На Центральному ринку в Луцьку ветерани російсько-української війни виявили незаконну записуючу апаратуру. Відеокамера була встановлена в одному із автомобілів на іноземній реєстрації, припаркованому біля офісу атовців на території ринку. Ветерани не отримали офіційних пояснень від жодного із правоохоронних органів чи спеціальних служб, відтак, підозрюють, що відеокамера навпроти їхнього офісу працювала незаконно. Та найбільше їх турбує – хто і з якою метою її встановив. Адже навколо «Центрального ринку» у Луцьку давно вирують неабиякі пристрасті.
Нагадаємо, що вже кілька років триває суперечка між Луцькою міською радою та Волинською обласною спілкою споживчих товариств щодо продовження договору оренди земельної ділянки під «Центральним ринком». На разі судові процеси ще не завершені. Однак, не дочекавшись остаточного рішення суду, місцева влада декілька разів намагалася демонтувати торгівельні павільйони підприємців ринку із застосуванням важкої техніки. Неодноразово виникали словесні перепалки між представниками Департаменту муніципальної варти та торговцями, у які, зазвичай, поліція не втручалася. Бувало різне: порушення юридичних норм, невиконання політичних домовленостей, провокації, шарпанина, навіть розбиті голови.
Щоразу, висвітлюючи події навколо «Центрального ринку», «Волинь.Правда» зазначала, що ситуація там знаходиться на межі, і якщо місцева влада не послабить тиску, не перестане підміняти собою суд і застосовувати силу замість діалогу, там може пролитися кров. Тож після однієї зі спроб силового демонтажу торгівельних павільйонів на захист підприємців стали ветерани АТО. Тоді здавалося, що далі у протиправних методах відстоювання своїх інтересів зацікавленим у переносі ринку особам йти вже немає куди. Сьогодні не те, що в «силовиків», а, мабуть, навіть у проплачених «тітушок» не підніметься рука протии захисників України. Та, як виявилось, дехто, схоже, шукає способи, аби «викурити» звідти не тільки самих атовців, а й увесь Центральний ринок, і ці люди не надто перебірливі у своїх методах.
Про виявлену у припаркованій машині увімкнену приховану відеокамеру, спрямовану на вхід у офіс спілки ветеранів АТО, першим розповів у ефірі Громадського інтерактивного телебачення 3 грудня ветеран війни Андрій Фафлей.
За словами чоловіка, машина простояла біля ринку приблизно п’ять днів, її засипало снігом, тож вона почала привертати увагу ветеранів, офіс яких розташований на території Центрального ринку. Атовці почали вести стрім з місця події, та, підійшовши ближче, виявили увімкнену приховану камеру, заховану в автомобілі.
Подробиці розповів у коментарі «Волинь.Правді» один із ветеранів АТО Анатолій Величко.
«Ми відразу помітили цей підозрілий автомобіль, але вирішили нічого з ним не робити. Так він простояв п’ять-шість днів. Аж тоді ми вирішили подивитися, що це за автомобіль. Ми виявили відеокамеру за решіткою захисту радіатора, відразу її вилучили, помахали ручкою. Після того ми продовжували сидіти в офісі і спостерігати, що буде відбуватися далі», – розповідає атовець.
За словами ветерана, приблизно через сорок хвилин після цього два невідомі чоловіки почали метушитися біля підозрілої машини.
«Ми запитали, хто вони такі, відразу подумали, що це представники поліції. Але вони це заперечили, однак, пояснити хто вони такі так і не змогли, почали «плутатися в показаннях». Один з них почав провокувати конфлікт. Почалася невелика словесна перепалка. Однак, він зрозумів, що конфлікт розпочинати не варто, і втік. А другого ми заблокували в машині», – пригадує атовець.
Після цього ветерани викликали патрульну поліцію. Однак, замість неї на місце події прибули близько десяти людей специфічної зовнішності.
«Відразу було видно, що це працівники правоохоронних органів. Ми почали знімати їх на телефони і запитувати, хто вони такі: чи працівники поліції, чи, можливо, навпаки, представники кримінальних структур. Вони показали посвідчення. Серед них виявився Володимир Піддубний», – розповідає Анатолій.
Володимир Піддубний – начальник управління карного розшуку Національної поліції України у Волинській області, тож атовців дуже здивував факт появи на місці події поліцейських такого високого рангу.
«Після того, як він представився, розпочався діалог. На місце події викликали слідчо-оперативну групу. Чоловіка, якого ми затримали, почали допитувати», – пригадує подробиці ветеран АТО.
За його словами, Володимир Піддубний пропонував «домовитися без зайвого шуму». Атовці запитали, чи відбувалося стеження за їхнім офісом у рамках того чи іншого кримінального провадження, однак, поліцейські запевнили, що машина і записуюча апаратура – не їхні, і вони будуть розбиратися.
«Хоч машина і не їхня, пан Піддубний пропонував про щось «домовитися», аби не було бійок. Ми запросили його в офіс, напоїли кавою. В результаті ми допомогли поліцейським погрузити цю машину на евакуатор і вони поїхали», – розповів Анатолій.
Атовці розповідають, що поліцейський обіцяв їм надати інформацію щодо цього інциденту, однак, впродовж доби так цього і не зробив, тож вони вирішили не мовчати і розповіли про подію у ефірі телеканалу «ГІТ», надавши власні відзняті відео. Окрім того 3 грудня вони написали заяву у поліцію за фактом незаконного відеоспостереження.
«Ми також дали свідчення і надали свої відеодокази. А також сьогодні, 4 грудня, відправили електронне звернення у Державне Бюро Розслідувань. Вчора, 3 грудня, пан Піддубний на камеру офіційно заявив, що цю машину з камерою встановлювала не поліція, що поліція не проводила ніяких санкціонованих чи несанкціонованих відеозйомок, і що вони поняття не мають чия це машина і для чого вона там була поставлена», – розповідає учасник АТО.
На думку атовців, відеоспостереження за ними встановила все ж не поліція, однак без неофіційної участі окремих поліцейських чинів цього відбутися не могло.
«Можливо, цим займалися колишні працівники правоохоронних органів і взялися за таку собі «халтурку» на замовлення певних осіб. На мою думку, хтось хоче дізнатися, скільки у нас тут людей, чи нема у нас бува зброї», – припускає ветеран.
Між іншим, у Луцьку вже бували подібні випадки. У 2017 році Служба Безпеки України затримала керівника громадського формування «Варта порядку», тоді – члена партії «УКРОП» Олександра Тиводара. За заявою Служби безпеки, у Луцьку викрили організовану групу, яка прикриваючись одним з громадських формувань Волині, здійснювала несанкціоноване прослуховування та знімання інформації. Як повідомляли тоді силовики, під час досудового слідства до них звернулись мешканці міста зі скаргами на незаконне стеження. Тож, як бачимо, така собі «приватна шпигунська діяльність», на жаль, стала для Луцька системним явищем, яке, втім, явно не сприяє можливості лучан почуватися у місті вільно і безпечно.
Атовці розповідають, що місцева влада продовжує свої намагання будь-яким чином знести торгівельні ряди й інші об’єкти нерухомості на території, прилеглій до замку, тож, на їхню думку, не виключено, що спостереження велося з метою планування наступних провокацій. Однак, запевняють ветерани, навряд хтось ризикне йти на них силою, адже тиснути і спробувати залякувати атовців – справа безперспективна.
«Ми готові до будь-якого варіанту розвитку подій», – кажуть у офісі спілки ветеранів.
Якщо все дійсно відбувалося так, як розповідають представники спілки АТО, то складається враження, що офіцери поліції конфіскували автомобіль без складання будь-яких процесуальних документів, невідомо в рамках якого кримінального чи адміністративного правопорушення, не намагаючись встановити особу власника, зв’язатися з ним, тощо. Більше того, до цього часу жодної інформації про досить неординарний випадок не оприлюднили на своїх офіційних сайтах жодні правоохоронні органи.
«Волинь.Правда» намагалася отримати коментар Нацполіції у Волинській області з приводу зазначених подій, ми тричі телефонували у сектор комунікації, однак там, пославшись на відсутність керівництва на місці, відмовилися коментувати ситуацію сьогодні, попросивши дочекатися понеділка.
Отже, не залишається сумнівів, що відповідне відеоспостереження проводилось невідомими особами незаконно, в іншому випадку ті чи інші правоохоронні органи опублікували б інформацію про те, в рамках якого кримінального провадження проводилися відповідні оперативно-розшукові заходи. Тож хто і з якою метою вирішив постежити за офісом громадської організації атовців на території Центрального ринку – лишається загадкою. Однак, не виникає сумнівів, що такий спосіб збору інформації здійснювався всупереч закону і навряд з благородною метою.
Ймовірно, прихована відеокамера могла бути встановлена для моніторингу ситуації у офісі атовців, аби використати цю інформацію в подальшому для можливих провокацій. Випадок зі встановленням незаконного зовнішнього спостереження за офісом спілки ветеранів АТО на Центральному ринку свідчить про те, що дехто не зацікавлений у конструктивному і цивілізованому вирішенні конфліктної ситуації, яка назрівала роками, а продовжує грати у незрозумілі і небезпечні ігри, які можуть погано закінчитися.
Роман Колюхов
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook
1 Comment
[…] В ситуації розбиралися журналісти видання Волинь.Правда. […]