Що потрібно знати про День пам’яті та примирення – у матеріалі нижче.
Сьогодні практично у всьому світі згадують героїв боротьби з нацистською Німеччиною та загиблих у найкривавішому конфлікті у сучасній історії.
Європа та Сполучені Штати Америки відзначають День пам’яті жертв Другої світової війни 1939-1945 років 8 травня. Саме цього дня 77 років тому о 23:01 за середньоєвропейським часом у Берліні був ратифікований Акт про беззастережну капітуляцію німецьких військ, що означало остаточну перемогу Антигітлерівської коаліції над німецькими збройними силами.
У Європі пам’ятний день має офіційну назву “Victory in Europe Day”. Щорічно 8 травня о 23:01 у багатьох містах відбувається акція “Перша хвилина світу”. На відміну від європейських країн, у СРСР перемогу над нацистами традиційно відзначали 9 травня. Саме цього дня 1945 року акт про капітуляцію Німеччини було доставлено Сталіну.
До 60-х роковин закінчення Другої світової війни Генасамблея ООН ухвалила Резолюцію із закликом до світової громадськості відзначати Дні пам’яті всіх жертв Другої світової війни протягом 8-9 травня.
Фото: вінок із червоних маків на монументі Батьківщина-мати до Дня пам’яті (РБК-Україна)
Символом Дня пам’яті жертв війни є червоний мак. Квітка символізує кривавий слід від пострілу. Традиційно аплікацію квітки прикріплюють до одягу з лівого боку біля грудей.
Українці приєдналися до європейської традиції 8 років тому, коли парламент ухвалив закон “Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні”. З 2015 року День пам’яті та примирення 8 травня відзначають як державне свято.
Відповідно до закону, обов’язком держави та громадян є шанобливе ставлення до пам’яті про перемогу над нацизмом, про ветеранів війни, українського визвольного руху та жертв нацизму.
На державному рівні розпочалася реалізація програми з актуалізації та переосмислення подій Другої світової війни на підставі оновлених фактів, зруйнованих міфів часів Радянського союзу.
Так, через спотворення та маніпулювання РФ моральною спадщиною учасників Другої світової війни, 4 травня 2022 Верховна рада ухвалила постанову “Про неприпустимість присвоєння Російською Федерацією перемоги над нацизмом”. У документі наголошується на необхідності підтвердити внесок українського народу в спільну перемогу військ антигітлерівської коаліції над нацизмом.
У сьогоднішніх умовах агресії Росії проти українського народу, в Українському інституті національної пам’яті наголосили на значенні Дня пам’яті та примирення. 8 та 9 травня мають бути нагадуванням про страшну катастрофу та застереженням, що не можна вирішувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом.
“Найважливішим підсумком війни має бути не культ перемоги, а вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами”, – йдеться у заяві УІНП.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook