У Волиньраді вручили почесну нагороду відомому дисидентові Валентину Морозу, якого удостоїли звання «Почесний громадянин Волині» у вересні цього року. Нагороду відомому волинянину вручили сьогодні, 23 листопада, під час засідання чергової сесії Волиньради.
Валентин Мороз – український історик, один із представників українського національного руху, політв’язень, дисидент, автор понад 100 наукових праць, доктор гуманітарних наук та почесний професор Академії рекреаційних технологій і права Валентин Мороз. В українському дисидентському русі за значимістю Валентин Якович стоїть поруч з В’ячеславом Чорноволом.
Під час вручення нагороди Валентин Мороз розповів, що наразі живе та досі читає лекції у Львові. «Але найкраще відчув себе сьогодні тут, на рідній волинській землі. Щиро дякую за ту честь, яку ви мені сьогодні виявили», – сказав Валентин Мороз.
Довідково:
Валентин Мороз – народився 15 квітня 1936 року в селі Холонів, Горохівського району на Волині в селянській родині. Після закінчення школи вступив на історичний факультет Львівського університету, потім до заочної аспірантури (на очну не прийняли через незадовільну оцінку з історії КПСС). Працював тоді завучем і вчителем сільської школи, а з 1964 – викладачем Луцького, потім Івано-Франківського педінститутів. Заарештований у вересні 1965, засуджений за за антирадянську агітацію та пропаганду до 4 р. таборів.
Після звільнення в 1969 пише статті «Серед снігів», «Хроніка опору», «Мойсей і Датан», які з’явилися в самвидаві. Новий арешт Мороза 1 червня 1970 року. Після закінчення тюремного терміну Мороза відправили в табір особливо суворого режиму в Мордовію, де він брав участь у голодівках і заявах протесту в річниці початку репресій в Україні і т.п.
Після обміну в’язнями, Валентин Мороз оселився в Америці, викладав у Гарвардському університеті, опісля жив у Канаді, працював радіожурналістом, редагував часопис «Анабазис», з 1990-го року приїздив на батьківщину з лекціями «Україна XX століття». З 1997 постійно живе у Львові, викладає в університеті.
Автор багатьох книг та публікацій в українській періодиці.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook