Заступник глави Адміністрації Президента нашої держави Костянтин Єлісєєв з главою канцелярії президента Польщі Кшиштофом Щерським домовився спільно оптимізувати, тобто скоротити список українців, яким заборонений в’їзд до Польщі. З цього приводу аналітик Сергій Грабовський у виданні «День» зазначає, що влада України офіційно визнала право уряду Польщі забороняти українським держчиновникам, в тому числі й достатньо високого рангу, в’їздити до цієї країни.
Тож Україна фактично погодилася на позицію Польщі щодо «правильності» поглядів на історію та сьогодення. На думку Грабовського, таким чином, офіційний Київ сприймає позицію Варшави, що заперечує «визнанні факту польської окупації Галичини й Волині та ставлення до УПА як національно-визвольної сили».
Відтак аналітик зазначає, що «капітулянтська позиція Банкової була належним чином оцінена. Чи ви звернули увагу, що керівник IPN Ярослав Шарек ужив у своєму інтерв’ю термін «східна Малопольща»? Що це таке? А це населена українцями східна Галичина, або ж нинішні Львівщина, Тернопільщина й Івано-Франківщина. Ці землі традиційно звалися східною Галичиною (Galicja Wschodnia), але в період польського владарювання у 1919-39 роках були перейменовані й стали зватися Małopolska Wschodnia. Сама ця назва засвідчує намагання другої Речі Посполитої колонізувати ці окуповані нею землі (а факт окупації засвідчує хоча б те, що вони лежали на схід від встановлених Радою Антанти кордонів Польщі)».
Як на нього, у цьому контексті «відсутня принципова різниця між російськими діячами, які називають північне Причорномор’я «Новороссией», і офіційними особами Польщі, які звуть східну Галичину «Małopolska Wschodnia». І перші, і другі заперечують український характер цих територій – з усіма наслідками, які звідси випливають. Але офіційний Київ мовчить – так, як він мовчав, коли у Москві цвьохкали на всіх рівнях про «Новороссию».
На думку Грабовського, такі політичні кульбіти відбуваються у переддень ймовірного масштабного наступу Росії . На цьому наголошував, до речі, під час перебування в Канаді міністр оборони Польщі Антоній Мацеревич: «Навчання «Захід-2017» закінчилися два місяці тому. Вони відбувалися в просторі між Північним Льодовитим океаном і Чорним морем і включали навіть пуски балістичних ракет «Іскандер», які можуть нести ядерні боєголовки. Росіяни готувалися не до оборони, а до агресії… Польща має погодитися з припущенням, що це не нова «холодна» війна, а підготовка до «гарячої» війни». Натомість, підкреслює аналітик, «дії Варшави ведуть до того, що не Україна втрачає останніх союзників, як заявив нещодавно Вітольд Ващиковський, – їх втрачає третя Річ Посполита».
Тому, підкреслює Грабовський, «чи випадково президент Європейської Ради, знаний польський політик Дональд Туск заявив, що він стурбований політикою правлячої в Польщі партії «Право і справедливість», написавши у Twitter: «Тривога! Гостра суперечка з Україною, ізоляція в Європейському Союзі, відхід від верховенства права і незалежності судів, нападки на недержавний сектор і вільні медіа – стратегія ПіС чи план Кремля?»
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook