На Волині протягом вихідних тільки й мова, що про нового голову облдержадміністрації Олександра Савченка, якого в п’ятницю, 23 березня, представити господарському активу краю особисто прибув Президент Петро Порошенко. Обговорюють все, що побачили по телевізору і в інтернеті. Міркують, навіщо було замінювати 60-річного Гунчика на старшого на рік Савченка. Хто від цього виграє, а хто – програє? Гадають, чи местиме нова мітла по-новому. Цікавляться, що за людина Олександр Савченко, чи має він стосунок до одіозної депутатки Надії. Святослав Лесюк зібрав все на цю тему у газеті «Волинь 24 №13» від 26 березня 2018 року. Навіть те, що залишилось поза кадром.
Другий немісцевий
Після Анатолія Француза, який очолював Волинську ОДА з 12 червня 2002 до 3 лютого 2005 року, Олександр Савченко другий керівник виконавчої влади краю за часи незалежності, який до того не був жодним чином пов’язаний з Волинню. І другий представник правоохоронних структур. Другий генерал. «Генерал-лейтенант», – представляючи нового керівника сказав Петро Порошенко. «Полковник», – тихо підказав Олександр Ілліч. «Генерал-полковник», – поправився Президент. Звання «генерал-полковник», хто не знає, вище за звання «генерал-лейтенант».
Генерал-майор (найнижче генеральське звання) Анатолій Француз під час керівництва областю офіційно перебував на Волині у відрядженні з Міністерства внутрішніх справ. Олександр Савченко – генерал-полковник у відставці. До призначення перебував на пенсії. До того з 19 січня до 28 листопада 2017 року працював першим заступником голови Київської облдержадміністрації. Аби обійняти цю посаду, виграв 1 грудня 2016 року конкурс. Тепер, після змін у законодавстві, конкурсу на заміщення посад голів обласних і районних держадміністрацій, а також їхніх заступників, проводити не потрібно. Відтак в Олександра Савченка в цьому питанні розв’язані руки, і він може легко змінити тих керівників, які «не тягнуть».
Анатолій Француз втік з області під час Помаранчевої революції. Олександр Савченко має всі шанси повернутися до Києва «на коні». Чи скористається?
«Не давати тут створити вотчину»
«Новий голова, я його знаю уже років 18, – сказав, представляючи в залі обласної ради Олександра Савченка, Петро Порошенко. – Це є професійна, рішуча, патріотична людина, дуже грамотна і обдарована. Зараз він має завдання підтримати ті всі тенденції, які були започатковані Володимиром Гунчиком, захистити волинський бізнес, забезпечити порядок. Він очолював дуже важливий департамент у Міністерстві. Є генералом-полковником. І заслужено. Впевнений в тому, що ті завдання, які я йому ставлю є надзвичайно амбітні. В області має бути порядок. Порядок з бурштином. Хто захоче балуватись – получить по руках».
Як відомо, Волинська обласна рада 10 березня 2016 року створила комунальне підприємство «Волиньприродресурс», яке очолив депутат Василь Столяр. І хоча 2 лютого 2017 року голова облради Ігор Палиця на сесії повідомив, що це підприємство отримало ліцензії на видобуток бурштину, «Волиньприродресурс» досі не запрацював. Ба більше, 15 лютого 2017 року у силовики провели у приміщенні обласної ради обшук. Слідчі Генеральної прокуратури вилучили оригінали двох рішень облради і протоколи комісій, які стосуються діяльності КП «Волиньприродресурс». Пізніше з’ясувалося: слідчі підозрюють, що Держгеонадра, перебуваючи у змові з волинським КП, незаконно – без аукціону – видали «Волиньприродресурсу» спеціальні дозволи на користування надрами впродовж 20 років задля видобудку бурштину на відповідних ділянках у Маневицькому, Любешівському, Камінь-Каширському районах. За дозволи заплатило 62 мільйони гривень столичне ТзОВ «Ізумруд», до якого причетна фінансово-промислова група «Приват» Ігоря Коломойського. А Ігор Палиця, як відомо, перебуває в тісних бізнес-стосунках із цим олігархом.
«В області має бути порядок. Порядок з бурштином. Хто захоче балуватись – получить по руках. Бурштин – це є загальнонаціональна власність. А доходи від бурштину мають йти в тому числі й у місцеві бюджети», – чеканив слова Президент.
Ігор Палиця мовчки слухав.
«І ситуація щодо землі, кадастру, збереження лісів…» – продовжував Петро Порошенко. За його словами, головне завдання Олександра Савченка на Волині: «Об’єднати команду і об’єднати суспільство. Не давати тут створити вотчину. Хтось спробує – не получиться».
«І силовики, я розумію, мене теж почули», – додав Президент.
Згадалося: 7 лютого цього року працівники кримінального блоку головного управління Нацполіції в області отримали чотири нових автівки «Ravon R4», створені на базі «Chevrolet», які придбав для них фонд Ігоря Палиці «Тільки разом». Вочевидь, для того, щоб краще захищати інтереси держави від тих, хто хоче її розкрадати.
«Я ніколи не працював з «донецькими»
Ще коли поповзли чутки, що Олександр Савченко збирається на Волинь, журналісти видання «Волинь24» попросили Олександра Ілліча прокоментувати їх. Він дав зрозуміти, що це залежить не від нього. «Я ж не вибираю. Я ніколи нічого собі не вибирав, на жаль. Крім дружини», – сказав Олександр Савченко 15 лютого цього року, коли перебував «уп’яте на пенсії».
«Не так давно, в 2016 році, я проходив всі відповідні спецперевірки, повинен був працювати у силових структурах. А коли до вересня 2016 року пройшов ці всі спецперевірки, то в листопаді я вже виявився радником губернатора, а потім першим заступником голови Київської ОДА», – розповів тоді Олександр Савченко.
Проте він особливо наголосив: «Я ніколи не працював з «донецькими». Завжди подавав у відставку, коли приходили «донецькі». Як офіцер, як генерал, ніколи не міг працювати із зеками. Оце точно я кажу: я така людина, принципова».
Олександр Савченко народився 5 серпня 1957 року в селі Нижні Верещаки Олександрівського району Кіровоградської області. У 1994 році закінчив Українську академію внутрішніх справ за спеціальністю «Правознавство», де здобув кваліфікацію юриста. Служив у лавах Збройних сил України та проходив службу в органах внутрішніх справ України. З 2007-го по 2010 рік працював заступником міністра внутрішніх справ України – начальником міліції громадської безпеки МВС.
З 2012 по 2014 рік Олександр Савченко працював помічником-консультантом народного депутата Віктора Развадовського. До речі, генерал-полковник міліції Віктор Развадовський – і нині депутат. У 2014 році знову обраний у Житомирській області, де балотувався шляхом самовисування. До 6 грудня 2016 року був членом депутатської групи «Воля народу».
У 2014 році Олександр Савченко працював директором департаменту економічної безпеки та управління ризиками НАК «Нафтогаз України». Саме він прибув разом із Юрієм Мірошником увечері 19 березня 2015 року в офіс компанії ПАТ «Укртранснафта», аби «виселити» з приміщення студентського товариша Ігоря Палиці Олександра Лазорка, якого наглядова рада «Укртранснафти» звільнила з посади голови правління компанії за фінансові зловживання на користь бізнес-групи «Приват» Ігоря Коломойського. На місце Лазорка призначили Мірошника, а Лазорко з цим не погоджувався, забарикадувався в своєму кабінеті і викликав «на підмогу» тодішнього голову Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського. Олександр Лазорко нині переховується від слідства в Лондоні. З ним свого часу зустрічався й голова Волинської облради Ігор Палиця, який щонайменше 180 днів у 2017 році провів за кордоном.
Олександр Савченко разом з дружиною Іриною виховує доньку Надію. До одіозного депутата Надії Савченко вона не має ані найменшого стосунку.
Сім’я нового голови Волинської ОДА має у власності чотири квартирами у Києві, дачу недалеко від столиці площею 272 «квадрати», а також три машино-місця вартістю близько мільйона гривень у Києві. Є в родини і земельні наділи. Два гектари землі Олександр Савченко має на Житомирщині, гектаром і 18 сотками вони з дружиною володіють на Київщині. У власності Ірини Савченко є ще 12 соток на Харківщині та 15 на Одещині. В селі Одеської області дружина Савченка зводить будинок на 200 «квадратів» та дві господарські споруди загальною площею 142 «квадрати».
Із цінного рухомого майна у 2017-му Савченко задекларував три швейцарські годинники загальною вартістю майже 300 тисяч гривень.
Олександр Савченко їздить на «Тойоті Ленд Крузер» 2016 року випуску за 1 мільйон 850 тисяч гривень. Його дружина Ірина – на авто «Akura» 2008 року випуску. Цьогоріч родина продала за 990 тисяч гривень «Мерседес».
У 2017 році Олександр Савченко отримав 34 тисячі гривень нарахувань від банківських вкладів. Також отримав понад 300 тисяч гривень зарплати у Київській ОДА та майже 40 тисяч гривень пенсії. Його дружина отримала 35 тисяч гривень зарплатні за основним місцем роботи. Подружжя зберігає в банках 242 тисячі гривень та 7400 доларів США. Готівкою Олександр Савченко має 600 тисяч гривень та 343 тисячі доларів. Його дружина має готівкою 300 тисяч гривень, 150 тисяч доларів та 70 тисяч євро.
В інтернеті нагадали, що 18 років тому під час акції «Україна без Кучми» тоді ще «юна» опозиціонерка Юлія Тимошенко дала Олександру Савченку, який тоді забезпечував державі міліційну оборону від опозиції, ляпаса.
«Завдання поставлені ті, які я в змозі виконати, – сказав після представлення головою Волинської ОДА Олександр Савченко минулої п’ятниці. – У нас не може бути іншого шляху, як вперед. Я готовий стати своїм, але лише для тих, хто хоче результатів».
Тобто купити чи залякати його неможливо.
«Фіг вам»
«У непрості часи Володимир Гунчик зробив дуже багато. І я йому за це вдячний. Але він отримав пропозицію піти на іншу роботу», – під оплески сказав Петро Порошенко 23 березня в залі Волинської обласної ради. Голова облради Ігор Палиця в долоні не плескав. Нагадаю, він і його «укропівська» більшість в обласній раді свого часу не затвердила звіт Володимира Гунчика про виконання делегованих йому радою повноважень у 2016 році. Було, що в ефірі каналу «Нова Волинь» Ігор Палиця дозволив собі привселюдно вжити щодо голови ОДА непристойне порівняння. Хоча в сесійній залі спілкувався з Володимиром Гунчиком, оперуючи лише нормативною лексикою.
Уже після відставки Володимир Гунчик у «Фейсбуці» написав: «Шановні друзі, колеги, опоненти! Перш за все хочу подякувати за спільну роботу. Друзям і колегам – за підтримку! Опонентам – за здорову критику! Недругам – фіг вам. Життя складне, і воно продовжується. Нам потрібно ще багато зробити для Волині і України!»
Цікаво, що жодних коментарів стосовно кадрової ротації у Волинській ОДА не оприлюднив завжди активний у «Фейсбуці» народний депутат Ігор Гузь. Либонь, зрозумів, що Володимир Петрович, за відставку якого так затято виступав Ігор Володимирович, більш ліберальний, ніж Олександр Ілліч.
Місцевий політолог Михайло Наход вважає, що Гунчика замінили, бо «потрібна більш жорстка людина перед виборами». «Гунчик виконав функцію на цій посаді. Його зняли напередодні виборів, які відбудуться через рік, бо потрібна нова людина, більш динамічна, жорстка», – зазначив Михайло Наход у ток-шоу «Протилежний Погляд LIVE» 23 березня.
Куди йде працювати Володимир Петрович, ні Президент, ні він сам не сказав. У коментарі «Волинь24» лише зазначив: «Це державний бізнес». А депутат облради Святослав Кравчук припустив, що після звільнення з посади голови ОДА Володимир Гунчик подасться у галузь, звичну для нього. «Враховуючи те, що вибори будуть весною, я б на його місці пішов би в свою галузь, де є відповідний імідж і авторитет. Наприклад, Укроборонпром», – зазначив Святослав Кравчук.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook