороли саму епідемію і стрімко почали відновлювати власну економіку, то країни з невисоким економічним потенціалом – такі, як України,  лишень очікують на першу хвилю епідемії, а по тому – на шокуючі наслідки для економіки. Як відомо, соціально-економічне благополуччя населення напряму впливає на суспільно-політичні процеси та вимагає від вищого керівництва країни жорсткості і чіткого плану дій. В іншому випадку наслідки можуть бути плачевними. Відтак епідемія коронавірусу в Україні стала першим справжнім випробуванням для Президента Володимира Зеленського, його команди та всієї політичної еліти України. 

Часті зміни міністрів та прем’єр-міністрів – ознака політичної нестабільності. Олексій Гончарук, якого позиціонували як нове обличчя, главу Уряду технократів, протримався та посаді недовго. Були різні варіанти з приводу того, чому Володимир Зеленський вирішив розпрощатися з Гончаруком. Останньому закидали зв’язки зі структурами мільярдера Джорджа Сороса. Прем’єра Олексія Гончарука та екс-міністра економіки Тимофія Милованова називали основними драйверами земельної реформи, проти якої активно виступає політичне крило українського олігарха Ігоря Коломойського.  Пізніше журналісти «1+1» злили в мережу компрометуючий запис розмови у кабінеті глави Уряду з гострою критикою Володимира Зеленського. І, ніби то, після цього президентська команда попросила Олексія Гончарука піти.

Нещодавно з’явилася інформація про ще одну вагому причину відставки Уряду Гончарука, яка говорить тільки про одне – кричущу некомпетентність попереднього складу Кабміну. Як стало відомо, Олексій Гончарук та Тимофій Мілованов проігнорували два листи Ради Національної Безпеки і Оборони України з попередженнями про серйозну загрозу через поширення COVID-19 у світі. Відтак, сьогодні ці двоє чи то дійсно є винними у неготовності України до протидії пандемії, чи то їх призначили цапами відбувайлами. Тим не менше після Олексія Гончарука Кабінет Міністрів очолив не дуже відомий в українській політиці менеджер Денис Шмигаль, який, втім, кажуть, добре проявив себе на посаді голови Івано-Франківської облдержадміністрації.

Сьогодні Денис Шмигаль проявляє активність, як тільки може, навіть має якийсь там план порятунку української економіки після епідемії коронавірусу. І якщо українців від COVID-19 рятують лікарі, наражаючи себе на смертельну небезпеку в умовах дефіциту засобів захисту, то українську економіку наразі рятує хіба що Національний банк України, масово розпродаючи долари, аби хоч якось утримати курс гривні. Втім, довго так тривати не може, адже золото-валютні резерви у нас не гумові. Володимир Зеленський просить МВФ та інших іноземних партнерів про фінансову допомогу Україні, але зараз у світі така ситуація, коли великим і сильним явно не до нас.

Володимир Зеленський поки що має достатню підтримку у населення. І, мабуть, це все, що він має. Адже ні власних фінансових, промислових чи людських ресурсів, які можна було б кинути на порятунок України, гарант не має. У такій ситуації він опиняється залежним від тих же олігархів. І якщо Президент піде на такий крок, не складе мандат достроково у дуже непростій ситуації, вирішить стояти до кінця, то не виключено, що і Уряд Дениса Шмигаля довго не протримається. При всій повазі до цього урядовця, він не є тим лідером, який наразі здатний утримати непросту, можна прямо сказати – критичну ситуацію в Україні. У Володимира Зеленського вибір кандидатур невеликий – йти на зближення з крилом колишнього запеклого опонента Петра Порошенка він явно не буде, народ не зрозуміє. Проросійські сили, потираючи руки, готові пропонувати своїх «великих господарників» на посаду глави Уряду. Втім, переконаний, радники Президента підкажуть йому якими наслідками свого часу обернулася для Віктора Ющенка ідея «широкої коаліції» з «регіоналами» і призначення Віктора Януковича прем’єр-міністром. В нинішній ситуації така різка зміна курсу може обернутися не лише втратою окремих територій, а й державності в цілому.

ПОТРІБНА СИЛЬНА РУКА: КОЛИ НА ШАЛЬКАХ ТЕРЕЗІВ ДЕМОКРАТИЧНІ ВОЛЬНОСТІ ТА СВІТОВА БЕЗПЕКА

У Президента України, якому необхідна сильна рука у виконавчій гілці влади, лишається єдиний варіант – пошук такої руки у середовищі команди, відносно наближеної до «Зе». Такий лідер прослідковується. Арсен Аваков очолює Міністерство внутрішніх справ України з 2014 року. Його не змінили після тотальної перемоги «Зе-команди» у 2019 році, залишили й наступного разу, розігнавши увесь Уряд Гончарука. Що свідчить про потужні позиції Арсена Борисовича в українському політикумі. Хоч «Слуга народу» отримала шквал критики за таке рішення, втім, «слуги» одноголосні – всі вони переконані, що Арсен Аваков на своєму місці. Власне, цей меседж закинув у ЗМІ й Ігор Коломойський у одному зі своїх інтерв’ю.

Більше того саме Арсена Авакова розглядали як одного із основних претендентів на пост прем’єр-міністра України, однак все ж призначили Дениса Шмигаля. Та дні і цього Уряду вже добігають кінця, Володимир Зеленський не має більше часу на експерименти, відтак, швидше за все, досить скоро нам варто очікувати чергової зміни Кабміну.

Арсен Аваков традиційно лишається досить активним користувачем соціальних мереж і регулярно публікує пости зі своїм баченням вирішення проблеми коронавірусу в Україні та подолання економічних наслідків пандемії. Він досить жорсткий політик і в умовах, що складаються, саме цієї жорсткості не вистачає, аби дещо обмежити громадянські вольності заради порятунку. У разі введення в Україні надзвичайного стану, що вже стоїть на повістці дня, лише сильна рука здатна забезпечити порядок і безпеку на вулицях. Так, це дуже непопулярна думка, яка зустріне шквал критики і обурення, хтось почне кричати про запровадження «диктатури» в Україні, однак варто розуміти, що карантин – це не диктатура, це єдиний спосіб не допустити сотень тисяч смертей через небезпечний вірус.

Українці – вільний народ: за волю і свободу ми організовували майдани, століттями вели національно-визвольні війни. Однак сьогодні склалася така ситуація, що надмірна свобода, ігнорування правил карантину, може призвести до трагічних наслідків. В деяких, таких же вільних країнах, як Україна, наприклад, у Перу, вже ввели режим надзвичайного стану, громадянам заборонили без потреби виходити з дому, заражені міста – закриті на виїзд і в’їзд, а вулиці патрулює воєнізована поліція. Безумовно, звучить це страшно, втім, саме такі методи дозволили Китаю за два місяці впоратися з вірусом і уникнути багатомільйонних жертв.

Вільна Італія до останнього ігнорувала COVID-19, принципи свободи і демократії у цій європейській країні були на першому місці, і, на жаль, це зіграло злий жарт з італійським народом, який нині розплачується сотнями життів своїх співгромадян щодня, з якими рідні навіть не можуть попрощатися. Як колись тіла героїв-рятувальників Чорнобиля хоронили у свинцевих трунах і заливали могили бетоном, аби унеможливити випроміненя радіації, так сьогодні Італія хоронить інфікованих коронавірусом – без традиційних церемоній в умовах суворої ізоляції. Італійці, які отримали шокуючий негативний досвід, благають українців дотримуватися правил карантину та хвалять українську владу за вжиття рішучих і невідкладних заходів. На жаль, не всі дотримуються правил карантину добровільно, чим наражають на небезпеку інших, тож цілком ймовірно що ці правила стануть жорсткішими, а слідкувати за їх виконанням будуть правоохоронні органи.

Та міністр Аваков останнім часом виступає не тільки як чиновник, глава МВС, а як політик топового рівня, яким він по факту вже є останні кілька років. Він також має власний план не тільки епідеміологічного, а й економічного порятунку України. Зокрема, останній пост на його сторінці у Фейсбуці, ніби як крик душі.

«Будемо чесними – більшість людей в Україні живуть, не маючи істотних фінансових накопичень – багато сімей живуть, що називається «від зарплати до зарплати». А у нас коронавірус і карантин. Багато підприємств зупиняються, карантинні заходи змушують закриватися примусово багато маленьких компаній і бізнесів. Пройде місяць і у людей може банально не вистачати коштів, щоб підтримати себе, сім’ю – купити їжу і ліки. Для багатьох це проблема і страх №1 зараз. Це – на жаль факт, який не можна не враховувати», – пише Арсен Аваков та пропонує свої кроки вирішення проблеми.

Окрім президентської пропозиції доплат по 1000 гривень пенсіонерам міністр пропонує й інші заходи.

«Повинні бути введені спеціальні виплати з державного бюджету – як кризове забезпечення по вимушеному безробіттю. Для тих, хто в період карантину залишився без засобів існування, повинен бути розроблений механізм доступної, простої допомоги – без черг в соцзабезах і бюрократії», – пропонує Арсен Аваков.

На думку міністра внутрішніх справ, державна допомога на продукти і ліки як вимушена допомога по безробіттю на час карантину, повинна скласти близько 2500-3000 гривень в місяць. Окрім того на час карантину він пропонує передбачити пільги по ряду комунальних платежів до 50% -75%.

«На державному рівні на час карантину зупинити нарахування відсоткових ставок за категоріями кредитів для приватних осіб – домовившись з банками-кредиторами в рамках механізму можливого компенсаторного регулювання фіскального навантаження», – зазначає Арсен Аавков.

Окрім того політик пропонує зупинити виконавчі провадження щодо вилучення боргів і майна у приватних осіб на час дії карантину. Також пропонується на державних підприємствах і держслужбі, підприємствах бюджетного фінансування заборонити звільнення працівників або відправки їх в неоплачувані відпустки. Компенсації втрат і витрат на цих підприємствах планується відрегулювати в міжбюджетних та господарських відносинах – не перекладаючи це на людей.

«Ні, я не комуніст, чи не фантазер – і реально розумію, що у держави і зараз бюджет тріщить по швах – грошей немає, а на тлі кризи, що насувається, світової економічної кризи, і зовсім труднощі катастрофічні … Доведеться на пару місяців піти на екстраординарні кроки. Макро-фінансові та економічні», – підсумовує політик.

Далі Арсен Аваков пропонує Верховній Раді негайно переглянути Державний бюджет: створити спеціальний стабілізаційний фонд з якого профінансувати антикризові заходи. Збільшити дефіцит держбюджету до 200 мільярдів гривень, скоротивши витрати на некритичні по теперішній час вкладення та інвестиції, не допускаючи шкоди по лінії оборони і безпеки. Обов’язково укласти угоду з МВФ, заручившись підтримкою в антикризових заходах і, отримавши фінансування за програмами допомоги, в тому числі за програмою підтримки в зв’язку з пандемією коронавірусу. Негайно провести реструктуризацію зовнішніх боргів України, істотно скоротивши навантаження з виплат відсотків і основного боргу в найближчі роки. Жорстко припиняти спекуляції на валютному ринку. Ні в якому разі не згортати великі інвестиційні проєкти по країні – відразу після закінчення карантину – і відновити відразу після закінчення карантину ті проекти, які дають мультиплікатор для всієї економіки – дороги, іпотека, металургія, енергетика, машинобудування. Прийняти спеціальну програму доступних кредитних ресурсів для бізнесу – від малого до великого – за низькими ставками 5-7% річних через рефінансування комерційних банків з боку Національного банку України. Передбачити спеціальні заходи по встановленню паритету в зовнішньоторговельному балансі, стимулюючи імпортозаміщення.

«Зупинюся… – це, врешті-решт, чи не вивірена програма і точно не агітка, а лише ключові принципи і необхідні заходи, які вважаю за потрібне прийняти, з компетентним глибоким аналізом, корекцією і комплексом інших дій», – резюмує Арсен Аваков.

Все це виглядає як чорновик урядової «програми порятунку», а ініціатива Арсена Авакова – ніщо інше, як сигнал цей Уряд очолити і взяти відповідальність на себе. Свій крок міністр внутрішніх справ зробив, тож чекаємо на крок у відповідь від Президента України Володимира Зеленського.

Не всім сподобається Арсен Аваков у ролі прем’єр-міністра, не дивлячись на оголошений ним план дій. Відтак мушу озвучити найбільш песимістичний сценарій для України. Сьогодні вночі на сайті «Обозреватель»  опублікували першу частину інтерв’ю з журналістом Віталієм Портніковим.   Від його прогнозу щодо майбутнього глави Уряду взагалі мурашки по шкірі. На переконання журналіста і публіциста наступним керівником українського Кабінету міністрів може стати кум президента Росії, один із лідерів Опозиційної платформи «За життя» Віктор Медведчук.

«Так, це може бути Віктор Медведчук. На сьогодні це може здаватися політичною фантастикою. Ми з вами не говоримо про ситуацію на березень, а про ситуацію, коли стане ясно, що новий уряд України не здатний виправити ситуацію в економіці, коли почнуться затримки з виплатами зарплат і пенсій, коли може відбутися дефолт української економіки й будуть робитися все більш і більш суперечливі заяви в діалозі поміж Москвою та Києвом», – прогнозує Віталій Портніков.

На його думку, причиною до такого кроку може стати розпад монокоаліцї «Слуги народу». В таких умовах проросійсько орієнтоване крило цієї партії цілком природним шляхом піде на зближення з ОПЗЖ, сформувавши нову фактичну більшість у парламенті, яка в умовах парламентсько-президентської республіки зможе почати диктувати свої умови президенту і підпорядкувати під себе новий Уряд. Віталій Портніков нагадує, чим обернувся прихід Віктора Медведчука у велику українську політику шістнадцять років тому.

«Результат появи Медведчука ми знаємо – це Майдан 2004 року, а також глибока політична та економічна криза в країні. Друга його поява призведе до таких самих результатів, тільки до цього додасться втрата Україною нових територій на Сході й Південному-Сході країни. Це і є найголовнішою метою російського політичного керівництва на чолі з Путіним», – підсумовує журналіст.

Отже, Володимир Зеленський зараз переживає неймовірний тиск. І без того вкрай складна внутрішньо політична та економічна ситуація, невирішений військовий конфлікт і провал мирних переговорів з Росіє.  Сьогодні загострюється ще й епідемією небезпечної хвороби, яка може вкласти десятки тисяч українців у лікарняні ліжка, а сотні, на жаль, – у могили. Не кажучи вже про соціально-економічні наслідки, які істотно відчує кожен із нас. В таким екстремальних умовах приймати будь-які рішення непросто, особливо тим, хто не мав потужного управлінського досвіду. Відтак і ймовірність допустити помилку надзвичайно висока. Надзвичайно високою може бути і ціна цієї помилки – на кону без перебільшення стоїть українська державність і фізичне виживання кожного з нас. 

Василь Онищук

 

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редакції