За рахунок українців відновити зростання працездатного населення віком від 15 до 70 років. Про це у публікації «Міграноміка ХХІ століття» у виданні «Дзеркало тижня» Андрій Гайдуцький, доктор економічних наук. Він також роздумує над тим, як Україні подолати відплив людського капіталу.
Андрій Гайдуцький нагадує, що ключовий попит» на українців сьогодні формує Польща. Він констатує: «Ця країна усе ще перебуває на останньому місці в списку з 57 країн з високим доходом, маючи всього 12,3 тис. дол. ВВП на одного жителя. Поляки розуміють, що якщо вони хочуть зростати швидше й досягти хоча б рівня Словенії (35-те місце з 21,3 тис. дол. ВВП на одного жителя), та й щоб просто закріпитися в середині клубу розвинених держав, їхній країні потрібно залучати більше трудових ресурсів». При цьому 25% польських компаній мають проблеми з набором співробітників, особливо робочих спеціальностей. Це пов’язано як зі старінням місцевого населення, так і з виїздом понад 2 млн поляків у інші країни ЄС.
Тому, інформує доктор економічних наук, «бізнес Польщі фактично веде монотонну лобістську кампанію зі спрощення процедури працевлаштування іноземців (читайте — українців). За 2015–2017 рр. пролобійовано ряд важливих рішень. По-перше, Польща стала єдиною країною ЄС, у яку дозволено в’їхати на роботу без робочої візи (тільки за наявності біометричного паспорта) і зайнятися оформлення документів прямо за місцем майбутнього працевлаштування. По-друге, на підставі так званого освядчення (дозволу на роботу) мігрант може залишитися на період понад 90 днів, тобто легально порушити строк безвізового перебування в країні… По-третє, власники «карти поляка» (а це вже понад 80 тис. українців) одержують ПНП одразу ж після переїзду в Польщу, а через рік — паспорт громадянина ЄС і грошову допомогу».
Завдяки таким активним заходам, зазначає Гайдуцький, «Польщі вдалося за рахунок українців відновити зростання працездатного населення віком від 15 до 70 років. За 2009–2016 рр. воно збільшилося майже на мільйон (до 30,6 млн чол.). А в Україні за цей час, навпаки, знизилося на 6 млн, до 28,9 млн чол. (за даними Держстату)».Польща, підкреслює він, домагається свого – «залучає більше іммігрантів, ніж конкуренти, і зростає швидше за конкурентів. Хоч як дивно, але значною мірою це відбувається за рахунок України».
Відтак ааналітик нагадує, що люди – це капітал. На його думку, «довгострокове прискорення розвитку України можливе тільки за рахунок швидкого зростання економічно активного населення, тобто лише за рахунок іммігрантів. Тому ключовою стратегією для стрімкого зростання економіки має стати активна імміграційна політика, спрямована на селективний приплив трудових ресурсів та їхніх капіталів».
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook