Уряд Гройсмана,який внаслідок кулуарних домовленостей влади із олігархами Ринатом Ахметовим й Ігорем Коломойським змінив уряд Яценюка,пішов шляхом непопулярних кроків,які для надання чергового траншу кредиту вимагає в нього Міжнародний валютний фонд,проте наразі нічого не робить,щоб закрити офшори,вивести з тіні економіку й змусити платити більше в державний бюджет великих бізнесменів.
Про подвійну мораль нашої влади вже говорять не тільки в Україні. На засіданні Комітету Європарламенту із міжнародної політики наприкінці лютого цього року,в якому брали участь 16 народних депутатів України,серед них тодішній голова Верховної Ради Володимир Гройсман і лідер фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Юрій Луценко,відомий стійкою проукраїнською позицією польський євродепутат Яцек Саріуш-Вольський заявив: «Ви просите посилення санкцій з боку ЄС,а самі санкцій проти Росії не вводите або вводите їх частково; ви просите фінансової допомоги з боку ЄС,а самі боїтеся розкуркулити олігархів».
«Ми беремо на себе зобов’язання,і це принципово важливо,– упродовж одного місяця на основі докладного аналізу ситуації напрацювати й подати чіткий план спільно з народними депутатами – операційний антикризовий план,який чітко,за місяцями,визначить,що буде зроблено до кінця року і які будуть конкретні індикатори його виконання»,– заявив Володимир Гройсман одразу після призначення його прем’єр-міністром 14 квітня цього року,представляючи програму діяльності нового уряду у Верховній Раді.
Мабуть,Володимир Борисович,на відміну від інших політиків,ще має звичку фіксувати свої обіцянки. Бо рівно через місяць,14 травня,на брифінгу у Вінниці згадав про анонсований план,але терміни його презентації дещо відтермінував. «Уряд формує досить серйозний операційний план. Він до кінця травня вже буде готовий до презентації українському суспільству,де будуть дуже чіткі антикорупційні кроки,– з термінами,до речі»,– сказав керівник уряду. За словами Гройсмана,у документі будуть чітко прописані напрями реформи в охороні здоров`я,освіті,економіці тощо. Також,як розповів прем`єр,значну увагу буде приділено дерегуляції економіки,питань приватизації та багатьом іншим питанням. «Це буде реальний план дій,під час реалізації якого Україна змінюватиметься»,– запевнив Гройсман.
Яким буде цей план,можемо тільки здогадуватися. Прем’єр своїх намірів воліє не деталізувати. Журналісти «Української правди» як не намагалися випитати в нього,що він збирається в першу чергу робити,відповіді так і не отримали. Єдине,на чому він постійно наголошував,це на необхідності чиновникам бути чесними,що дуже важливо для нашої країни. «Я прийшов чесно робити свою роботу,і буду робити це стільки,скільки зможу»,– пообіцяв Володимир Борисович.
А на запитання про свої стосунки з олігархами керівник уряду відповів: «Існує три базові правила. Перше: для них,олігархів повинні бути єдині правила. Друге: ринок,тільки ринкові відносини,жодних преференцій. Третє: владу не можна використовувати у війні між олігархами. Позиція олігархів має бути така: вони повинні займатися розвитком економіки країни і не втручатися в її справи».
Теоретично все правильно. Якби Гройсману вдалося втілити ці правила в життя,він уже би ввійшов в історію. Він заявляє,що готовий зустрічатися з великими бізнесменами,але ці зустрічі мають бути спрямовані на державні інтереси. А ще прем’єр хоче зустрічатися з малим і середнім бізнесом,бо саме на нього і на самозайняте населення опираються всі успішні країни.
За місяць діяльності в Кабміні встигли розробити і передати у Верховну Раду 13 законопроектів стосовно обороноздатності країни,бюджетної політики,фінансового сектору й енергетичної сфери. Як зазначив перший віце-прем’єр Степан Кубів,якщо ухвалити ці законопроекти до початку літа – то реформи повинні запрацювати.
Новий уряд дав старт створенню нового спеціального підрозділу для контролю роботи митниці під назвою «Чорна сотня». В цю мобільну групу мають увійти працівники Національного антикорупційного бюро,прикордонних військ,нової поліції,Державної фіскальної служби,які будуть відібрані на спеціальному конкурсі. Володимир Гройсман упевнений,що новий підрозділ зможе побороти «контрабандні схеми» і змусити митників працювати на країну,а не на свою кишеню. Проте у зв’язку з цією ініціативою чомусь згадується перше прем’єрство Тимошенко і її акція «Контрабанді – стоп!». Її проведення дало можливість звільнити нелояльних до керівника уряду начальників митниць і поставити на їхнє місце своїх людей. Проте жоден чиновник-корупціонер у в’язницю тоді не сів. Щось подібне відбувається й сьогодні. Уже стало анекдотом,як волинські митники пояснили проходження в Польщу 1,5 тонни контрабандного бурштину: зламався сканер,який мав його виявити. От тільки в їхніх колег за Бугом сканер чомусь не ламається. З чого би це?
Своїм останнім розпорядженням на посаді голови Верховної Ради Володимир Гройсман підвищив зарплату депутатам. Заробітна плата народних депутатів з 15 квітня зросла майже втричі – з 6400 грн (близько $250 за поточним курсом) до 17650 грн ($700),повідомила народний депутат від «Блоку Петра Порошенка» Ольга Червакова.
«Збільшується також фонд оплати праці помічників депутата: був 12500 грн,став – 25000 грн. Всі суми наведені без урахування сплати податків,тобто на руки буде видаватися менше. Отримувати зарплатню можуть не більше п`ятьох помічників. Раніше було 4»,– написала депутат на своїй сторінці у «Фейсбуці».
Червакова також оприлюднила документ за підписом спікера парламенту про скасування свого ж розпорядження від 16 квітня 2015 року,яким зарплати депутатів встановлювалися на рівні посадового окладу без доплат і надбавок (6109 грн на той момент). «Це було останнє розпорядження Володимира Гройсмана на посаді спікера»,– повідомила депутат і додала: «Нагадаю,збільшення зарплатні депутатів з метою зменшення корупційних ризиків вимагали,зокрема,депутати Олексій Мушак та Мустафа Найєм».
В принципі,правильно. «Дешеві» депутати надто дорого обходяться країні. Проте цікаво,що митники підвищення своїх зарплат не вимагають. Їм би лиш керівництво було «те,що треба».
Та як пояснити людям,що зарплата голови правління державної (!) компанії «Укргазвидобування» Олега Прохоренка з усіма надбавками становить 1 мільйон 3 тисячі гривень в місяць (при посадовому окладі 322 тисячі гривень)?! А його секретарка при окладі 7 тисяч гривень отримує 44 тисячі в місяць.
Притім посадовий оклад Президента України в 2016 році становить 11 тисяч гривень,прем’єр-міністра – 8 тисяч гривень,міністрів – 7,5 тисячі гривень.
Однією з перших свої постанов Кабмін підняв зарплату працівникам секретаріатів держорганів. Кабмин поднял зарплату сотрудникам секретариатов госорганов. Так,офіційна зарплата радника,прес-секретаря і уповноваженого Президента тепер становить 9 тисяч 477 гривень. Оклад керівника офісу голови Адміністрації Президента встаовлено на рівні 9046 грн,його заступника – 8594 грн,керівника департаменту офісу керівника АП – 8615 грн,завідувача відділу офісу – 6720 грн,головного консультанта офісу – 4308 грн.
У вже згаданому інтерв’ю «Українській правді» Володимир Гройсман зазначив,що в уряду є попередня домовленість із міжнародними партнерами,що він зможе створити прозорий фонд,із якого будуть доплачувати держслужбовцям,хоча журналісти сприйняли цю інформацію скептично.
«Моя філософія така: ми повинні мати професійну армію чиновників,але вона має бути оптимальною – менше,але краще. По суті,чиновники повинні створювати умови,щоб країна ставала багатшою. Виходячи з цього їм треба платити. Якщо ти не заплатиш,то кожен буде мати якусь свою справу»,– стверджує прем’єр-міністр.
Збиткові держпідприємства,які є монополістами у своїх галузях,уряд обіцяє пустити з молотка на прозорому аукціоні,на окремі оголосити конкурс для призначення на керівні посади ефективних кризових менеджерів. А позаяк радником прем’єр-міністра і представником Президента у Кабміні є славнозвісний польський реформатор Лешек Бальцерович,який розпродав у Польщі землі сільськогосподарського призначення,можна припустити,що і в Україні нарешті скасують мораторій на продаж землі,який поки що продовжили до 1 січня 2017 року. Цього рішення свого часу вимагав від парламенту Віктор Ющенко. Він стверджував,що поки не буде прозорого ринку землі,доти не буде реальної ціни і буде корупція у цій сфері. Та хоча в нашому законодавстві й заборонено продавати землю іноземцям,існує великий ризик,що через підставні фірми вона може потрапити в руки саме зарубіжному капіталу. Причому за копійки,бо селяни – власники паїв зубожіли до краю.
Його сприймають як людину Президента,а проте Володимир Гройсман під час торгів за своє призначення продемонстрував,що може мати свою тверду позицію. Він заявив,що не очолить уряд,якщо в ньому буде «смотрящим» від Адміністрації Президента віце-прем’єром Віталій Ковальчук. І домігся свого.
Володимир Борисович – наймолодший в історії України прем’єр-міністр. Йому лише 38 років і вся політична кар’єра попереду. Тож є що втрачати.
Його реформи українці сповна відчують на своїй шкурі,коли почнеться новий опалювальний сезон. Тим паче,що уряд вже пообіцяв тим домогосподарствам,які отримують субсидії й мають,крім того,певні пільги,цих пільг не надавати.
Як заявив відомий український політик Микола Томенко,якого за вихід із фракції БПП рішенням напівтаємного з’їзду викинули з депутатів,восени 2016 року для влади розпочнуться справжні випробування. І залежно від того,як вона впорається з цими викликами,стане зрозуміло,коли в країні відбудуться дострокові вибори,у неминучості яких він не сумнівається.
«Президенту найкраще оголосити про проведення дострокових парламентських виборів навесні. Але якщо він буде страхувати парламент,то все це закінчиться одночасними парламентськими і президентськими виборами. Думаю,що в 2017 році будуть дострокові вибори,а які – покаже час»,– заявив політик у прямому ефірі «Обозревателя».
Микола Томенко рідко коли помилявся у своїх прогнозах. І все-таки будемо сподіватися,що реформи,які нам готує новий уряд,не будуть відображатися тільки на простих людях,не призведуть до народного гніву,що може вилитися в неконтрольований бунт. Українці терплячкі люди,якщо вони бачать,що разом з ними стійко переносять злигодні їхні отамани. Ще би зверхникам це усвідомити.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook