Про ризиковані кроки нової влади міста, політичний тиск на членів команди Віктора Сапожнікова, своє скандальне звільнення та критичну ситуацію з коронавірусом у Нововлинську, – в інтерв’ю «Волинь.Правді» розповів депутат Нововолинської міської ради, колишній секретар міськради та екс-очільник Нововолинської міської лікарні Андрій Сторонський.
Вітаю, Андрію Мироновичу! Мені вперше доводиться робити інтерв’ю із представником вашої професії, професії лікаря, яка сьогодні, в час пандемії коронавірусу, стає однією із найпрестижніших, майже на рівні із професією військових, які обороняють наші Східні кордони. І не менш небезпечною. Розкажіть, як давно ви працюєте в сфері медицини?
Доброго дня! Варто почати з того, що у 2006 році я був обраний депутатом Нововолинської міської ради, а в 2007 мене затвердили заступником міського голови. Після того я ще чотири рази обирався депутатом, працював і секретарем Нововолинської міської ради. На виборах 2020 року мене також обрали депутатом міської ради, однак, до влади у місті прийшли інші політичні сили і я змушений був написати заяву про звільнення, після чого мене призначили тимчасово виконуючим обов’язки головного лікаря міської лікарні. Однак, 3 березня новообраний міський голова прийняв рішення про звільнення мене з цієї посади. Я вважаю це рішення незаконним і буду його оскаржувати.
Кажуть, моя посада відноситься до політичних посад, але я з цим не згідний. А моя дружина працює в реєстрі виборців, вона не займає там ніякої посади, вона звичайний працівник. Однак, по відношенню до неї також чиниться тиск, її планують звільняти. Її повідомили ще 31 грудня про те, що з 1 березня вона буде звільнена. Зараз вона знаходиться на лікарняному, швидше за все, в четвер, 11 березня, їй закриють лікарняний листок і вже в п’ятницю, 12 березня, повідомлять про звільнення. Хоча, по закону вона не повинна бути вивільнена, оскільки в неї вищий ранг, ніж в інших працівників. Тому я вважаю, що чиниться методичний тиск на мене і мою сім’ю, йде постійне поливання брудом. Я вважаю це безпідставним, адже мене звинувачують у тому, чого я не робив. Якби я вчинив якісь незаконні дії, то контролюючі органи скерували б справу до суду і моя вина була б встановлена судом. Однак, жодного рішення суду про мою винуватість немає.
Які офіційні причини Вашого звільнення?
Мене звільнили з посади тимчасово виконуючого обов’язки головного лікаря у зв’язку з тим, що не вчасно здалося в експлуатацію приймальне відділення лікарні. Нібито, мною допущені грубі порушення. Хоча, ми перші в області відремонтували приймальне відділення, єдине що не були готовими всі необхідні документи. Я робив все для того, щоб лікарня отримала кошти для цього ремонту. Нагадаю, що реконструкція відбулася у рамках президентської програми «Велике будівництво». Нам вдалося залучити ці кошти. Ремонт ми зробили, а ставити мені в вину те, що не вчасно підготували документи – недоречно. Потрібно було ще приблизно тиждень-два часу, щоб завершити підготовку необхідного пакету документів.
Посада головного лікаря, можливо, і не політична, однак, Ви все ж, певно, більше політик, аніж лікар. Однак, Ви сказали, що й на Вашу дружину чиниться тиск. Вона теж має якесь відношення до політики?
Абсолютно жодного. Вона ніколи не була членом жодної партії, ніколи не балотувалася в депутати і не претендувала на жодні посади окрім тієї, яку займає.
У зв’язку з чим тоді, на Вашу думку, міг розпочатися тиск?
Напевно, я не комфортний… Напевно, хочуть зробити так, аби я політично не мав можливості приймати участі в наступних виборах. Як на мене, просто намагаються знищити моє добре ім’я.
Як би Ви загалом оцінили події, які почали відбуватися у місті після зміни влади? Тому, що різні є думки і, наскільки я цікавився відгуками у соціальних мережах, деякі люди, які голосували за чинного міського голову, починають розчаровуватися, особливо, в його кадровій політиці. Знову ж таки через 100 днів після початку повноважень нової каденції давав інтерв’ю попередній міський голова Віктор Сапожніков, який також акцентував на цьому увагу. На Вашу думку, що зараз відбувається у місті? Чи дійсно люди, які працювали у команді попереднього мера, стали мало не ворогами нової влади?
Саме так, тому що йде відвертий тиск на цих людей. Багато з тих, хто працювали в апараті виконкому звичайними спеціалістами, провідними спеціалістами, керівниками відділів, на сьогоднішній день розрахувалися із займаних посад саме через цей тиск. Як на мене, робити повну реорганізацію структури виконавчого комітету міської ради абсолютно не доцільно. Тим більше, ті, які прийшли сьогодні до влади, ще не працювали в органах місцевого самоврядування. Вони не знають апаратної роботи, тому я передбачаю, що це матиме свої негативні наслідки. Вже видно деякі невдалі кроки новообраної міської влади. Взяти до прикладу снігопади, коли місто довгий час лишалося не розчищеним. Або та ж ситуація із прибиранням сміття. Але все це пов’язують з попередньою владою, мовляв, їм не залишили достатньо коштів і техніки. Це не переконливі аргументи, адже попередня влада міста справлялася із поставленими завданнями, маючи у своєму розпорядженні ту саму техніку. Потрібно чесно сказати, що неможливо оновити увесь парк снігоочисної техніки, тому, що це дуже дорого. Тим більше, є безліч інших галузей – охорона здоров’я, освіта, безліч… На які також виділялися кошти. Якби виділити всі кошти на одне ЖКГ, то можна було б купити 3-4 машини, але тоді всі інші галузі не будуть профінансовані.
Проблемним залишається і стан доріг у місті, є безліч ям, які треба латати. Міське господарство багатогранне, тому не можна одній галузі дати все, а іншій – нічого. Наприклад, мене звинувачували у тому, що на семиповерховому корпусі лікарні тече покрівля. Але міська рада щороку виділяла близько 18 мільйонів додаткових коштів на лікарню. В першу чергу ці кошти йшли на заробітну плату, оплату енергоносіїв і придбання обладнання. Безумовно, добре було б і дах відремонтувати, але на це не вистачало коштів. В минулому році практично всі кошти йшли на боротьбу з коронавірусною інфекцією. І це досить великі суми грошей. Тому робити сьогодні такі заяви… В місті багато де дахи течуть, не лише в семиповерховому корпусі. Потрібно розуміти, що лікарню заснували в 50-их роках минулого століття. Безумовно, що всі ці корпуси потрібно ремонтувати, ніхто не заперечує. Тільки для цього потрібні колосальні фінансові вкладення.
«ЯК ПОЯСНИТИ РОДИЧАМ, ЩО ЇХНЬОМУ БАТЬКУ НЕ БУДУТЬ НАДАВАТИ ДОПОМОГУ?», – АНДРІЙ СТОРОНСЬКИЙ ПРО СОРТУВАННЯ ХВОРИХ
До речі, щодо коронавірусу. Коли в Україні тільки починалася епідемія, то на Волині Нововолинськ був одним із негативних лідерів за кількістю хворих. Але тоді швидко вдалося взяти ситуацію під контроль і за відносно короткий проміжок часу Нововолинськ вже навпаки перетворився в позитивного лідера, де рівень захворюваності був одним із найнижчих в області. Тоді вдалося загасити цей спалах. А яка зараз ситуація із коронавірусом у Нововолинську?
Не хочу згущувати фарби, але скажу, що на даний момент ситуація з коронавірусом вкрай важка в місті. Тому, що сьогодні в реанімаційному відділенні ліжка повністю заповнені – там знаходиться вісім тяжких хворих. В інфекційному відділені заповнені вже більше 50 ліжок, а там їх всього 55. І ситуація дійсно починає загострюватися. На сьогоднішній день потрібно приймати управлінські рішення по посиленню карантинних та епідеміологічних заходів. Можливо, потрібно переводити школи на дистанційне навчання, обмежувати роботу певних закладів. Тому, що якщо ситуація і надалі буде так розвиватися, то не буде куди госпіталізовувати хворих. На жаль, у Закарпатській області вже прийняли рішення, яким надали право медикам вибірково надавати медичну допомогу. Це значить, що коли привозять тяжкого хворого старшого віку і молодшу людину, то, безумовно, старшому відмовляють у наданні допомоги, а рятувати будуть молодшого. Виникає логічне запитання: як родичам пояснити, що їхньому батьку не будуть надавати допомогу? Але сьогодні ми в Нововолинську стоїмо саме на порозі такої ситуації. Тому якщо не будуть вводитися в дію жорсткі карантинні обмеження, ситуація вийде з під контролю.
Окрім обмежень, чи є варіант розгортання додаткових ліжок в інших приміщеннях?
В планах є розгортання додаткових ліжок на базі неврологічного відділення. Але саме ліжко не лікує, необхідний медперсонал, а його не достатньо. Лікарка-інфекціоністка у нас на сьогодні одна, але й вона на лікарняному. В інфекційному відділенні вона одна надавала допомогу п’ятдесятьом хворим. А на два відділення вона одна не зможе бігати. Тому безумовно потрібно шукати персонал лікарів і медсестер. А просто розгорнути додаткові ліжка – це не є великою проблемою.
В пік епідемії коронавірусу в Україні багато лікарів звільнялися з роботи, не витримуючи навантаження і тих умов, в яких доводилося працювати. Яка ситуація у Нововолинську, чи були звільнення лікарів?
На перший порах була певна боязнь медперсоналу. Я б навіть сказав, дуже велика боязнь. Тоді гостро стояло питання забезпечення сучасними засобами індивідуального захисту, пізніше їх вдалося закупити у достатній кількості. Наскільки мені було відомо на час мого звільнення, лікарня була забезпечена засобами індивідуального захисту на 4-5 місяців наперед. Тому нам вдалося взяти ситуацію із забезпеченням під контроль. Окрім того, ми одні із перших в області, хто почав доплачувати по 300% преміальних і надбавок медперсоналу, який задіяний до надання допомоги хворим на коронавірусну інфекцію. Ми чудово розуміли, що на тих мізерних зарплатах було неможливо втримати медичний персонал, тож ми зробили все для того, щоб в розпал епідемії місто не лишилося без лікарів.
Зараз ваші напрацювання збереглися, чи нова влада це змінила?
Я не знаю, що буде після мене. Коли я працював виконуючим обов’язки директора міської лікарні, то до Нового року всі працівники лікарні отримали премію у розмірі 100% посадового окладу. Це окрім того, що по 300% отримували працівники, які надають допомогу хворим на коронавірус. Також вдавалося виплачувати ці надбавки і в січні і в лютому цього року, а також – провести тарифікацію заробітних плат, адже мінімальна заробітна плата з 1 січня становить 6000 гривень. Якби ми не провели диференціації, то і санітарка і медсестра і лікар отримували б одну і ту ж заробітну плату. На це ми додатково залучили 2 мільйона гривень. А які рішення будуть прийматися зараз – мені важко сказати.
Вже є кандидат на посаду головного лікаря від команди міського голови?
Є. Ця людина з Володимира-Волинського.
Як щодо прозорості конкурсу? Там вже все «погоджено» чи все ж конкурсний відбір буде чесним і прозорим?
Ви гарно сказали: «прозорість» і «погоджено». Ні для кого не секрет, що нова влада міста постійно наголошує, що всі керівники будуть звільнені, а на їхнє місце прийдуть нові. І мені неодноразово говорили, що як би я не претендував на цю посаду – шансів у мене немає. Зараз є тимчасово виконуючий обов’язки. Я дуже сумніваюся у прозорості цього конкурсу. Тим більше, першу конкурсну комісію розпустили, тому, що її персональний склад не сподобався керівництву міста. Адже тоді був шанс, що я таки буду обраний на цю посаду, оскільки в комісію потрапили відповідальні і незаангажовані люди. Зараз комісію переробили і в неї увійшли зовсім інші люди, наприклад, двоє представників однієї із громадських організацій Луцька. При всій повазі до громадських організацій, яке відношення мають ці люди до надання медичної допомоги у місті Нововолинськ?
Тому складається таке враження, що комісія формується під певного кандидата?
Так.
«НОВА ВЛАДА СТВОРИЛА ЦІЛУ МЕРЕЖУ БОТІВ, ЯКІ ПОЧИНАЮТЬ ОБПЛЬОВУВАТИ КОЛИШНЮ ВЛАДУ З ТАКОЮ НЕНАВИСТЮ, ЯКУ НАВРЯД ЩЕ ДЕСЬ МОЖНА ЗУСТРІТИ», – АНДРІЙ СТОРОНСЬКИЙ
Попередній міський голова Віктор Сапожніков довгий час очолював місто, яке, скажімо, не просте, це промислове шахтарське місто, яке має свою специфіку і свої проблеми. І перед тим, як починати їм управляти, необхідно було спершу в ці проблеми вникнути. По всій Україні в 2019 році був запит на нові обличчя: у нас новий Президент, нова Рада і багатьом хотілося у 2020 році змінити міських голів, які довгий час займали свої посади. Але тоді аналітики попереджали про ризики, про те, що новим людям, які прийдуть на посади, потрібний буде певний час щоб вникнути в ситуацію. Однак, нововолинці все ж ризикнули і обрали міського голову, який до того не мав особливого досвіду в органах місцевого самоврядування. Ви вже згадували про ті проблеми, з яким Борису Карпусу відразу ж довелося стикнутися – сніг, сміття і так далі. Сніг і сміття ще якось можна пережити, але в час пандемії коронавірусу робити експерименти в лікарнях, які заповнені вже майже на сто відсотків, це, як на мене, небезпечно. На вашу думку, чи є у міської влади розуміння всієї серйозності ситуації з коронавірусом, яка склалася у місті, і на скільки та людина, яка претендує очолити лікарню, готова приймати ті виклики, з якими вже зараз Нововолинськ стикнувся?
Мені здається, що на сьогоднішній день немає бачення у Нововолинської міської ради того, що треба робити логічні кроки і підбирати на відповідальні посади людей не по особистій приязності чи партійному принципу. Тому, що працівники виконкому, багатьох з яких скоротили, жодним чином політично не заангажовані. Це люди, які чесно виконували свою роботу. Тому не можна сказати, що вони працювали на Віктора Сапожнікова. Ні, вони працювали на своїй роботі і працювали б далі, не залежно від того, хто був би міським головою. Але, на жаль, нова влада вирішила, що потрібно максимально всіх звільнити. Така ж ситуація виникла зі мною. Напевно, я не підходжу новій владі через якісь політичні міркування. Як на мене, сьогодні не стоїть питання професійної доцільності – можу я впоратися з цією роботою, чи ні. Сьогодні стоїть питання – змінити. А далі життя покаже, якось буде. Тому це дуже нехороша тенденція.
Це досить ризикова тенденція і відповідати, все ж таки, в кінцевому підсумку доведеться депутатам і міському голові. Ви будете оскаржувати рішення про ваше звільнення в суді?
Буду.
Як Ви оцінюєте свої шанси? Спілкувалися з юристами?
Я спілкувався з юристами, але не хоті в би оцінювати рішення судів. Сподіваюся, суд прийме законне рішення, адже я не бачу законних підстав свого звільнення. Тому я сподіваюся на позитивне і об’єктивне вирішення цього конфлікту відносно мене. Тому буду подавати до суду.
Завжди в таких випадках є дві лінії захисту. Одна – це юридична складова, інша – інформаційна, коли створюється певний суспільний резонанс. Ваша посада хоч і не політична, але, все ж таки, досить публічна. Вас, напевно, знає чимало мешканців Нововолинська. Ви спілкуєтеся з людьми, як вони сприймають ситуацію, яка склалася в лікарні?
По-різному. Не можна думати, що всі однозначно займають мою сторону, чи, навпаки, протилежну. Є різні думки, тим більше, відбулися вибори. Люди сказали, що є запит на нові обличчя. Але дії тих облич, на жаль, є не зовсім продуманими. Тому і люди по-різному відносяться до цього. У наших людей такий менталітет – потрібно хоч щось змінити, спробувати по-іншому, і побачити, як вийде. Ви ж пам’ятаєте, який був рівень довіри до новообраного президента, і як він через деякий час фактично розсипався. Тому, що люди, повіривши, хочуть бачити кращі результати, а не зміни заради змін. На жаль, іноді наші люди спочатку щось зроблять, а потім…
… будуть казати: «Я за нього не голосував!»
Саме так. Але це наш народ і це його вибір. Щодо інформаційної складової – нова влада створила цілу мережу ботів, які під різними ніками починають обпльовувати колишню владу з такою ненавистю, яку навряд чи ще десь можна зустріти.
З чим це пов’язано? Адже вибори вже минули, перемогли ті, які перемогли. Переможці мали б сконцентруватися на своїй роботі і своїх обіцянках перед виборцями, а не займатися дискредитацією тих людей, які вже програли вибори і не займають ніяких посад.
Зараз той етап, коли все валять на попередників. Поки немає результатів власної роботи, якими б можна було похвалитися. Коли вибори тільки починалися, то вони розповідали виборцям, що мають свої напрацьовані ідеї і плани, є люди, які будуть над цим працювати. Насправді все виявилося не так.
Обіцяти завжди легше, ніж виконувати.
Саме так.
Андрію Мироновичу, дякую Вам за інтерв’ю, бажаю справедливого розгляду Вашої справи, а жителям Нововолинська зичу здоров’я, нехай в лікарні буде більше хороших лікарів, головне, щоб хворих там було якомога менше.
Дякую!
Розмову вів Роман Колюхов
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook
2 Comments
[…] А яка зараз ситуація із коронавірусом у Нововолинську? Про це повідомив колишній головний лікар Нововолинська Андрій Сторонський в інтерв’ю «Волинь.Правді» […]
[…] з коронавірусом у Нововлинську, – в інтерв’ю виданню Волинь.Правда розповів депутат Нововолинської міської ради, […]