У системі охорони здоров’я складалася катастрофічна ситуація. З цього приводу доктор медичних наук Уляна Супрун, виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я, оприлюднила відкрите звернення до народних депутатів . Посилаючись на «Українську правду», повідомляє «Волинська правда».
Уляна Супрун зазначає, що «ми часто чуємо політичні гасла: «Україна вимирає», «Йде геноцид нації». У це легко повірити, бо за останні 10 років Україна втратила 6 мільйонів людських життів».
За її інформацією, «Україна відстає майже за всіма показниками смертності від країн, що приєднались до Євросоюзу у 2004-му році (Естонія, Латвія, Литва, Польща, Словаччина, Словенія тощо). Ще в 90-му році у нас були однакові показники. За 25 років показники смертності у цих країнах знизилися на 30%. Ми ж залишились на місці. За даними ВООЗ, щороку вмирає щонайменше 136 тисяч українців, життя яких можна було б врятувати».
Виконувач обов’язків міністра також констатує, що щороку майже 4000 українців помирають від туберкульозу – хвороби, яку у світі давно ефективно лікують. Майже 1200 малюків, яких можна було б врятувати, помирають під час пологів або в перший рік життя. Понад 7000 українців помирають щороку від інфекційних захворювань, про які в світі вже давно забули і яким можна було б запобігти, якби система охорони здоров’я в Україні працювала на європейському рівні.
Відтак вона роздумує над тим, як цю ситуацію змінити. «Рішенням буде розвивати сімейну медицину, впроваджувати міжнародні протоколи лікування, створювати програми профілактики та зниження смертності за основними захворюваннями, розгорнути прямі виплати за лікування українців, забезпечувати якісний догляд за вагітністю, якісні пологи ти нагляд за дитиною до року», – підкреслює Супрун. Вона висловлює сподівання, що цього тижня «народні депутати включать до порядку денного розгляд цього пакету законопроектів, а до кінця сесії проголосують за їх ухвалення. Наша мета проста – вийти в плюс: за тривалістю життя, за народжуваністю, за здоров’ям кожного».
Супрун зазначає: «На виконання указу Президента «Стратегія-2020» команда експертів за допомогою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) півтора року розробляла нову модель фінансування, за якою лікарям та лікарням платять за результат. Ця модель відповідає міжнародним стандартам і є такою ж, як моделі в Польщі, Канаді та Великій Британії». А відтак нагадує, що підготовлені законопроекти про державні фінансові гарантії щодо надання медичних послуг ( № 6327, 6328, 6329, 6347).
Ці законопроекти вже зареєстровані у Верховній Раді. Виконувач обов’язків міністра наголошує: «Згідно з цими законами, кожна копійка зібраних податків має витрачатися за конкретно надані послуги пацієнтам. Усі послуги діляться на три категорії: ті, які повністю покриваються державою (сімейна медицина, екстрена та паліативна допомога); ті, які частково оплачує держава; та ті, за які повністю платить пацієнт (наприклад, естетична медицина)». Вона зазначає, що «кожна послуга матиме чітко визначений тариф, який офіційно платитимуть напряму лікарні або лікарю, яких пацієнт обрав на власний розсуд.
Пацієнт розподіляє з державою фінансову відповідальність за своє здоров’я, але будь-які можливі співоплати єдині для всіх. Адже всі громадяни мають рівні права на доступ до здоров’я». А після цього, пояснивши, що «ці закони регулюють головне – вже зараз вводять оплату за конкретну медичну послугу, надану конкретній людині. Це база, без якої не буде працювати будь-яка модель фінансування», резюмує: «Модель “гроші ідуть за пацієнтом” працює в усіх цивілізованих країнах без виключень – і досі, в 2017-му році не працює в Україні. Цій моделі нема ніяких альтернатив ніде в світі. Тому сьогодні наше спільне з Верховною Радою завдання суто технічне – старт розгортання системи, яку згодом можна буде і вдосконалювати, і відшліфовувати».
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook
1 Comment
зробіть однакову ціну на всі ліки, а то бігаєшь від аптеки до аптеки, у всіх ціна на порядок відрізняється, що жах.