Схід чи Захід, Південь чи Північ. Як війна в Україні розкрила проблеми всього світу - Волинь.Правда

Схід чи Захід, Південь чи Північ. Як війна в Україні розкрила проблеми всього світу

Показати всі

Схід чи Захід, Південь чи Північ. Як війна в Україні розкрила проблеми всього світу

Цікаве спостереження в міжнародній реакції на війну в Україні: безліч країн, що не входять в так званий Захід, роздратовано екстраполюють ситуацію на себе.

 

І це не просто примха окремих лідерів, це системний тренд.

Наприклад, в арабських і мусульманських країнах щосили критикують Європу і США за те, що вони без проблем приймають колосальну кількість українських біженців, тоді як сирійців, афганців, іракців, лівійців, африканців та інших ігнорують або намагаються відфутболити. У цьому вони бачать ознаки расизму і подвійних стандартів.

Коли США і європейські партнери критикували Індію за те, що вона купує російську нафту, їх глава МЗС порадив їм подивитися в дзеркало, і зазначив, що “Індія купує стільки нафти у РФ за місяць, скільки Європа за півдня”.

Тема “західного лицемірства” і “західної лукавства” з початком війни в Україні вибухнула цілим валом коментарів і матеріалів

Коли піднімається питання засудження Росії за порушення прав людини, дискримінацію, масові вбивства, в Індонезії, Малайзії, Пакистані, Ірані та інших країнах іноді можна почути, що, мовляв, а де ви були, коли під таким же кутом обговорювалися ситуації в Палестині, Сирії, Ємені, Афганістані.

Коли США оголосили про виділення Україні пакету військової допомоги в 30 млрд доларів, президент Мексики нагадав США про їх обіцянку виділити гроші на розвиток країн Центральної Америки, щоб зупинити потоки біженців: “ми просимо їх поквапитися. Вашингтону знадобилося всього 2 дні, щоб затвердити допомогу Україні в 30 млрд дол. А 4 млрд доларів, які вони обіцяли Центральній Америці, не можуть затвердити вже 4 роки”.

Наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед бін Сальман нещодавно зневажливо говорив, що йому “все одно”, чи розуміє Байден його меседжі, чи ні. Колишній начальник Саудівських спецслужб Турки Бін Фейсал у відповідь на критику Саудії за відмову збільшувати видобуток нафти прямо звинуватив США в їх власних енергетичних проблемах і заявив, що Ер-Ріяд не буде інструментом в їхніх руках або причиною нестабільності цінової політики.

Взагалі, тема “західного лицемірства” і “західної лукавства” з початком війни в Україні вибухнула цілим валом коментарів і матеріалів, навіть в англомовних медіа, підживлюючи антизахідні настрої в багатьох не-західних країнах.

На Сході і Півдні впевнені (і ця впевненість стала ще сильнішою з початком війни в Україні), що в основі політики країн ЄС і США лежать зовсім не ідеалістичні моральні орієнтири або цінності, а звичайна Realpolitik, яку вони після закінчення Другої світової війни вирішили заховати під обгорткою ціннісної риторики. А раз все це “виявилося” брехнею, то до чого розшаркування і формальності? Мовляв, давайте розмовляти відверто і прямо, без того, що в не-західних країнах вважається ухиленням і тратою часу.

Розкол між умовним “Заходом” і умовним “Сходом”, між глобальною Північчю і глобальним Півднем відчувається дуже сильно

І найцікавіше, що чим більше Захід чинить тиск на лідерів Саудівської Аравії, ОАЕ, Індії, Пакистану, Індонезії, Малайзії, Китаю, Мексики та інших країн, тим більш принциповими ті стають у своєму бажанні показати, що вони не будуть робити те, що їм говорять. Принаймні, не за просто так.

Демонстративна непокора заходу здається все більш відкритою і поширеною, а для деяких амбітних націоналістичних лідерів, які мріють зробити свою країну “знову великою”, це навіть своєрідний спосіб легітимізації і самоствердження на світовій арені.

Все це, напевно, було б не настільки важливим, якби не відбувалося в умовах війни в Україні, яка без перебільшень увігнала нинішню систему міжнародних відносин у серйозну кризу.

Розкол між умовним “Заходом” і умовним “Сходом”, між глобальною Північчю і глобальним Півднем відчувається дуже сильно. Звичайно, не війна в Україні його породила, але вона цю рану запалила з новою силою. Зрозуміло, це не означає розриву відносин між Заходом і Сходом, або ж що не-західні країни будуть щосили допомагати РФ в нашій війні. Ні, звичайно. Але у мене стійке відчуття, що саме під тінню цього розколу в довгостроковій перспективі будуть розвиватися відносини між Заходом і всіма іншими, а також формуватися новий баланс сил у світі.

Ілля Куса, аналітик-міжнародник, експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу аналітичного центру “Український інститут майбутнього”

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *