Свою книгу «Проти вітру»,яка побачила світ у харківському видавництві «Права людини»,Раїса Мороз назвала «спогадами дружини українського політв’язня». У цих мемуарах-роздумах колишньої дружини Валентина Мороза – екскурс у долі багатьох знакових постатей,які намагалися реалізувати своє національне покликання за радянських умов,у ній також – фактичний автопортрет унікальної жінки.
На багатьох сторінках книги йдеться про Волинь. Зокрема – про Холонів,звідки родом Валентин Мороз (з особливою теплотою неодноразово згадується його батько Яків),про Мар’янівку,де в школі працювало подружжя Морозів. І,звичайно,про Луцьк,де «20 січня 1966 року відбувся суд над Валентином Морозом і Дмитром Іващенком – перший суд над ув’язненими першого покосу української інтелігенції». Раїса Мороз згадує: «Останнє слово Валентина бадьоре,він навіть пробує жартувати. Робить екскурс в історію і каже,що тюрма не така вже й погана штука,що в тюрмі народилося багато поетів і мислителів,що вона дає нагоду оцінити й підсумувати своє життя,подумати над його сенсом». А відтак резюмує,що «це був перший і останній експеримент КДБ з частково відкритим політичним судом над українською інтелігенцією. Експеримент їм явно не вдався…Усі наступні суди у Львові,Києві та інших містах були закриті».
У книзі неодноразово згадуються як імена тих волинян,над ким у шістдесятих роках минулого сторіччя завис каральний меч радянської імперської системи (Леся Ковальчук,Анатолія Панас,Віра Іващенко,Стефан Забужко),так і поіменно представників прокуратури,КДБ,міліції,суду,руками яких утверджувалася «справедливість».
«Проти вітру» – це сувора правда про відомі українські постаті,які,успішно проходячи страшні випробування,при цьому ставали бранцями своїх его,не щадили тих,хто залишався найвірнішим,за що відтак доля виставила їм суворі моральні рахунки. А водночас ця книга – зворушливий збірний образ жінок,які – втілення жертовності,мудрості,краси,сили волі,несхитності,українськості: Олени Антонів (матері Тараса Чорновола),Оксани Мешко,Ніни Строкатової-Караванської,Алли Горської,Михайлини Коцюбинської,Надії Світличної… Та й,безумовно,самої Раїси Мороз,грекині за національною приналежністю та українки за повелінням розуму й серця.
Як зазначає Євген Сверстюк,почесний громадянин Волині,Шевченківський лауреат,«Раїса Мороз має дар правдивості й чесності. Цей дар і затягнув її з Донеччини,від мирного грецького дому,каліченого напівкримінальним соціалізмом і війною,на Волинь і Прикарпаття,де сміливі воювали за правду». На його думку,ці спогади «читаєш як добру прозу,місцями гостросюжетну. У силу своєї правдивості вони дають багатий матеріал для роздумів».
Сама ж Раїса Мороз пропонує оптимістичну візію: «Головна подія – незалежність України. Хай там що,я вірю,що це – назавжди,цього в українського народу вже не відбереш. Мине час,відійде покоління безбатченків,виростуть діти,виховані на правдивій історії своєї землі,зі своєю мовою,які шануватимуть і оберігатимуть це найбільше досягнення кінця минулого століття – незалежність нашої держави».
«ВП» нагадує,що раритетною книгою Раїси Мороз (незважаючи на невеликий наклад) уже можуть скористатися читачі Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook