Голова Волинської обласної організації Аграрної партії України Ігор Волошенюк розповів про гальмування децентралізації у земельній сфері. Лідер волинських аграріїв заявив, що невирішеність земельного питання є внутрішньою загрозою для України, а також назвав шлях виходу із ситуації.
На думку Ігоря Волошенюка, передача земель поза межами населених пунктів у розпорядження громад з вини влади і надалі залишається невирішеним питанням, що гальмує розвиток місцевого самоврядування. Він наводить черговий приклад безсистемних дій, яким є рішення Кабінету Міністрів №60-р. від 31.01.2018 р., що стосується передачі земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів з державної у комунальну власність у використання виключно об’єднаних територіальних громад.
«Окремим пунктом є передача у комунальну власність ОТГ тих угідь, права на які вже виставлені на земельні торги та після яких мають укладатися договори оренди. Таких ділянок є достатньо, а саме оформлення може тривати роками. Отже, процесу справжньої децентралізації у земельній сфері доведеться чекати довго», – зауважує політик.
Лідер волинських аграріїв переконаний, що публікація урядового розпорядження не додала ясності щодо того, чи насправді процес передачі земель можна здійснити в рамках чинного законодавства.
«Заяви Уряду нагадують піар-змагання із Парламентом, який вчергове відхилив усі розроблені законопроекти щодо передачі земель за межами населених пунктів у володіння місцевих громад. Це вкрай актуальне питання залишається предметом спекуляцій.Дії влади звелися до безкінечного правового нігілізму, а реальних зрушень у земельній сфері так і не відбувається», – говорить Ігор Волошенюк. Він впевнений, що земля залишається засобом корупційних оборудок, у яких зацікавлені нечисті на руку чиновники.
Політик переконаний, що поки ця проблема не вирішена – про інстутиційну та фінансову самодостатність місцевих громад говорити рано. «Вирішувати цю проблему треба негайно, але за рахунок системного підходу. Адже можливість розпоряджатися землями за межами населених пунктів є однією з головних передумов інституційної та фінансової самодостатності місцевих громад. Необхідне невідкладне ухвалення законодавчих норм, що забезпечить децентралізацію земельних ресурсів. Без передачі земель, коштів і реальної влади громадам, розвиток самоврядування не можливий!» – запевняє він.
Невирішеність земельного питання, на переконання Голова Волинської обласної організації Аграрної партії України, стало внутрішньою загрозою в Україні, що сприяє економічним злочинам та земельному рейдерству.
«Селяни, які потерпають від правового свавілля, зазначають, що злочинцям підіграють корумповані чиновники Держгеокадастру, нотаріуси, державні реєстратори. «Земельні гангстери» постійно розширюють свій юридичний арсенал: це і фальсифікація документів, і створення штучної заборгованості», – зауважує політик. Він акцентує увагу на тому, що об’єктом привласнення може стати врожай, цілісний майновий комплекс, земельна ділянка тощо.
На думку Волошенюка, реакція влади, як завжди, є недостатньою. Він говорить про те, що глибинними причинами земельних злочинів залишається відсутність в державі дієвої системи гарантування права власності, корупція в органах виконавчої влади, прогалини у земельному й цивільному законодавстві. «Передачу землі громадам гальмують, щоб монополізувати всі ресурси, а простіше – обібрати сільських трударів», – переконаний політик.
Ігор Волошенюк розповів як знайти вихід із непростої ситуації. «Зупинити руйнівну систему можна буде через відновлення та впровадження справжнього самоврядування в країні», – говорить він. Згодом політик нагадує про те, що на 29 квітня призначено чергові вибори до ОТГ, а на Волині перші місцеві вибори відбуватимуться лише в одній Торчинській селищній об’єднаній громаді.
«Помітне бажання обласних керманичів заблокувати створення нових громад. Адже стає очевидно, що громади виборюватимуть право на розвиток, отримуватимуть кошти і ресурси, які клептократи звикли вважати своєю «кормовою базою». Система обласних та районних держадміністрацій теж припинить своє паразитування»,- запевняє лідер волинського осередку Аграрної партії України.
Знає аграрій і шлях виходу із непростої ситуації. «Вибори є можливістю привести у владу місцевих лідерів, тих, хто хоче, щоб громади жили і розвивалися краще. Саме вони мають стати альтернативою і недолугій владі, й популістам з опозиції. А разом з активними громадянами здатні перемогти корумпованих чиновників і ставлеників провладних партій, що зацікавлені в консервації людського безправ’я. Громади мають стати точками зростання і розвитку всієї країни», – підсумував Ігор Волошенюк
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook