«Окупаційне «Міністєрство здравоохранєнія» приходило до наших лікарів і дивувалося»
У другій частині інтерв’ю з головою Національної служби здоров’я України Наталею Гусак читайте про те, скільки сьогодні коштують в Україні інсульт та пологи, чим українська медицина здивувала окупантів, та як боротися з лікарями у комунальних та державних медзакладах, які досі вимагають грошей.
Пані Наталю, як зараз відбувається фінансування закладів, які перебувають в зоні активних бойових дій, адже і пацієнтів менше, і можливостей надати послуг немає?
З 24 лютого 2022 року ми вже розуміли, що з однієї частини України переїде велика кількість людей і звична система, коли ми платимо за послугу, а люди її у певному місці отримують, не працюватиме. Розуміли, що може не бути доступу до електронної системи охорони здоров’я, до інтернету, може не бути такої кількості людей, як раніше, щоби їм виплачувати зарплати. Як приклад можемо згадати Чернігівський пологовий будинок, де на початку повномасштабної війни діти народжувалися у підвалі. При цьому пологів було в рази менше, ніж раніше, медичні працівники залишалися на місцях і виконували свою роботу. Тому для медзакладів, які опинилися у таких обставинах, ми зафіксували певну суму договірних зобов’язань, яку сплачували протягом першої частини 2022 р.
Через певний час ми побачили зростання навантаження у закладах, які розташовані в більш-менш безпечних місцях. Хоча навряд чи десь в Україні наразі є повністю безпечні місця. Почали форсувати платежі на основі реальних даних, які надходили з областей. Окрім тих, які перебували в переліку Мінінтеграції як окуповані або території активних бойових дій. Це все дало можливість триматися на плаву тим закладам, які залишалися у зоні бойових дій, а також отримувати достатньо коштів для функціонування медичної системи в цілому.
Водночас, ми розуміємо, що кількість послуг, особливо на окупованих територіях, зменшується. Слід визнати, що наразі ми не маємо достатньо інформації про те, що там відбувається. Тому запропонували окремий пакет для окупованих територій. Керівництво закладу підтверджує лікарів, які залишаються і продовжують надавати медичні послуги, а НСЗУ виплачує їм винятково заробітну плату. Окрім того, є території, які були зоною активних бойових дій у минулому році. До прикладу, Херсон. Раніше там мешкало 300 тис. людей, а зараз – 16 тис. Але ті, хто залишаються, мають можливість отримувати різні медичні послуги. Зважаючи на те, що цей регіон перебуває під постійними обстрілами росіян, до лікарень часто привозять поранених. Ми зафіксували базові послуги для медзакладів у Херсоні: стаціонарна хірургія, стаціонарна психіатрія і амбулаторна допомога. Користуємося статистикою за 2021 р. для розрахунку витрат. Тобто компенсуємо медзакладам їхні витрати із загального бюджету за розрахунками 2021 року. І це працює на 100%. Лікарі отримують зарплату і доступ до всього необхідного медичного обладнання та матеріалів. Вони навіть отримують більшу зарплату, ніж інші працівники таких же спеціалізацій в Україні, оскільки їх мотивують залишатися і працювати навіть під постійними обстрілами. Це унікальна система, яку ми розпочали впроваджувати з 24 лютого минулого року і завдяки цьому забезпечили ефективну роботу.
Є в нас і плани щодо того, що буде після деокупації, зокрема, у Луганській та Донецькій областях. Там мешканці не знають в повному обсязі про реформу. Окупаційне «Міністєрство здравоохранєнія» – це щось незрозуміле. Його представники, до речі, приходили до наших лікарів в перші дні окупації і дивувалися, що в амбулаторії є комп’ютери. Дивувалися, що ми фінансували лікаря-ФОП, аби він надавав послуги під обстрілами. Це все поза межами їхнього розуміння. Тому, напевно, заходячи до Криму після деокупації, так само як і на Донбасі, потрібні будуть системні рішення, як вибудовувати там систему охорони здоров’я, як доносити інформацію до людей. До цього ми вже готуємося.
Виплачуючи зарплати медикам на окупованій території, ми усвідомлюємо, що окупаційна влада теж намагається демонструвати «турботу» і теж платить зарплати? По суті, з пенсіями те ж відбувається, коли на окупованій території їх дві…
Нам відомо про такі історії. Однак, я не можу достеменно сказати, що там (на окупованих територіях) відбувається. Наприклад, якщо фельдшер залишається в окупованих Олешках і продовжує надавати медичну допомогу, отримуючи зарплату як від нас, так і від них, я не бачу в цьому нічого страшного.
Наведу такий приклад про Херсон. Там російські окупанти приходили до лікарень роздавати зарплату готівкою. Їм принципово було удвічі більше дати медикам, щоби схилити їх на свій бік. Я не знаю, що відчувала мати трьох дітей, яка залишилася працювати лікаркою на окупованій території і щодня добиралася до лікарні через блокпости озброєних рашистів. Як вона мала принципово відмовитися від цих грошей, наразивши тим самим себе і своїх дітей на небезпеку? Її нема за що осуджувати.
Інша справа керівники медзакладів, які пішли на співпрацю з окупантами з перших днів вторгнення. Ми таким медзакладам призупиняли виплати.
Чи можете назвати конкретні приклади керівників, які співпрацювали з окупантами?
Думаю, що про це мають говорити правоохоронні органи. Я чула про принаймні двох таких людей в обласних медзакладах Херсонської області.
Скільки в Україні сьогодні прифронтових лікарень?
Договори підписані зі 126 закладами. Ця цифра може змінюватися в залежності від того як рухається лінія фронту.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook