Крім планового підвищення пенсій в Україні на 10,1% з 1 травня і з 1 грудня 2017 року, в жовтні відбудеться їх осучаснення за новою формулою, яка дозволить підвищити виплати для 5,6 млн громадян на 200-1000 гривень.
Про це повідомляє UBR.
Пенсія українців залежить від трьох показників: середньої зарплати по країні на момент виходу на заслужений відпочинок, стажу і співвідношення власної зарплати до середньої. Відповідно, у міру зростання середньої зарплати ті, хто виходив на пенсію в останні роки, отримують більше, ніж ті, хто не працює вже давно.
Останній раз осучаснення (тобто усунення дисбалансів) відбувалося в 2012 році. З тих пір середня зарплата в Україні зросла в два рази, через що більшість громадян отримують пенсію нижче прожиткового мінімуму (1544 грн).
Отже, за два роки прожитковий мінімум зріс на 382 грн, тоді як ставка І тарифного розряду – на 748 гривень.
Однак віце-прем’єр-міністр Павло Розенко запевнив, що прожитковий мінімум для непрацездатних осіб (мінімальна пенсія) з 1 травня складе 1312 грн, а з 1 грудня – 1373 гривні. Мінімальна пенсія зараз – тисяча двісті сорок сім грн, а максимальна – 58,7 тис. гривень.
Всього «застарілі» пенсії отримують 8,5 млн чоловік з 11,9 млн пенсіонерів, але, за даними Міністерства соціальної політики, після осучаснення з 1 жовтня підвищення торкнеться тільки 5,6 млн громадян. З них, за словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, близько 1,1 млн пенсіонерів отримуватимуть більше, ніж на 1 тис. Грн більше, а приблизно 1,3 млн збільшать свої доходи менш ніж на 200 гривень. Решта можуть розраховувати на надбавку в 200-1000 гривень.
Хто не отримає надбавку
Тобто, на підвищення пенсій можуть розраховувати не більше половини нинішніх пенсіонерів.
“Чи не отримають підвищення ті, хто працював на низьких зарплатах у бюджетній сфері і, наприклад, сільському господарстві. Більше ймовірність отримати надбавку у тих, хто працював у промисловості, особливо на виробництвах, де нараховувався пільговий стаж. Або тих, у кого був стаж в 40 років і зарплата в 1,5-2 рази вище, ніж в середньому по країні “, – розповіла провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України Лідія Ткаченко.
Велика частина жінок-пенсіонерів також не отримає фактичного підвищення. Адже у жінок стаж зазвичай менше, ніж у чоловіків, і зарплати приблизно на 25% нижче.
Тому що навіть при більшій середній зарплаті в 3764 грн, яка буде використана для розрахунку пенсії, може виявитися, що розмір пенсії буде нижчою за прожитковий мінімум.
Розмір пенсії прямо пропорційно залежить від тривалості страхового стажу та заробітку, тобто визначається за формулою.
Зараз вона розраховується шляхом множення середньої зарплати за три роки до виходу на пенсію (це 1917 року, 91 грн) на два коефіцієнта, що враховують стаж роботи і співвідношення зарплати з середньою по країні.
Якщо обчислена за формулою сума пенсії виявилася меншою за прожитковий мінімум, то при наявності 30 років страхового стажу у жінок і 35 років у чоловіків пенсія гарантовано встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму, тобто 1 247 гривень. Різницю в 460,66 грн доплачує Пенсійний фонд.
Після осучаснення пенсії підвищать з урахуванням більш високої середньої зарплати 3764 гривні. Однак при цьому коефіцієнт страхового стажу скоротять з 1,35 до 1. Тому якщо нинішній пенсіонер отримував зарплату на рівні середньої по країні, то його пенсія навіть після осучаснення може виявитися нижче прожиткового мінімуму.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook
1 Comment
Бачив я ваше т. зв. осучаснення в ср…. Проробив 40 років, отримував 1600 грн, з жовтня буду мати 1800. Як за ці гроші вижити?