Президент України Володимир Зеленський 10 грудня підписав бюджет на 2022 рік. Верховна рада схвалила 2 грудня у другому читанні та в цілому проєкт державного бюджету на 2022 рік. Після внесення правок ухвалений документ передбачає понад 50 мільярдів гривень додаткових доходів та видатків.
Відповідний законопроєкт за номером 6000 на засіданні 2 грудня підтримали 268 народних обранців.
Напередодні голосування бюджетний комітет Ради погодив зміни до проєкту, які передбачають збільшення доходів та видатків на більш як 50 мільярдів гривень. Комітет завершив обговорення змін по третій годині ночі.
Як пояснив під час виступу у Раді перед голосуванням за документ міністр фінансів Сергій Марченко, збільшення розміру бюджету стало можливим, зокрема, завдяки перегляду макроекономічного прогнозу.
“З часу підготовки проєкт бюджету відбулися суттєві зміни у частині перегляду макроекономічних припущень та намітились основні тренди та ризики, які впливатимуть на бюджет наступного року”, – зазначив він.
Загалом доходи до держбюджету до другого читання визначені у сумі 1 трильйон 332 мільярди гривень. При цьому видатки сягають 1 трильйона 521 мільярда гривень. Граничний обсяг дефіциту був збережений на рівні 3,5% ВВП.
“Урядом підготовлений збалансований та реалістичний проєкт головного фінансового документа держави. Пріоритети, які були визначені президентом, Верховною радою та урядом, збережені. Це – зростання зарплат медикам, забезпечення житлом ветеранів, збільшення стипендій студентам, зростання видатків на інклюзивну освіту, продовження масштабної цифровізації населення та підготовка до всеукраїнського перепису населення, розвиток інфраструктури забезпечення потреб сектору безпеки та оборони”, – додав міністр.
Марченко пояснив, що близько 25 мільярдів додаткових коштів мають бути спрямовані на інфраструктуру – реконструкцію та будівництво нових закладів охорони здоров’я та освіти, спортивних майданчиків та палаців спорту (9 мільярдів), розбудову аеропортів і створення національного авіаперевізника (4,4 мільярда), підтримку залізничного транспорту (4,3 мільярда), облаштування державного кордону (1,1 мільярда), розвиток туристичної інфраструктури, національних природних парків та заповідників (500 мільйонів).
Понад 8 мільярдів гривень буде спрямовано на розвиток окремих галузей економіки, зокрема на виплати сертифікатами по тисячі гривень вакцинованим українцям (3 мільярди), компенсацію відсоткових ставок за кредитами та договорами в галузі машинобудування (1 мільярд), реконструкцію та відновлення системи меліорації (1 мільярд), реалізацію загальнодержавної програми “Питна вода України” (1 мільярд), технічне переоснащення та модернізацію державних вугільних підприємств (400 мільйонів), стимулювання розвитку індустріальних парків (400 мільйонів), створення центрів креативної індустрії (200 мільйонів) та на запуск роботи Фонду часткового гарантування кредитів сільському господарству (200 мільйонів).
На 3,1 мільярда гривень зростуть видатки на охорону здоров’я – підвищення зарплат медпрацівникам, які не підпадають під право медичних гарантій (2 мільярди), надання високоспеціалізованої медичної допомоги закупівлю лікарських засобів (300 мільйонів), централізовану закупівлю медичного обладнання (244 мільйони) та виплати медпрацівникам у зв’язку з переїздом на нове місце роботи та перекваліфікацію (100 мільйонів).
2 мільярди гривень буде додатково спрямовано на потреби освіти і науки. Серед них – забезпечення освітніх закладів підручниками (понад 500 мільйонів), створення президентського університету (400 мільйонів), реалізацію програми “Здорова Україна” (150 мільйонів), розвиток матеріально-технічної бази закладів освіти, проведення досліджень науковими установами (200 мільйонів), розвиток наукової інфраструктури – 190 мільйонів.
Додатковий 1 мільярд надійдуть на розвиток фізичної культури та спорту – зокрема, створення спортивних комплексів для проведення Євробаскету, розвитку баз олімпійської підготовки та реабілітацію дітей з інвалідністю.
Ще 5 мільярдів буде спрямовано на підтримку культури – зокрема, на проєкт “Велика реставрація” (2,8 мільярда), кіноіндустрію (1 мільярд), книговидавничу справу та популяризацію української літератури (183 мільйони).
Сума, передбачена в бюджеті на фінансову підтримку Національної суспільної телерадіокомпанії України у 2022 році залишилася незмінною з першого читання — 1 млрд 871 млн 276,7 тис. гривень. Це — не дофінансування. Відповідно до закону “Про Суспільне телебачення та радіомовлення”, фінансова підтримка має становити 0,2% видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік. Таким чином, фінансовий план НСТУ на 2022 рік передбачав фінансування на рівні близько 2,4 мільярда гривень. З обсягів даної суми поточні видатки мали б становити 2224,7 мільйона гривень, капітальні видатки – 170 мільйонів.
Видатки на цифровізацію будуть збільшені на 1,8 мільярда гривень. На підготовку до проведення Всеукраїнського перепису населення буде виділено 416 мільйонів гривень.
На підтримку місцевої влади щодо теплопостачання буде додатково виділено близько 1,5 мільярда гривень. Видатки на національну безпеку та оборону зростуть на 3,7 мільярда гривень.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook