Незаконне розповсюдження зброї - загроза життю і здоров’ю - Волинь.Правда

Незаконне розповсюдження зброї – загроза життю і здоров’ю

Показати всі

Незаконне розповсюдження зброї – загроза життю і здоров’ю

У сучасних умовах злочинність є однією з головних проблем, що стоять перед Україною, створює реальну загрозу національній безпеці країни, перешкоджає здійсненню соціально-економічних реформ, породжує в суспільстві атмосферу нестабільності та страху громадян за свою безпеку.

Одним із факторів, які суттєво ускладнюють сучасну криміногенну ситуацію в Україні, є незаконний обіг зброї, боєприпасів і вибухових речовин. Результати проведених в Україні кримінологічних досліджень свідчать, що наша держава є територією для транснаціональної злочинної діяльності у сфері незаконного обігу зброї та боєприпасів. Суспільна небезпека незаконного обігу зброї полягає у створенні «сприятливих умов» для скоєння більш тяжких злочинів, в тому числі – терористичного характеру. Основну масу зареєстрованих в Україні злочинів, учинених із застосуванням вогнепальної зброї, становлять убивства, нанесення тяжких тілесних ушкоджень, розбійні напади, вимагання, навмисне знищення майна, тероризм, захоплення заручників, бандитизм, хуліганство тощо.

Поширення незаконного обігу зброї поряд з торгівлею наркотиками, людьми, контрабандою та проституцією є одним з напрямів діяльності організованих злочинних угруповань. Незаконна торгівля вогнепальною зброєю стає усе більш прибутковим злочинним промислом. Джерелом, що підживлює незаконний обіг зброї та боєприпасів, сприяє незаконному потраплянню її вглиб країни, безперечно, є тривалий збройний конфлікт на Сході держави. У сучасних умовах виникає необхідність прийняття термінових заходів протидії незаконному обігу зброї, у першу чергу, пов’язаних з посиленням контролю за його легальним обігом, запобіганням розкраданню.

Останнім часом непоодинокими є випадки виявлення та вилучення зброї у місцевих жителів, переселенців, демобілізованих осіб тощо. Зокрема, у 2019 році співробітники Служби безпеки України  вилучили у громадян 500 одиниць вогнепальної зброї, 120 кілограмів вибухівки, 350 тисяч набоїв та інших боєприпасів. А в Міністерстві внутрішніх справ України прозвітували про 1900 одиниць вилученої вогнепальної зброї, в тому числі – 81 кулемет, майже 2 тисячі гранат і навіть реактивні системи.

Виготовлення, зберігання і розповсюдження зброї і боєприпасів – злочин, але використання цієї зброї – злочин куди більше суспільно-небезпечний. Відтак превентивні заходи правоохоронних органів та ефективна індивідуально-профілактична робота з населенням запобігають вчиненню більш тяжких злочинів.

Та зброя і боєприпаси можуть нанести непоправну шкоду не тільки внаслідок їх свідомого застосування, а й у результаті необережного поводження з ними. Так необережне поводження з вогнепальною зброєю та боєприпасами часто стає причиною нещасних випадків, які останнім часом трапляються як з дорослими громадянами, так і з дітьми. Після початку збройного конфлікту на Сході України такі випадки значно почастішали. Ситуація, що склалася у сфері боротьби з незаконним обігом зброї у країні та її негативна динаміка свідчать про те, що правоохоронним органам, на жаль,  поки що не вдається приборкати неконтрольоване розповсюдження вогнепальної зброї.

Саме бойові дії на Донбасі створили можливість для майже безперешкодного потрапляння зброї і боєприпасів з території проведення АТО-ООС на мирні території України. Незаконно дістати зброю стало простіше, ніж було раніше, але й дуже просто потрапити за це за грати. Слід пам’ятати, що згідно статті 263 Кримінального кодексу України, носіння, зберігання, придбання, передача чи збут вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років. Як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень, у 2019  році  в провадженні Луцького міськрайонного суду Волинської області перебувало 19 кримінальних проваджень щодо незаконного поводження зі зброєю, 17 громадян отримали відповідні вироки.

Також варто пам’ятати, що у разі виявлення підозрілих предметів, необхідно терміново телефонувати до правоохоронних органів та самостійно не намагатися їх переміщати, щоб не нашкодити власному життю та здоров’ю і життю та здоров’ю інших громадян. Окрім того не варто бути байдужим, слід повідомляти правоохоронні органи про можливе незаконне зберігання зброї громадянами, адже, можливо, саме ця зброя може бути використана для вчинення тяжких і особливо тяжких злочинів – розбоїв, бандитизму, хуліганства, вбивств, терористичних актів тощо.  Адже, як каже народна мудрість, є два види злочинців – одні чинять зло, а інші не заважають їм цього робити. Тож багатьом злочинам, пов’язаним із незаконним використанням зброї,  можна було запобігти завдяки уважним, небайдужим та законослухняним громадянам.

 

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *