17 травня, набув чинності указ Президента України Петра Порошенка про блокування російських соцмереж «Вконтакте», «Одноклассники», «Яндекс» та «Mail.ru». Указ глава держави підписав 28 квітня 2017 року.
Журналісти інтернет-видання Волинське агентство розслідувань протестували спосіб обходу блокування соцмережі, яким користуються багато українців.
Під час прес-конференції голова Служби безпеки України Василь Грицак повідомив, що у цих соцмережах діє близько 800 антиукраїнських груп.
За його словами, адміністратори російських соцмереж не реагували на звернення СБУ щодо функціонування антиукраїнських груп і продовжували формувати в свідомості громадян те, що їм потрібно.
Згодом, як і очікувалося провайдери повністю заблокували російські соціальні мережі, щоправда більшість українців це не зупинило. Для того аби обійти блокування користувачі почали застосовувати «VPN-з’єднання». Загалом, усі «VPN з’єднання» можна розділити: для комп’ютера, для браузера та для Android. Для комп’ютера встановлюється відповідний браузер, для браузера спеціальний плагін, а для смартфону – додаток.
Простий додаток на смартфон, дозволяє ідентифікувати себе як користувача з інших країн, та чи безпечно це?
Беручи до уваги думку авторитетних IT-сайтів, можна дізнатися про небезпечні сторони «такої розкоші». Показуючи свою анонімність перед українськими провайдерами, користувачі відкривають доступ до особистої інформації для власників VPN-серверів. Насамперед це загроза для корпоративного та державного секторів.
Член Інтернет-асоціації України Максим Тульєв зазначає, що безкоштовні «VPN-сервіси» є небезпечними. «Технологія VPN потребує значних коштів, якщо хтось дає це безкоштовно, треба замислитися, яка ж його кінцева мета», – говорить спеціаліст.
Тому всі додатки та браузери, які рекламуються у «Вконтакте» ймовірно становлять загрозу.
За даними компанії «Gemius», тижнева українська аудиторія мережі Facebook до заборони російських ресурсів становила 5,3 мільйона користувачів, а після блокування виросла на 2,2 мільйона.
Такі події і позитивно вплинули на велику кількість програмістів з всього світу, які бажають створити нову, цікаву та креативну мережу. Наприклад, фахівці канадської компанії «StartupSoft» запропонували створити соціальну мережу «Ukrainians», яка об’єднає етнічних українців з усього світу.
З огляду на велику популярність «VPN-з’єднання» журналісти «Волинського Агентства Розслідувань» вирішили протестувати спосіб обходу блокування власноруч. Для цього на комп’ютер було завантажено спеціальний браузер Tor.
Соцмережа «Вконтакте» живе своїм життя, стрічка друзів значно зменшилася, та все ж багато хто продовжує активно вести сторінку, публікуючи фото, відео, події з особистого життя.
Трохи моніторингу антиукраїнських груп викликала шквал негативних емоцій. Зміст інформації пабліка носить неприємний характер.
Також у цій соцмережі діє небезпечна гра «Синій кит», в якій кваліфіковані психологи доводять дітей до самогубства. Фанати таких спільнот називають себе китами, тому що тварини асоціюються у них зі свободою. Ці кити можуть літати, і цим, можливо, пояснюється те, що даний вид ссавців – один з небагатьох, представники якого добровільно можуть звести рахунки з життям. Тому у всіх шанувальників «моря китів» і «тихих будинків» на особистих сторінках зображені відео або малюнки з літаючими китами.
Також «Синій кит» може бути елементом гібридної війни з Україною. Відомо, що куратори, які вже потрапили в поле зору спецслужб, перебувають на території Росії.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook