Уродженка волинського містечка Локачі Лариса Івшина, шеф-редактор одного з найавторитетніших всеукраїнських друкованих видань, член Наглядової ради провідного волинського вишу – Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, розповіла про новинку «Дня» «Корона, або Спадщина Королівства Руського», яка пропонує свіжу оптику для ключових подій української історії.
На цьогорічному Форумі видавців у Львові буде представлено видання «Корона, або Спадщина Королівства Руського» . Без сумніву, книга стане відкриттям навіть для заглиблених в історичні контексти.
«В Україні надто довго домінувала «народницька» історіографія, в якій не було місця шляхті, еліті й загалом тим, хто своїми вчинками, моральними й інтелектуальними якостями, підіймався над загальною масою. В «народницькому» історичному міфі таким людям щонайбільше відводилась роль антагоніста, якому протистояв пригноблений «народ» або клас «трудящих». Можливо, через це, коли українцям таки вдалося відновити свою незалежність, проблема державної еліти постала в нашому суспільстві так гостро. Наша книга пропонує принципово нову оптику для ключових подій української історії», – наголошує Лариса Івшина.
Вона нагадує: «Адже наша історія розпочинається не 25 років тому і навіть не з 1654 року, в чому намагалась переконати нас колоніальна історіографія. Книга «Корона, або Спадщина Королівства Руського» має на меті переосмислити витоки і саму природу української державності. Це наша спроба поставити надважливе питання – з якого етапу Україна починає своє «літочислення»? Можливо, від київського князя Святослава, який у 971 році уклав мирний договір з візантійським імператором Іоанном Цимісхієм? Або ж від Ярослава Мудрого, тисячоліття утвердження якого на престолі будемо відзначати у 2019 році? В України є своя давня спадщина. Питання тільки в тому, наскільки ми готові вступити у «права власності».
На думку Івшиною, «в період нестабільності, коли Україна переживає найважливіші етапи своєї історії, щоб створити щось нове, ми повинні звернутися до нашого минулого та побачити в ньому «пульсуючі» точки, які і зараз дають нам енергію. Україна – країна-«трансформер»: Київська Русь, Королівство Руське, Річ Посполита, Князівство Литовське, Російська, а потім Червона імперія. Але поза всім цим жив незнищенний український народ, який зберіг свою культуру, мову та ідентичність».
Вона переконана, що «сьогодні, коли ми нарешті маємо шанс самі творити власне майбутнє, дуже важливо запропонувати суспільству максимально різнобарвну «палітру» можливих варіантів. Повчальним прикладом для нас може бути стійкість, яку виявили свого часу європейські країни з конституційною монархією. Зокрема Іспанія, де монархія стала «мостом-посередником», який допоміг «зв’язати часи» і водночас перевести суспільство від диктатури до демократії».
Івшина резюмує: «Історія далека від нас тільки на перший погляд. Книга «Корона, або Спадщина Королівства Руського» – це звернення до минулого з позиції сучасності. Це – матеріал для творення проекту майбутнього. Це – нагода для кожного громадянина усвідомити, що його участь в житті держави не обмежується лише виборами. Наша книга в найширшому історичному контексті розкриває проблему відповідальності еліти та народу. Ваші стереотипи будуть зруйновані! Ви відчуєте свіжість і новизну нашої спільної історії».
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook