Мертве тіло зубра виявили працівники Національного природного парку «Цуманська пуща» 8 лютого в 36-му кварталі Муравищенського лісницва ДП «Ківерцівське ЛГ» на території ТзОВ «Майдан мисливський». Утім, громадськість про це дізналася вдень 9 лютого через повідомлення на сайті Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства. Згодом з’явилася неофіційна інформація про те, що працівники «Цуманської пущі» відрізали зубру голову. Тож з’ясувати подробиці ситуації намагалася «Волинська правда».
Виїзд на місце загибелі зубра підтвердив, що у лісі залишилося лише тіло, голова ж тварини – зникла. Як згодом з’ясувалося, її справді відрізали представники «Цуманської пущі» за вказівкою керівника парку Ігоря Квача. Натомість лісівники, екологи та сам користувач мисливських угідь (ТзОВ «Майдан мисливський») вважають, що зробили це незаконно та утаємничено, оскільки законодавство вимагає перед такими діями отримати дозвіл на добування (збирання) видів тварин, занесених до Червоної книги України. У тому числі – і зубра. Голову ж тварині відтяли без відповідного документу. Більше того, на переконання лісівників та екологів, про тіло, яке виявили ще у першій половині дня 8-го лютого з невідомих причин працівники парку повідомили лише наступного дня.
Натомість директор НПП «Цуманська пуща» Ігор Квач розповів, що загибель тварини відбулася, за попереднім висновком спеціалістів, через занесення інфекції у кров тварини внаслідок механічного ушкодження. Остаточний же висновок фахівці озвучать вже з початком нового тижня. Щоправда, тварину, за словами Квача, у прямому сенсі добило стадо зубрів, б’ючи хворого звіра рогами і копитами. Інших слідів пошкоджень (від парканів, петель тощо) не виявили.
«Два дні до того стадо його обнюхувало. Воно, як ми думали, прийняло його нормально у своє коло. Загрози його загибелі ніщо не віщувало. Але 8 лютого виявили загиблу тварину за свіжими слідами на снігу. Знайшли місце, де пройшло, як ми вважаємо, побоїще. Напевно, стадо, яке мало малих зубренят, таки відчуло, що він настільки хворий, не прийняло його. Відбулося добивання рогами, копитами. Це зафіксовано. Наші працівники це все зафільмували на носії інформації. Це ми викладемо на свої сторінки. Природа у цьому плані жорстока, вона не дає хворій тварині приєднатися чи влитися у стадо», – висловився Квач.
Тож, за його словами, вранці 9 лютого він проінформував про те, що сталося, відповідні служби, зокрема й ті, у чиїй компетенції – розтин тварини. Останні констатували, що процес загибелі був безповоротним. Кістка пораненої ноги повністю згнила й відбулося зараження крові.
Повідомили також представників мисливського господарства «Звірівське», які спостерігали за зубром, а ті, своєю чергою, користувача мисливських угідь – ТзОВ «Майдан мисливський».
Тож учора, 9 лютого, комісія у складі Ігоря Квача та інших представників «Цуманської пущі» виїхала на місце загибелі зубра. Зрештою, директор вирішив відтяти голову зубра, аби, на його переконання, взяти її на відповідальне зберігання для проведення необхідних досліджень.
«Коли ми покидали місце події, я, як директор, поставив всіх до відома, що будуть взяті з тварини зразки для досліджень науковцями, які входять в науково-технічну раду парку. У цьому випадку ми навіть мали розмову, що якби це було ближче до МГ «Звірівське» чи ближче до дороги, то можливо було б здійснити більш детальний розтин або, для прикладу, здійнити муміювання тварини», – сказав Ігор Квач.
Далі ж, за словами директора парку, коли усі вирішили залишати місце події, він залишив своїх працівників охороняти його. Приблизно через 40 хвилин охороняти місце події прийшов єгер «Майдану мисливського». Щоправда, на той час тіло тварини вже було безголовим.
«До мене звернувся директор «Звірівського» (Сергій Смічик – ВП), що є усна вказівка від начальника обласного управління лісового та мисливського господарства (Олександра Кватирка – ВП) – доставити голову цього зубра. Куди там доставити, вже він вкаже в подальшому», – заявив Квач.
Тож після почутого він, мовляв, вирішив зателефонувати у Мінприроди України (зокрема, до заступника директора департаменту заповідної справи та екомережі Сергія Матвєєва та начальника відділу тваринного світу Володимира Домашлінця), аби порадитися, як діяти далі.
«Проконсультувавшись, я сказав, що є вказівка, можливо, доставити ту голову в управління без будь-яких актів і фіксації. Мені сказали: ви бюджетна організація, ви в праві взяти на повноцінно будь-які частини тіла і забезпечити їх збереження для подальших досліджень, незалежно від того, де це тіло знайдене. Я доповів, що це територія приватного мисливського користувача. Але, кажу, вказівка надходить від начальника управління. Тому, принаймні я думаю, не для досліджень він просив ці речі. Бо це можна було зробити, прислати в комісію і своїх представників з управління ВОУЛМГ, що не було зроблено. Я вважаю, що у якомусь плані не виявлено бажання для подальшої участі у процесі щодо дослідження тварини», – висловив свою позицію Квач.
Тож, після консультацій з міністерством Ігор Квач доручив своєму працівнику відрізати голову зубра і доставити її у державну організацію, де вона могла б зберігатися. Таким чином, переконує Квач, хотів унеможливити «розтаскування» частин тіла зубра. Тож голову червонокнижного звіра заховали у хліві, що належить Муравищенському лісництву. До слова, на території проживає і сам працівник національного парку, який приніс «кривавий трофей». Ігор Квач же додав, що ветеринари наголошували на тому, аби частини тіла тварини, головне, не вивезли за межі Волині.
«Я вирішив забезпечити доставку частин тіла, які цікаві були для науковців. В першу чергу науковці з нашого СНУ імені Лесі Українки цікавилися головою – розмірами голови, черепа», – додав Квач і наголосив, що, на його думку, порушення законодавства не відбулося.
Інформацію про те, що була нібито якась усна вказівка від начальника ВОУЛМГ спростував керівник «Звірівського» Сергій Смічик. Він переконує, що лише запитав Квача, куди подінуть голову зубра.
«Не треба говорити, що начальник управління дав вказівку доставити голову. Не плутайте грішне з праведним. Я мав на увазі, що користувач угідь – «Майдан мисливський». І він також мав право написати клопотання на отримання дозволу», – пояснив лісівник.
Натомість директор ТзОВ «Майдан мисливський» Ігор Миколайчук теж вважає, що Ігор Квач не мав права давати вказівку відрізати зубру голову.
«Згідно з чинним законодавством, спочатку має бути дозвіл, має бути погоджено з Мінприроди. Тоді вже можна відрізати. Навіть якщо на аналізи відрізати, то має бути дозвіл. А наш єгер, який прийшов охороняти тіло, повідомив, що працівники парку вже виїхали з місця події з головою», – висловився Миколайчук.
Головний спеціаліст відділу комплексного управління, біоресурсів та природно-заповідної справи управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації Сергій Шавук теж здивований тим, що про загибель зубра працівники «Цуманської пущі» повідомили лише наступного дня після виявлення.
«Нам повідомили о 8 годині ранку 9 лютого. Зателефонував Ігор Квач і сказав, що ввечері 8 лютого виявили тіло. Але його працівник, який привіз голову сюди, сказав, що тіло знайшли ще до другої години дня», – зауважив він. Екологи, за його словами, теж телефонували у міністерство, де їм підтвердили, що можливі дві процедури: або захоронення на місці, або дозвіл на вилучення частин тіла. «Проблема у тому, що частину тіла забрали без дозволу», – констатував Шавук.
На всебічні звинувачення у тому, що про загибель зубра повідомили лише наступного дня, Ігор Квач відповів, що дізнався про смерть тварини від своїх працівників пізно увечері, тож вживати заходів вирішили вже вранці наступного дня.
«У працівників, які їздили територією, дорогою травмувався кінь. Вони прийшли пішки у лісництво вже у пізню пору. Вирішили приймати рішення вже вранці. Але акт про загибель тварини склали вчора ввечері», – висловився директор НПП «Цуманська пуща».
Зрештою, журналісти та правоохоронці зайшли до приміщення хліва, де лежала голова зубра. Згодом поліцейські взяли покази у причетних осіб та оформили відповідні документи. Тож далі справа – за з’ясуванням достовірних відомостей та пошуком правди.
Іванна РУДИШИН
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook