За підсумками саміту в Гельсінкі Трампа можна вважати переможеним, а Путіна переможцем в ключовому питанні втручання РФ у американські вибори. Так вважає політолог із Дніпра Олексій Їжак. Його статтю «Американсько-російська асиметрія» опублікувало видання «Дзеркало тижня».
Олексій Їжак нагадує, що Дональд Трамп і Володимир Путін розмовляли понад дві години у присутності тільки перекладачів. Він підкреслює: «Трамп перевершив Путіна в запізненні. За цим критерієм він переміг на старті. Але фінал був за Путіним. Якщо ж поглянути вглиб переговорів перевага на боці США».
На думку аналітика, «нинішнє загострення між США і Росією настільки ж асиметричне, як і їхня вага у світовій політиці й економіці. Росія сприймає те, що відбувається, як свою рішучу боротьбу на всіх фронтах за відновлення СРСР, усупереч ворожій протидії США. Для США бажання росіян максимально широко розставити радянські пам’ятники, обв’язавши їх георгіївськими стрічками, – історичний курйоз, що створює великі проблеми, але при грамотному застосуванні батога і пряника – тимчасовий». Але, якщо поглянути в історію, то, констатує аналітик, «США і Росія частіше виявлялися по один бік глобальних зіткнень, ніж по різні. Російська імперія симпатизувала США в боротьбі за незалежність від Великої Британії, вона продала США як дружній державі Аляску, наймала американських інженерів для будівництва своїх перших залізниць. У двох світових війнах більшу їх частину США і Російська імперія, а потім СРСР були в одній коаліції». Загалом, підкреслю він, «зусилля, що їх доклали США до міжнародної легалізації російського правлячого класу, непорівнянні з зусиллями для розвитку громадянського суспільства в Україні». При ньому, уточнює Їжак: «Росія, напевно, хотіла б, щоб США не існували зовсім разом з усіма їхніми базами НАТО. Натомість США бачать у Росії важливий елемент світового порядку. Вони хочуть інших відносин з Росією, але не відсутності Росії в цьому світі».
Експерт нагадує, що «у порівнянні з американською російська економіка майже нерозрізнена, що зблизька, що на відстані. За останніми даними Світового банку, в номінальному вираженні на економіку США припадає близько 25% світового ВВП, Росії – менше 2%». Однак, підкреслює він, «за всієї асиметрії економічних і політичних можливостей Росія утримує паритет зі США у сфері ядерних озброєнь…Вірогідних даних немає, але вважається, що в Росії близько 6850 боєголовок, у США — 6550. Це два ядерні гіганти на тлі інших ядерних карликів (300 у Франції, 280 у Китаю, 215 у Великої Британії, 145 у Пакистану, 135 в Індії, 80 в Ізраїлю, 15 у Північної Кореї)».
За версією Олексія Їжака, «на українському напрямку в Трампа і Путіна, схоже, все залишилося без змін. Тема обговорювалася, але позиції не зблизилися. США очікують, що Росія піде з Донбасу, Росія вимагає, щоб спочатку США натиснули на Україну для реалізації російського бачення Мінських угод. Крим для США – це частина України, незаконно анексована Росією…Усім усе зрозуміло, але компроміс неможливий. Імовірно, це одне з небагатьох питань, у якому Трамп дотримується принципу, а не переговірного інтересу. Анексувавши Крим, Росія занадто глибоко вдарила по основах світового порядку, у побудову якого США вклали чимало сил. Політика Трампа змінює світовий порядок, але не так глибоко, щоб проблема Криму зникла».
Загалом же, на думку експерта, за результатами саміту можна вважати, що «Трамп програв, а Путін переміг у ключовому для поточної американської політики питанні втручання Росії у вибори. Не те щоб Путін особливо сильний, а Трамп занадто вразливий… Схоже, у Трампа серйозні проблеми з власними спецслужбами. Геополітика, стратегічна стабільність, Сирія, Україна тут ні при чому — у цих питаннях Трамп екстравагантний, але ефективний».
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook