Сьогодні світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби проти сказу. Сказ зустрічається на всіх континентах світу, за винятком Австралії. Незважаючи на значні успіхи сучасної медицини — сказ досі є невиліковною хворобою, що закінчується смертю. Про це інформує Волинський обласний лабораторний центр.
В людини хвороба часто носить назву гідрофобії (через розвиток симптомів, коли у хворого розвивається боязнь води, руху повітря, світла чи будь-яких рухів).
Запобіжним заходом при загрозі розвитку сказу є проведення антирабічних профілактичних щеплень.
Стан захворюваності сказом серед тварин на Волині засвідчує напруженість епізоотичної ситуації в області. Так, цьогоріч лабораторно сказ вже підтверджено у 40 тварин, з яких 47% становлять лиси, 27,5% — коти, 20% — собаки. Найбільше уражених сказом тварин зареєстровано у В.Волинському та Горохівському районах (по 5 випадків); по 3 випадки сказу виявлялось в Ківерцівському, Ковельському, Луцькому, Любомльському, Любешівському та Ратнівському районах.
На протязі останніх 3 років на території Волинської області зареєстровано 124 випадки сказу серед тварин, при чому з тенденцією до зростання захворюваності: 2014р.-34 випадки; 2015р. -53; 2016р.- 67випадків. В більшості випадків сказ підтверджено серед диких тварин (рижі лисиці до 40%); серед свійських тварин небезпеку становлять коти (майже 37% уражень) та собаки (до 12%). В одиничних випадках підтверджено сказ серед інших тварин: ВРХ, єноти та інші свійські тварини.
Сказ і досі є нагальною проблемою в Україні, щороку забираючи життя до 10 людей. На Волині, після 30-ти річної перерви у 2014 році зареєстровано сказ у дитини з Ківерцівського району. Причиною розвитку хвороби став укус невідомою собакою на території дошкільного закладу.
Враховуючи зазначене, лікарі обласного лабораторного центру застерігають про небезпеку контактів з підозрілими тваринами, надто дикими чи бродячими. Особливе застереження дітям: ні в якому разі не підходити до таких тварин, не годувати, не гладити їх.
З настанням холодів бродячі тварини підходять ближче до житла людини, зростає ймовірність такого контакту.
Тому, при контакті з невідомою твариною чи з тваринами, у яких підтверджено сказ лабораторно, при укусі (ослизненні шкіри) – негайно звернутись до медичної установи за місцем проживання для вирішення питання необхідності подальшого курсу антирабічного лікування.
Вкрай важливо на місцях проводити імунізацію проти сказу всім домашнім тваринам, а в разі зміни поведінки тварини – ізолювати її, не контактувати з нею та негайно звернутись до ветеринарів.
Тому, громадянам радять: завжди проводити щеплення своїм домашнім улюбленцям, а постраждалим від укусів тваринами — виконувати рекомендації лікарів та ні в якому разі не відмовлятись від щеплень.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook