Цьогоріч Волинський національний університет імені Лесі Українки вперше прийматиме абітурієнтів на спеціальність «Художня обробка бурштину». Студенти навчатимуться на бакалаврів, розповів для ГІТу ректор ВНУ Анатолій Цьось.
Ідея готувати спеціалістів із художньої обробки бурштину виникла у Волинському національному університеті імені Лесі Українки, коли підписали угоду між університетом і комунальним підприємством «Волиньприродресурс».
«Видобуток вже легалізований в Україні, частина видобутку. Але разом з тим ніде в Україні не готують фахівців для того, щоб робити обробку цього бурштину, робити з нього якісь витвори мистецтва на якісному хорошому рівні. І тоді в нас виникла ідея відкрити таку освітньо-професійну програму», – каже Анатолій Цьось.
Він додає:
«Ця освітньо-професійна програма буде виконуватися в межах спеціальності «Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво» на факультеті культури і мистецтв. І вона в себе буде вбирати багато різних навчальних дисциплін, які мають отакий мистецький зміст. Дуже важливо відповідно мати нахили до малювання, скульптури, з хорошим таким мисленням мистецьким».
За словами ректора, наразі триває дискусія, чи проводити для абітурієнтів додатковий творчий конкурс.
«Одна група наших фахівців каже, що треба робити третій творчий іспит – малюнок, інша каже, що не варто. Я думаю, що, може, й не варто. Але найближчим часом ми дамо таку інформацію, які конкретно екзамени потрібно складати для вступу на цю освітньо-професійну програму», – зазначає пан Цьось.
Набір буде здійснюватися на базі повної загальної середньої освіти.
«Зараз ми розробляємо план підготовки таких фахівців, наступного тижня зробимо зустрічі із стейкхолдерами, тобто з тими працедавцями, які можуть дати рекомендації, які дисципліни в більшій мірі вивчати, які практики потрібно для підготовки таких студентів. І після того вже буде готовий план для готування хороших фахівців. Поки що є робочий варіант навчального плану, є фахівці, які здатні вже на першому курсі забезпечити підготовку таких фахівців. І йдуть перемовини з працедавцями і професіоналами у цій галузі, які будуть допомагати нам давати хорошу освіту. Фахівців частково ми маємо, тому що там має бути і малюнок, і багато чого іншого. В нас є хороші спеціальності на факультеті культури і мистецтв, які дотичні. Але разом з тим, власне, сама обробка бурштину – таких фахівців у нас немає. Звичайно, ми їх будемо шукати, запрошувати для того, щоб вони могли викладати такі навчальні курси, які десь межують з ювелірними виробами – це теж треба враховувати. Крім того, треба купляти хорошу техніку, щоб реалізовувати добре цю спеціальність. Тобто в майбутньому будемо працювати», – каже ректор.
Цього року набиратимуть студентів на перший курс. Форма навчання – тільки платна.
«Перший рік – ми зараз тільки відкриваємо цю освітньо-професійну програму, тому лише платна форма навчання. Нема інших варіантів. Наступного року ми можемо вже звертатися до міністерства, залежно від тієї кількості осіб, які вступили в цьому році, для того, щоб вже просити державне замовлення на певну кількість осіб», – розповідає Анатолій Цьось.
На цю освітньо-професійну програму у виші планують набрати одну групу – 20-25 осіб.
«Ліцензія дозволяє нам набирати досить велику кількість людей. Ми плануємо набрати одну групу в межах 20-25 осіб. Але якщо буде більше охочих і буде відповідна кваліфікація в абітурієнтів (мистецький смак, певні вміння, хист до мистецької роботи), то ми можемо набрати і більшу кількість.Треба почати працювати, укласти договори про бази практик, далі знайти ідеальних найкращих фахівців, які будуть викладати», – каже Анатолій Цьось.
– Наскільки ця спеціальність затребувана на ринку праці і чи будуть ті люди, які закінчать навчання, працевлаштовані у КП «Волиньприродресурс»? – запитав кореспондент ГІТу.
– Я навіть не сумніваюся, що такі фахівці будуть працевлаштовані у «Волиньприродресурс». Тим більше, попередні розмови в нас вже були. І я думаю, сама фірма і торгівельна марка буде розвиватися. Відповідно, крім видобутку бурштину, я переконаний, що вони будуть працювати над обробкою такого каменю. Крім того, кожна людина може відкрити свою справу і офіційно займатися обробкою бурштину. Я думаю, що, враховуючи досвід Польщі, це дуже великий ринок, який має дуже-дуже хороші перспективи розвитку в нас, в Україні.
В Україні офіційного ринку праці поки що такого практично немає. Ми більше звертали увагу на ринок праці в Польщі. Якщо брати польський ринок праці, то він зосереджений в головному не на видобуток бурштину, а на його обробці. І якщо ви берете оброблений бурштин, то він, як правило, обробляється в Польщі. І в цьому процесі задіяні тисячі осіб. Тому, зважаючи на перспективу цього ринку праці, я думаю, кожен наш випускник матиме прекрасні умови для роботи і прекрасні знання і вміння для виконання цієї роботи. Але для цього, звичайно, треба вчитися.
– Скільки треба буде заплатити за один рік навчання?
– Ще ми питання не розглядали. Я думаю, в межах 18-20 тисяч гривень. Поки що ціни не пораховані. Бо на це є плановий відділ. Це не просто взяв і вгадав. Треба розрахувати витрати, які будуть іти на цю спеціальність. Тим більше, там є багато приладів, включаючи навіть мікроскопи. Бо багато виробів робиться – не просто пошліфувати камінь, а зробити там певний малюнок, дуже маленький, під мікроскопом. Це треба, щоб були відповідні матеріали. І думаю, що найближчим часом ми визначимося з ціною.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook