Волинь та Луцьк зокрема з 17 березня – на суворому карантині. Але, якщо можна призупинити роботу навіть найбільших підприємств і закладів, то процес появи на світ найбагатшого дару сім’ї – дитини – зупинити неможливо. Як працює Луцький клінічний пологовий будинок у режимі карантину – в телефонному інтерв’ю із головним медиком закладу, лікарем вищої кваліфікаційної категорії Михайлом Михайловичем Токарчуком.
Луцький клінічний пологовий будинок, який знаходиться на вулиці Гулака-Артемовського, 18 — це жіноча консультація на 300 відвідувань та стаціонар на 200 ліжок. В закладі працює понад 100 кваліфікованих лікарів, понад чверть тисячі осіб середнього та більше 200 осіб молодшого та іншого персоналу.
Запровадження нових, доступних, простих, ефективних, малозатратних і абсолютно безпечних технологій у медзакладі дало ряд позитивних результатів. Зокрема, зросла кількість нормальних пологів з 25 до 75%, знизилась кількість операцій кесаревого розтину з 30 до 13%, зменшилась необхідність застосування медикаментів, зросла до 81% кількість дітей, які народились здоровими.
З 2003 року пологовий будинок працює за проєктом ВООЗ «Здоров’я матері і дитини», з 2004 року заклад отримав звання «Лікарня, доброзичлива до дитини» від Міжнародної організації ЮНІСЕФ. У 2011 році в медзакладі відкрили «Вікно життя» — місце, де жінка, яка опинилася в складній життєвій ситуації, може залишити своє немовля, щоб не кинути його напризволяще.
А 31 січня 2020 року у трьох українських містах новоспечені батьки отримали змогу скористуватися комплексною послугою «єМалятко». До складу закладів, які надають послугу, увійшло і КП «Луцький клінічний пологовий будинок».
Як Луцький клінічний пологовий будинок працює у режимі карантину? Яка специфіка роботи з вагітними?
Пологовий будинок працює у штатному режимі з підвищеними протиепідемічними заходами. Звично продовжуємо приймати пологи, проводимо операції, консультуємо майбутніх матусь. З пологового будинку виписуємо жінок через три доби після народження дітей, якщо проводилась операція кесаревого розтину – через чотири.
Працюєте зараз за проєктом телемедицини, коли вагітна жінка може проконсультуватися з лікарем через планшет?
Для наших вагітних, якщо немає потреби для особистого прийому у лікарні, налагоджена система комунікації з дільничним акушером-гінекологом. Тобто вони працюють в телефонному режимі. Якщо є необхідність – тоді майбутні мами приходять на консультацію безпосередньо у лікарню. Жіноча консультація працює також у звичайному режимі, крім суботи та неділі. На вихідні обслуговують тільки на родильному пропускнику, якщо є невідкладні стани. Всі комунікації налагоджені з дільничним акушером-гінекологом. Процес вже працює і дає результат. Проблем поки що ніяких немає.
У деяких лікарнях України заборонили партнерські пологи на час карантину. Чи існує у пологовому будинку Луцька ця заборона?
Ні. У нашому медичному закладі не заборонили партнерські пологи. Адже забороняти чи ні – вирішують у самій медичній установі. Ми їх дозволяємо при зборі інформації, що партнер не мав контактів з людьми з коронавірусною інфекцією, не хворий, ми вимірюємо майбутнім татусям температуру і якщо немає протипоказів – дозволяємо. В нас кожна жінка знаходиться в індивідуальній палаті, післяпологові палати теж одномісні.
Розкажіть, чи використовуєте метод безболісних пологів? І якщо так, то скільки коштує така послуга?
Якщо є покази, то ми використовуємо знеболення пологів. Покази ж визначає анестезіолог. Всім не можна використовувати, бо є і протипокази. Ми використовуємо всі методи, які сьогодні є в світі, в Європі.
Вато зауважити, що ціни у медичній установі відкриті для кожного. З ними ознайомлюємося на офіційній сторінці пологового будинку у Facebook. Так, лабораторні обстеження (крім специфічних) – всі безкоштовні, ультразвукове дослідження(при направленні лікаря) теж безкоштовне. Набір на нормальні пологи – середня ціна 450-500 гривень, середня ціна набору на кесарів розтин – 2400 гривень. Також майбутнім батькам повідомляють, що додаткові витрати можуть бути при ускладненні операції, при наявності суміжної екстрагенітальної патології. Набори можуть придбати як медпрацівники, так і самі пацієнти, отримавши список необхідного. Все залежить від бажання.
А скільки ж коштує така анестезія?
Ціна спінальної анестезії становить 150-300 гривень за пункційну голку. Цей метод знечулення використовується під час кесаревого розтину. Введені ліки мають знеболюючу дію на близько розташовану зону спинного мозку, тим самим блокуючи його, і забезпечуючи втрату чутливості всіх органів, що іннервуються з ділянки попереку, куди вводиться рідина. Повне знеболювання при цьому настає протягом п’яти-десяти хвилин.
Ціна за набір для епідуральної аналгезії, яка використовується під час пологів, становить 500-600 гривень. Анестетик починає діяти приблизно через двадцять-тридцять хвилин, тому епідуральна анестезія не застосовується в екстрених ситуаціях. Дана методика у нашій установі проводиться при наявності суворих медичних показів. Ми не рекламуємо дану методику і не заробляємо на цьому кошти, опираючись на наш досвід та досвід наших іноземних колег, які, як і ми, розуміють недоліки та віддалені наслідки даного методу. За даними ВООЗ, медикаментозного знечулення в пологах потребують лише 7-8% жінок.
Як відомо, з 1 квітня за кожну породіллю Національна служба здоров’я України буде виплачувати медичним установам 8500 гривень. Тобто будуть безкоштовні пологи. Розкажіть, будь ласка, як це буде відбуватися.
Ми працюємо з Національною службою здоров’я України і вона має надати нам відповідну інформацію. Наразі ми ще договорів не маємо, але як тільки будемо їх мати – працюватимемо відповідно до норм. Наш пологовий будинок готовий працювати з тим, що заплановано.
Яка тенденція народження хлопчиків та дівчаток цьогоріч. Скільки вже прийняли пологів цього року?
Щорічно у нашому пологовому будинку на світ з’являється більше чотирьох тисяч малюків. А вже за два місяці 2020 року наші спеціалісти прийняли 416 пологів. Медики пологового будинку допомогли з’явитися на світ 200 хлоп’ятам і 216 дівчаткам.
Чи популярні курси при пологовому будинку для майбутніх мамусь і татусів? Чого там навчають?
Школа відповідального батьківства, яка діє при Луцькому клінічному пологовому будинку, допомагає якісно підготуватися до пологів та материнства. Зокрема, там наші спеціалісти працюють із парами та розповідають, які зміни відбуваються в організмі жінки протягом вагітності, ознайомлюють з процесом та правилами поведінки породіллі під час пологів та діляться секретами партнерських пологів, розказують правила успішного грудного вигодування та налаштовують на правильний догляд за малюком з перших хвилин його життя. Консультації психологів для майбутніх батьків готують їх до найважливішої події у їхньому житті, налаштовують на емоційну підтримку один одного, допомагають розвинути впевненість у своїх силах, допомагають подолати страх та занепокоєння. Інформацію щодо запису у групи, теми та розклад занять можна отримати в реєстратурі жіночої консультації.
Дякую за розмову.
Будьте здорові.
Розмовляла Олеся Нижник
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook