Коли буде ймовірний другий тур?Які документи брати із собою на дільницю? Хто з політиків уже оголосив про президентські амбіції та що робити, якщо запрошення на голосування не прийшло? На ці та інші запитання відповідає в «Українській правді» аналітик Олександр Іванческул.
Початок передвиборчої кампанії: 30 грудня 2018 року. Висунення кандидатів у президенти: з 31 грудня 2018 року до 4 лютого 2019 року. Закінчення реєстрації кандидатів у президенти: 9 лютого 2019 року.
Дата президентських виборів: 31 березня 2019 року. Оголошення результатів виборів: до 10 квітня 2019 року. Дата ймовірного другого туру президентських виборів: 21 квітня 2019 року.
Оголошення результатів другого туру: до 1 травня 2019 року. Інавгурація Президента: до 3 червня 2019 року.
Чому для виборів обрана саме 31 березня? Олександр Іванческул пояснює, що «вибори президента України відбуваються в останню неділю березня п’ятого року повноважень глави держави. Таким чином, цього разу голосування повинно відбутися саме 31 березня 2019 року». Але при цьому він звертає увагу на певні нюанси. «Дату президентських виборів своїм голосуванням затвердить Верховна Рада. Депутати мають зробити це не пізніше, ніж за сто днів до дня виборів. Дедлайн для народних обранців – 21 грудня 2018 року, – зазначає аналітик. – Далі Центральна виборча комісія оголошує початок передвиборчої кампанії, яка триватиме 90 днів. Це відбудеться 30 грудня 2018 року».
Олександр Іванческул нагадує, що кандидатам у Президенти потрібно внести в ЦВК грошову заставу в розмірі 2,5 млн гривень. Грошова застава повертається суб’єкту її внесення, тобто партії чи кандидату на пост президента, у двох випадках: або в разі перемоги на виборах, або в разі виходу до другого туру.
Чи вже відомо, скільки кандидатів буде на президентських виборах у 2019 році? Аналітик зазначає: «Варто дочекатись офіційного висунення, але про свої президентські амбіції вже заявили Олександр Онищенко, Надія Савченко, Роман Безсмертний, Юлія Тимошенко, Валентин Наливайченко, Юрій Дерев’янко, Інна Богословська, Роман Насіров, Сергій Тарута, Анатолій Гриценко, Мішель Терещенко, Олександр Шевченко, Андрій Садовий, Руслан Кошулинський, Дмитро Добродомов, Ілля Кива».
Що треба знати виборцю, щоб проголосувати, і які документи брати на дільницю? «Якщо вам 31 березня 2019 року буде як мінімум 18 років, то сміливо йдіть на виборчу дільницю за місцем реєстрації, – зазначає аналітик.- Не забудьте взяти один із документів, що підтверджує громадянство України:паспорт, закордонний паспорт, тимчасове посвідчення громадянина України, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну». А відтак уточнює: «Взяти участь у виборах можна, лише маючи спеціальне запрошення. Воно прийде на вашу адресу за місцем реєстрації не пізніше, ніж за п’ять днів до дня виборів. У запрошенні будуть зазначені час і місце проведення голосування». Якщо запрошення не прийшло, то, пояснює він, слід підійти в дільничу виборчу комісію (вона почне роботу не пізніше 13 березня 2019 року) і перевірити, чи є ви в попередньому списку виборців. Якщо ні – треба звернутись у відділ ведення державного реєстру виборців і написати там відповідну заяву.При цьому заява може бути подана не пізніше, ніж за п’ять днів до дня виборів.
Олександр Іванческул пояснює, скільки українців голосуватимуть на президентських виборах у 2019 році. Він нагадує, що Державний реєстр виборців повідомив: голосувати на виборах можуть 35,6 мільйонів громадян нашої держави. Але ця кількість буде значно меншою (на окупованих Росією та її маріонетками територіях – майже п’ять мільйонів виборців). Соціологи констатують розчарування українців у нинішній політичній системі, як наслідок – відсутність явних лідерів у рейтингах кандидатів у президенти. Також соціологи прогнозують, що кожен четвертий українець не планує брати участі у виборах.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook