Верховна Рада підвищила мінімальну зарплату до 5000 гривень. Це майже на 300 грн більше, ніж зараз. За президентський законопроєкт №3963 у другому читанні і в цілому на позачерговій сесії 25 липня проголосували 295 народних депутатів. Про це пише “Обозреватель”.
Рада збирається ухвалити цей законопроєкт 25 липня у другому читанні та в цілому. “Законопроект розглядатиметься сьогодні у першому та другому читанні. Таким чином, з 1 вересня він зможе вступити в силу”, – повідомила заступниця голови фракції “Слуга народу” Євгенія Кравчук.
З огляду на те, що в Україні досить швидко ростуть ціни, пояснив аналітик Єгор Комов, таке зростання в кращому разі дасть змогу самим малозабезпеченим зберегти свій рівень доходів.
Пенсії. Водночас зросте і пенсія для тих, хто виконав вимоги щодо стажу (35 років для чоловіків і 30 років для жінок) і кому вже виповнилося 65 років. Вони, згідно із законом, мають право на виплату в розмірі не менш як 40% мінімалки.
Податки. Зараз із мінімальної зарплати потрібно заплатити 1960 грн податків, а вже після підвищення – 2075 грн. Підвищення мінімалки приведе до виведення частини бізнесу з тіні. Що ж стосується підприємств, які влаштували своїх співробітників на повну ставку і платять їм “білу” зарплату, їх підвищення не торкнеться. Сума податків для них ніяк не зміниться.
Зарплати. Підвищення мінімалки до 5000 грн торкнеться небагатьох (насамперед лікарів та інших бюджетників, які насправді отримують мінімалку). Їхній дохід збільшиться всього на 277 грн. А ось підвищення мінімалки до 6500 грн в 2021-му відіб’ється на 37% працівників. Саме стільки українців, згідно з даними Держстату, нині отримують менше від зазначеної суми.
За словами голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, на підвищення мінімалки потрібно 5 млрд гривень. Гроші планують взяти з коштів, зекономлених на обслуговуванні державного боргу.
Від підвищення мінімалки, на думку економістів, будуть як плюси, так і мінуси.
“Бізнес поставлять перед вибором, як забезпечити вимушене збільшення оплати праці: піднімати ціни на свою продукцію, звільняти робітників, виводити їх в тінь чи відмовлятися від інвестицій. Найбільше постраждають малі та середні підприємства, для яких зростання мінімалки болючіше, ніж для великого бізнесу”, – йдеться у матеріалі.
Збільшення податкового навантаження відчує не тільки бізнес, який дійсно платить мінімалку, а й той, що робить це з метою мінімізації податків (виплачуючи решту зарплати “в конверті”). Зачепить і ФОПів, які платять єдиний соціальний внесок у розмірі 22% від мінімальної зарплати. Його сума збільшиться з 1039 гривень до 1100 уже цього року і до 1430 гривень наступного.
Прив’язані до мінімальної зарплати і деякі інші податки, збори та платежі. Наприклад, максимальна ставка податку на нерухомість – 1,5% від мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного року. Тобто у 2021 році податок буде платитися з максимального розрахунку 70.84 грн за кв. м, а у 2022 році – вже 90 гривень (1,5% від мінімалки на початок 2021 року).
У 2021 році мінімальну зарплату підвищать удвічі:
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook