Візит Президента України Петра Порошенка на Волинь спричинив у Лесиному краї неабиякий ажіотаж. Про нього говорили всі – від старого до малого. Спочатку був «фальшстарт» – візит, який планували на 11 січня, відклали на 3 дні і гарант приїхав наступного тижня 15 січня. Лейтмотивом приїзду було отримання українською церквою Томосу про автокефалію. Головну «родзинку» дня поставили на почесне місце в Свято-Троїцькому соборі Луцька.
Першим до Луцька прибув Почесний Патріарх Філарет. Його лучани зустрічали поодинокими вигуками «Слава», трішки жвавішими оплесками і колядкою «Нова радість стала». Президент запізнився приблизно на годину, але це не вплинуло на реакцію жителів Волині при зустрічі: ті ж оплески, вигуки «Слава». Щоправда, окремі люди навіть цілували главі держави руки.
Після подячного молебню, головні персони мали слово. Говорили в основному про Томос та його вагу для України, про Москву, можливе отримання статусу патріархії, переходи громад в ПЦУ, гострі моменти під час об’єднавчого собору (в цей момент митрополит Михаїл, випадково, або ж спеціально вийшов з амвону у вівтар). Тож, про це та багато іншого читайте в цитатнику.
Почесний Патріарх ПЦУ Філарет
Про шлях до Томосу
«Багато років ми чекали того моменту. Коли Вселенський патріарх Варфоломій надасть Томос про автокефалію. Пройшло більше 25 років. Спочатку мало хто вірив, що ми досягнемо мети, але ми вірили, що так буде. Ми стали на вірний шлях, який благословив Бог. Бог благословив бути Україні незалежною державою, в якій мусить бути своя незалежна церква. Тепер ми дякуємо Богові, що він дарував нам незалежність. Бог невидимий, а діє видимо і він створив умови, щоб Вселенський патріарх зважився на цей мужній крок – всупереч Москві надати нам Томос про автокефалію. Багато він витерпів, але Бог надав йому силу не зійти з цього шляху. Не менше зусилля приклав Петро Порошенко і я це добре знаю»
Про «тупики» під час об’єднання церков
«Багато було моментів, коли ми заходили в ьупик, але завдяки мудрості президента і його наполегливості ми вийшли із цієї кризи. Особливо це відбулося 15грудня, коли у Святій Софії відбувався Об’єднавчому соборі. Там були багато таких моментів»
Про роль Київського патріархату в отриманні Томосу
«Якби не було Київського патріархату, якби він не виріс до такої великої церкви, якою він став, якби не виріс у велике дерево, яке покрило всю Україну, то ніякого Томосу не було б. Його не було б кому давати»
Про історичну вагу отримання Томосу та Епіфанія
«Сьогодні ми маємо таку церкву, але тепер уже об’єднану з Українською автокефальною православною церквою і невеликою частиною Московського патріархату. Факт, що 15 грудня відбулося об’єднання, залишається історичним фактом. Він увійде в історію нашої церкви, як перемога правди над неправдою. Ми над собою обрали предстоятелем митрополита Епіфанія. Я вважаю, що він достойний предстоятель. Молодий, але ефективний, томи ми повинні його шанувати»
Про те, коли ПЦУ стане патріархатом
«Сьогодні ми маємо статус митрополії, але наша мета досягти патріархату. І ми цього досягнемо обов’язково. Для цього треба об’єднати все українське православ’я. Чим швидше ми обдаємо все українське православ’я в одну єдину православну церкву, тим швидше отримаємо патріархат. Будемо просити Бога, щоб він допоміг нам об’єднати українське правслав’я і ми його обов’язково обєднаємо. Іншого шляху нема»
Про «силу Москви», Америку та Європу
«Сьогодні на Сході іде війна і тому ті брати наші, які поки що не хочуть об’єднуватися з нами, сподіваються на силу Москви. Коли Москва втратить свою силу, перемога буде наша українська разом з усім цивілізованим світом, з Америкою, Європою. Ми не одні з нами Європи і Америка, а головне – з нами Бог. Чому з нами Бог? Бо з нами правда і ми країна миролюбива»
Президент України Петро Порошенко
Про Томос
«Велика честь і приємність бути сьогодні у храмі в ці різдвяні свята де заавжди є світло але цього року цей період для України є особливий. Ваші обличчя радісні і радість не тільки в тому. Що Спаситель прийшов, а й тому, що Господь дарував нам те, чого ми чекали і за що молилися. Молилися не лише ми, а й покоління українців. 333 роки українська церква була під московським ярмом і Божою волею і Божим благословінням зараз це ярмо з українського православного народу знято і про це засвідчує цей історичний документ, який сьогодні і зараз благословінням Предстоятеля нашої церкви митрополита Епіфанія перебуває в Луцьку»
Про те, для чого Томос «приїхав» до Луцька
«Це для того, щоб всі віряни мали можливість підійти, наблизитись і зрадіти. Зрадіти появі нашої української автокефальної помісної православної церкви. В світі зараз є 15 зірок, 15 помісних православних церков. І серед цих зірок дуже яскроава зірка нашої церкви. Церкви, яка канонічна, яка визнається світовим православ’ям і Святішим Вселенським православним Собором. З одного боку україні дуже довго боролися за це, а з іншого боку в історичних рамках це стало миттєво.»
Про зустріч з представниками церков
«Минуло 9 місяців, коли ми з його святістю Патріархом Філаретом зібралися з ієрархами православної церкви Київського патріархату і я звернувся до ієрархів. Це була велика радість, коли всі вони сказали: «Ми звертаємося до його Всесвятості Вселенського патріарха з молитвою і з проханням надати українській церкві Томос про автокефалію». Ми зібрали ієрархів української автокефальної православної церкви. Дуже Москва сподівалась, що знайдеться хоча б один, який буде перешкоджати, але Господь з нами. Всі ієрархи звернулися до Вселенського патріархату. Велика кількість депутатів Верховної ради підтримали звернення Президента великою більшості і спрямували Президентське звернення, звернення наших предстоятелів, звернення митрополитів, архієпископів і єпископів Московського патріархату»
Про «мужній вчинок» луцького митрополита Михаїла
«Кожен день відбувалися ті чи інші події Частина з вас булла 28 липня на хресні ході в КИєві на чолі з ієрархами і його святістю і було сонце і всі були радісні. Була спільна молитва сотень тисяч мирян за те, щоб Господь послав нам автокефальну церкву. І був подячний молебеь в Святій софії і був Обєднуючий собор 15 грудня який створив православну церкву і визначна роль на йьому соборі і його святості і його Високопреоссвященство владики Михаїлу. Я хотів би привселюдно подякувати владиці за його мужнє рішення, яке сприяло створенню церкви»
Про «греків» і «Богоматір»
«Велика кількість людей говорила: пане президент, нічого з цими греками не вийде, але ми вірили в Бога, вірили в нашу церкву. Дякую главам українських церков і в першу чергу Святійшому Філарету, Митрополиту Макарію… Дякую Господу, що дозволив мені грішному бачити, як в Святій Софії….. Я дивився на стелю і там є зображення Богоматері. Мені здалося, що в цей день, 15 грудня, вона була в святій Софії»
Про невдоволених Томосом і «московські інструкції»
«Хтось дуже не задоволений тим, що ми маємо Томос. Комусь дуже не подобаються наші подячні молитви. Хтось шукає в Томосі відсутність автокефалії – Не знайдете! І не слухайте ваших московських інструкцій, бо вони точно до добра не доведуть. Шукають, що митрополія це не є самостійність – не правда. Сходіть до Православної церкви України, покайтеся»
Про церкву, де моляться за «російську владу та російське військо»
«Якщо вам дійсно щось не так, коли ви ходите до церкви, коли службу Божу починають з молитвою за Кирила (очільника РПЦ, – прим.авт.) і вам важко, то не ходіть туди. Якщо в цій церкві моляться за російську владу і за російське військо, яке вбиває українців, прийміть для себе рішення»
Про Томос, як ознаку незалежності
«Але в той же час я згідний, що церква має бути відділена від держави, а особливо від іноземної держави, з якої вона отримує інструкції і створює п’яту колону. Зараз відбувається процес державотворення, ми з вами творимо нову незалежну Українську державу. Коли ми будуємо будинок, пофарбували стіни, але без фундаменту цей будинок розсипеться, так само наша церква – основа духовної незалежності в Україні, тому Обєднуючий Собор – документ. Який дорвівнює Декларації про державний суверенітет України і проголошує українську незалежність. Саме тому це так важливо»
Про захист тих, хто приєднається до ПЦУ і тих, хто залишиться в УПЦ
«В той же час я, як президент гарантую, що той, хто прийме рішення залишитися в церкві, яка зберігає єдність з російською церквою, це його вибір. Подобається він комусь, чи не подобається, але цей вибір буде захищений. Але я так само гарантую захист кожному віруючому і кожні парафії, яка прийняла рішення приєднатися до нової церкви. І зараз , лише на Волині, 8 парафій відразу після отримання Томосу висловили готовність приєднатися і перейти до нашої церкви. Велика радість Молодці»
Митрополит Луцький і Волинський Михаїл
Про тих хто виборов Томос
«Для отримання Томосу було покладено багато зусиль. Результат цієї праці – Томос. Труди багатьох віруючих людей увінчалися успіхом. Честь і хвала тим, хто привіз його з Констанстинополя. 15 грудня ми взяли на себе багато зобовязань, які має виконати і патріарх, і ви, і всі ми разом. Про людину, яка бере на себе зобов’язання і їх виконує, говорять не лише при житті, а й після того, як вона покидає цей світ. Цих людей сотні років будуть згадувати. Волиняни дякують за здійснення наших мрій»
Про об’єднання і перспективи ПЦУ і про «особисту думку»
«Хай Милосердий Господь благословить нас на працю обєднання єдиною помісної православної церкви. Це дійсно буде патріархат, це дійсно буде велика українська громада, це буде сильна українська гдержава, бо те, що ми посіяли, ми вже бачимо перші добрі плоди: ми вміємо чути один одного, бачити один одного і знаходити те, що нас об’єднує. Все решта – особиста думка, на яку кожен має право»
Підготував Андрій ПЕТРУШКО
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook