Страсна п'ятниця: суворі заборони, прикмети та історія - Волинь.Правда

Страсна п’ятниця: суворі заборони, прикмети та історія

Показати всі

Страсна п’ятниця: суворі заборони, прикмети та історія

Страсна п’ятниця – найстрогіший день Страсного тижня. У 2018 році вона припадає на 6 квітня. Ми розповімо, що в цей день можна робити, а що забороняється, відповідно до українських звичаїв, – пише Канал24.

Що не можна робити у Страсну п’ятницю

У Страсну п’ятницю слід повністю відмовитися від їжі. Лише ввечері можна з’їсти хліба та воду.

Також потрібно уникати веселощів та різних розваг. “Хто в Страсну п’ятницю сміється, той весь рік плакатиме”,
– каже народна приказка.

У цей день не можна виконувати хатню роботу: ні шити, ні різати, ні прибирати. Слід завершити усе прибирання у Чистий четвер.

Не можна працювати і на землі. Українці вірили, що якщо посіяти чи посадити щось в цей день, то врожаю не буде.

За повір’ям, у Страсну п’ятницю треба відмовитися від стрижки та фарбування волосся чи будь-яких інших косметичних процедур.

Останній тиждень перед Великоднем – тиждень найсуворішого посту, а Страсна п’ятниця – пісний день цього тижня. Церква закликає віруючих повністю утриматися від вживання їжі до церковного обряду винесення плащаниці. Далі до кінця дня дозволяється тільки хліб і вода.

Заборонені алкоголь і секс.

Що можна робити у Страсну п’ятницю

У Страсну п’ятницю християнам варто відвідати богослужіння та помолитися.

Наші предки вважали, що якщо принести з богослужіння 12 запалених свічок і розставити їх у будинку, то це обов’язково принесе у дім благополуччя та удачу на наступний рік.

Хоч у Страсну п’ятницю працювати не можна, але дозволено випікати паски.

У народі кажуть, що випічка, приготована у Велику п’ятницю, не зіпсується і не покриється цвіллю, а також матиме цілющу силу.

Також є народне повір’я для мам – в цей день можна відлучити дитину від грудного вигодовування – такий малюк має бути здоровий та сильний.

Піст у Страсну п’ятницю

У Страсну п’ятницю віруючі повністю утримуються від вживання їжі, духовно і фізично готують себе до Великодня. Можна дозволити собі трохи хліба з холодною водою. Однак це має відбуватися ввечері – після того, як відбудеться винос Плащаниці.

Прикмети у Страсну п’ятницю

В давнину вважали, що якщо в це день небо зоряне – буде хороший урожай зернових, якщо весь день хмарно, “хліб буде з бур’яном”, тобто буде неврожай.

В Страсну п’ятницю не можна плювати на землю. Народні прикмети говорять, що хтось плюне на землю – від того на весь рік всі святі відвернуться.

Прати у Велику п’ятницю не можна. Існує повір’я, що якщо у цей день випрати білизну і вивісити її сушитися, то на ньому з’являться сліди крові.

Людина, яка повністю утримується від їжі і води весь цей день, буде знати за три дні час своєї смерті.

Історія 

Страсна п’ятниця пов’язана з євангельським оповіданням про Ісуса Христа, його розп’яття, смерть і поховання, – повідомляє Znaj.ua.

На наступний день після Великого четверга, після Таємної вечері, молитви в Гетсиманському саду і зради Іуди, “вранці первосвященики з книжниками, та весь синедріон вчинили нараду і, зв’язавши Ісуса, повели й видали Пилату”, – розповідає євангеліст Марк.

 

За звичаями того часу напередодні іудейської Пасхи відпускали одного із засуджених на смерть. У той день до смерті був засуджений Ісус і “хтось на ім’я Варавва зі своїми спільниками, які під час повстання вчинили вбивство”.

Пилат запитав у натовпу: “Чи хочете, відпущу вам Царя Юдейського?” – саме таке прізвисько отримав Ісус. “Але первосвященики підбурили народ просити, щоб краще відпустив їм Варавву”, і натовп зажадав залишити життя розбійнику.

Потім Пилат поставив ще одне запитання: що ви хочете зробити з цією людиною? І почув у відповідь: “Розіпни його!” Пилат не збирався здаватися так швидко, і запитав: “Яке ж зло вчинив він?” Але на той час натовп був занадто розігрітий, щоб мислити раціонально, і просто знову проревів: “Розіпни його!”.

 

І Пилат помилував розбійника, а Ісуса віддав на розп’яття. Далі він мав пройти через приниження. Знущаючись, воїни одягли на Ісуса багряницю – червоний плащ, що нагадує мантію правителя, і саморобну “корону” – терновий вінець. “Радуйся, Царю Юдейський!” – кричали вони йому. “І били Його по голові тростиною, і плювали на нього, і, стаючи на коліна, кланялися йому. Коли ж насміялися над ним, зняли з нього багряницю, і одягли його в одежу його і повели його, щоб розіп’яти його”, – розповідає євангеліст Марк.

Це місце називалося Голгофою, тобто “лобовим місцем”. Там і розіп’яли Ісуса, а поруч з ним – двох розбійників. “О шостій годині настала темрява по всій землі і тривала до години дев’ятої. О дев’ятій годині Ісус скрикнув: “Боже мій! Боже мій! Для чого ти мене покинув?” І через кілька хвилин, “скрикнув голосом гучним, і духа віддав”.

 

У той самий момент “завіса в храмі роздерлася навпіл”, і тоді в натовпі з’явилися перші ознаки прозріння: “Істинно цей чоловік був син Божий”, – сказав сотник.

Увечері Йосип Аримафейський прийшов до Пилата просити тіло Ісуса, і той погодився. Отримавши тіло, Йосиф обвив його спеціальної похоронної тканиною – плащаницею – і помістив його в новий склеп, приваливши вхід величезним каменем.

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook