У 2017 році Волинь і Україна відзначають 400—річчя з часу заснування Луцького православного Хрестовоздвиженського братства. Відзначення цієї знаменної в історії українського Православ’я і української культури дати у Луцьку розпочалося сьогодні, 27 вересня.
Цього дня Православна Церква відзначає свято Воздвиження Чесного Хреста Господнього, яке є престольним празником розташованого у Старому місті луцького Свято-Хрестовоздвиженсього храму. Його зведення на початку XVII століття (1617 -1621 рр.) було пов’язане із заснуванням у 1617 році у Луцьку православного Хрестовоздвиженського братства.
Божественну Літургію у Свято-Хрестовоздвиженській церкві очолив, у співслужінні сонму священнослужителів, митрополит Луцький і Волинський УПЦ КП Михаїл. Він привітав настоятеля, митрофорного протоієрея Василя Клочака, та парафіян з престольним святом їх храму та 400-літнім ювілеєм Хрестовоздвиженського братства. Також закликав наслідувати приклад його братчиків у вірності Україні та Православній Церкві.
Вже по обіді, у Свято-Хрестовоздвиженській церкві були відслужені подячний Молебень, а у братському некрополі – заупокійна Літія за спокій душ спочилих православних братчиків Луцького братства. Богослужіння очолив настоятель Свято-Хрестовоздвиженського храму УПЦ КП протоієрей Василь Клочак, у служінні Літії йому співслужив і настоятель Свято-Хрестовоздвиженського братського монастиря УПЦ КП ієромонах Никодим.
«Ми дякуємо Богу за це, що маємо нині цей чудовий храм, і до ця, дійсно історична святиня, не залишає байдужими усіх, хто її відвідує», – зауважив протоієрей Василь Клочак.
Після богослужіння священнослужителі, студенти ВПБА УПЦ КП та учасники ГО «Луцьке Хрестовоздвиженське братство» (відроджене) Хресною ходою пройшли від Свято-Хрестовоздвиженської церкви до Свято-Троїцького кафедрального собору.
А у стінах Волинської православної богословської академії УПЦ КП з нагоди 400-літнього ювілею Луцького Хрестовоздивженського братства відбулася урочиста академія.
«Луцьке Хрестовоздвиженське братство об’єднувало людей різних станів і являло собою приклад ефективного місцевого самоврядування і культури. І усіх їх єднала справа захисту України та Православної віри», – зауважив у коментарі «ВП» голова ГО «Луцьке Хрестовоздиженське братство (відроджене)» Андрій Бондарчук.
Довідка «ВП»:
Луцьке православне Хрестовоздвиженське братство – релігійна громадсько-політична організація українських шляхтичів Волині та міщан міста Луцька і пов’язаного з ними духовенства. Засноване бл. 1617 р.. Оскільки в той час польська влада вважала законною в Київській митрополії східного обряду лише Унійну церкву, ініціатори створення братства спершу домоглися королівського дозволу (датований 2 лютим 1619) на відбудову погорілого шпиталю (притулку для хворих і немічних), яким мала опікуватися їхня організація. Потому, 1 вересня цього ж року, 46 шляхтичів і духовних осіб, називаючи себе “старшими братчиками”, доручили “молодшим братчикам” – міщанам Луцька – займатися повсякденними справами, насамперед спорудженням школи, церкви і монастиря. 20 червня 1620 єрусалимський патріарх Феофан III, який тоді діяв у Києві під захистом Війська Запорозького і особисто гетьмана П.Конашевича-Сагайдачного, надав грамоту на буд-во в Луцьку братської Хрестовоздвиженської церкви з правом ставропігії.
Визначними діячами Л.б. були шляхтичі Л.Древинський (М.Гулевич-Воютинський і князь А.Пузина (з 1632 – Луцький православний єпископ), ченці Герасим (Микулич) та Ісакій (Борискевич; з 1620 – луцький єпископ відновленої православної ієрархії). Братство ставило метою захист національно-релігійних прав православних. Воно постійно дбало про оздобу храму й монастиря, забезпечувало коштами школу. Великим впливом у братстві користувалося “братство духовне” (ченці близьких до міста монастирів, а пізніше – новозаснованого Луцького братського монастиря).
Близько 1713 Луцьке братство увійшло до складу Луцької унійної єпархії, а братський монастир став василіанським. Після пожежі 1761 розпочалась відбудова архітектурних пам’яток, а також праця над новим малярським оздобленням інтер’єру і відтворенням монастирської бібліотеки.
Православне Хрестовоздвиженське братство у Луцьку було відроджене наприкінці ХІХ століття.
У 1990 було засноване Волинське крайове братство Св. Андрія Первозваного, яке проголосило себе продовжувачем традицій давнього Луцького братства, і нині діє як ГО «Луцьке Хрестовоздвиженське братство (відроджене)».
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook