І знову Волинь в очікуванні гаранта. Ми писали неодноразово про те, чому президент не їде у нашу область. За наявною інформацією, найближчим часом у робочий план Володимира Зеленського на тиждень таки можуть включити візит на Волинь і представлення нового губернатора. Більшість керівників обласних адміністрацій вже представлені, без голів поки лишаються Полтавська, Сумська та Волинська ОДА.
За нашою інсайдерською інформацією, у графік президента не включають візит на Волинь, оскільки Ігор Петрович Палиця та його політична команда у нашій області виступають категорично проти призначення на найголовнішу політичну посаду Волині заїжджого «варяга» Юрія Погуляйка.
На візит Володимира Зеленського ми очікуємо вже не один місяць, і раз за разом він відкладається. Також досі достеменно невідомо, приїде гарант особисто, чи делегує це повноваження комусь із Офісу президента. Не відомо також у якому форматі буде проходити сама процедура представлення – чи матимуть можливість волинські журналісти поспілкуватися з президентом і його командою, чи зможуть поставити ті питання, які сьогодні турбують кожного волинянина. Адже, зокрема, в Тернополі до першої особи в державі не допустили нікого, окрім тих, хто був заздалегідь внесений у відповідний список гостей.
Відтак, забігаючи наперед, поставимо ці питання у нашому матеріалі, можливо, якимось чином вони дійдуть до оточення президента і в день його візиту ми почуємо на них відповіді.
БУРШТИН І МІДЬ – І БАГАТСТВО, І БІДА ВОЛИНСЬКОГО ПОЛІССЯ
Цікаво, чи відомо президенту України про масовий незаконний видобуток бурштину на Волині, який здійснюється протягом останніх п’яти років? Адже давно вже ні для кого не секрет, що до незаконного промислу причетні різного роду «силовики». Тож чи варто сподіватися на наведення ладу у лісах.
Та бурштин – то ще півбіди. Деякі «гарячі голови» на Волині повертаються до питання розробки на волинському Поліссі покладів міді. Чи має президент експертну оцінку науковців-екологів щодо наслідків видобування міді на Волині? Наскільки нам відомо, цю ідею відкинув свого часу ще колишній голова ОДА, корінний волинянин, Володимир Гунчик, адже експерти попереджали про катастрофічні наслідки для екології Волині від видобування міді. Звісно, видобуток цього металу мав би позитивний ефект для економіки, але чи вартує того життєздатність всієї екологічної системи волинського Полісся, яка й без того знаходиться на межі екологічної катастрофи? Взяти хоча б жахливе обміління озера Світязь. Ця унікальна перлина Волині ризикує перетворитися у пустелю. Чи відомо Володимиру Зеленському про те, що в цій унікальній рекреаційній зоні, з самого дна озера, сьогодні видобувають пісок? «Силовикам» про це відомо, але реакції – жодної. На сесії обласної ради це питання піднімалося, але до жодних наслідків це не призвело.
ЗАМІСТЬ ОЗЕР – ПУСТЕЛЯ
Та пісок видобувають не тільки на Світязі, а й в Ковельському районі. Чи відомо президенту про дозвіл, який надала Волинська обласна рада «Укрзалізниці», яку готують до приватизації, видобувати пісок у кар’єрі на Ковельщині? Мова йде про кар’єр неймовірного масштабу (понад 40 гектарів) за 50 кілометрів від каскаду Шацьких озер. Чи дослідили екологи ймовірний вплив на озера такого промислу? Ще на початку 90-их років українські дипломати ледь впросили білоруську сторону відмовитися від розвитку подібного Хотиславського кар’єру біля Шацьких озер зі сторони Білорусі. Тоді це було невеличкою перемогою української дипломатії за збереження екології Поліського краю, білоруси поставилися з розумінням і відмовилися від власних планів. Сьогодні ж ми самі розпочинаємо видобуток піску в унікальній природній зоні, перетворюючи рекреаційні землі в сировинний додаток. На це дають згоду депутати Волинської обласної ради. Лише один депутат ради, В’ячеслав Богдан, проголосував проти, та інших депутатів закликав не давати дозвіл на розробку «Укрзалізницею» піску у Ковельському районі. На жаль, більшість до нього не дослухалася.
Звісно, Волинь прагне економічно розвиватися, ми чекаємо на інвестиції, відкриття виробництв, нові робочі місця. Але ніяк не на перетворення області у полігон, «сіру зону», де розвивається тільки видобуток сировини, а рекреаційні зони та унікальні озера, які мали увесь потенціал стати основою туристичного бізнесу, через це пересихають і перетворюються у жахливі пустелі. В Ковельському районі є також озера, подібні до Світязя. Каскад Шацьких озер і Любомлський район захоплює. Це складна природна система. Економіка ціною екології нам не потрібна.
Чи міг би президент вплинути на ситуацію і змінити ті пріоритети розвитку економіки, м’яко кажучи, не дуже сучасні, прогресивні і привабливі, та вберегти екологію Волині від варварських методів господарювання? Чи проявить лідер жорсткий характер, втілений у суворій забороні фінансово-промисловим кланам, верхівка яких і не збирається жити на Волині, знищення екологічної системи області? Навряд облрада без згоди Ігоря Палиці дала б комусь такий дозвіл. Тож якщо Володимир Зеленський і його команда поставлять за мету припинити екологічне свавілля на Волині, президенту доведеться зробити зауваження другу свого друга. Хоча, в світлі останніх подій, відносини між групами «кварталівців» і «приватівців» у «Зе»-команді вже важко назвати дружніми.
Василь Онищук
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook