Для підрозділів свої розробки передають безкоштовно, передає Промисловий Портал з посиланням на FREEДОМ.
“У моїх руках уже кінцевий результат — перископ. У нас навіть є лейба — “ХаБр Брегель”, що означає Харків — брати Брегель. Цей перископ вигідно відрізняється від багатьох, які, я знаю, випускають в Україні, у нас є різні плюшки — типу, м’яке вічко, кріплення на розвантаження, антивідблискова сітка, яка знімається…”, — розповідає співзасновник “ХаБр Брегель” Павло Брегель.
Він за професією інженер. З початку повномасштабної війни разом із братами постачав військовим продукти, розвозив гуманітарну допомогу. Пізніше в Харкові познайомився з майстром, який попросив допомогти з виготовленням перископа — оптичного пристрою, що дає змогу бійцям безпечно оглядати територію навколо окопу або бліндажа.
За словами Павла, щоб зібрати перископ, потрібно близько 30 деталей — “витратних матеріалів”. Основа — пластикова каналізаційна труба та “коліно” до неї. Для початку потрібно зрізати кут, куди будуть встановлені дзеркала.
Молодший із братів — Євген — придумав спосіб, щоб дзеркала всередині перископа не розбивалися при падінні. Каже, краш-тести проводили на кожній моделі, щоб удосконалити перископ. Також прислухалися до відгуків військових.
“Спосіб кріплення нижнього дзеркала я не скажу, який. Але він тільки в нас такий — навіть по всій Україні. Вічко нижнє — також, стовідсотково”, — сказав співзасновник “ХаБр Брегель” Євген Соколець.
Вага перископа — 750 грамів. Дальність огляду — понад пів кілометра: це дає змогу побачити і зброю противника, і пересування техніки.
“Ми можемо бачити, не висовуючи голову, те, що відбувається за межами нашого зору. Далеко? З цим перископом метрів 500 можемо бачити, якщо вставити монокль, то до півтора кілометра збільшується зображення”, — сказав Соколець.
За рік і два місяці брати зробили й передали захисникам понад 3 тис. оптичних приладів. Кажуть, щоб налагодити весь процес виробництва, залучали до допомоги рідних. Марина — дружина одного з братів — допомагає накручувати ізоляційну стрічку на коліно для перископа. Каже, робота складна, але необхідна для військових.
“Я, річ у тім, що і першого разу запитувала і до сьогоднішнього дня теж запитую. Перше відчуття — це, звичайно, дуже болять кисті, болять пальці, але потім звикаєш. Монотонна робота, але мотивація трошки інша, тому все виходить”, — сказала волонтерка Марина Сарматицька.
Брати кажуть, попит на їхні перископи великий. Кожен підрозділ спочатку бере на пробу до 5 штук. А коли їх застосовують на практиці, в окопах, замовлення збільшують у 10 разів.
“Життя рятують, я вам скажу. Перші люди, які приїжджали, так пів перископа було зрізано осколками. Потім азарт аж пішов це робити. Зараз так, дійсно хлопці дзвонять, кажуть, там врятувало, там врятувало — і доопрацювання, доопрацювання, доопрацювання”, — сказав співзасновник “ХАБр Брегель” Віктор Сарматицький.
Зараз брати виготовляють за місяць до 300 перископів. Оскільки це сімейна справа, фінансують виробництво самотужки, іноді донатами підтримують їх рідні з-за кордону. Але коштів на збільшення виробництва не вистачає, каже Павло. Усе через те, що ціни на розхідники зросли у 2 рази. Тому почали збір коштів для нових партій оптики за допомогою соцмереж.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook