До 150-літнього ювілею Лесі Українки у Луцьк привезли рукописи письменниці (ФОТО) - Волинь.Правда

До 150-літнього ювілею Лесі Українки у Луцьк привезли рукописи письменниці (ФОТО)

Показати всі

До 150-літнього ювілею Лесі Українки у Луцьк привезли рукописи письменниці (ФОТО)

Україна має безліч талановитих письменників і поетів, однак, три з них – беззаперечні генії, це Тарас Шевченко, Іван Франко та Леся Українка. Цьогоріч 25 лютого Україна відзначає 150 років з дня народження видатної письменниці і поетеси. Значна частина життя Лариси Косач минуло на Волині, тому Волинський край по праву вважає її своєю.

З нагоди свята у Лесиному виші – Волинському національному університеті імені Лесі Українки відбулася виставка її творів, особистих листів та газет, які писали про неї свого часу. Найбільше захоплення в освітян викликали автентичні сторінки з прологом «Лісової пісні», написані рукою Лесі Українки. Вони, як і деякі рідкісні видання творів, що зуміли пережити сталінські репресії і дійти до наших днів, зберігаються в Києві, до Луцька їх привезли лише до ювілею волинської письменниці. Після цього їх повернуть на постійне місце зберігання.

Лариса Косач більш відома під псевдонімом Леся Українка народилася у дворянській родині у Новограді-Волинському на Житомирщині у 1871 році, однак з 1879 року проживала у Луцьку, пізніше – у селі Колодяжне, що під Ковелем. Перший свій твір «Надія» Леся Українка написала саме в Луцьку, вражена звісткою про арешт її рідної тітки Олени, з якою вони були близькими подругами. З 13 років Лариса Косач почала активно писати вірші, 1884 році обирає собі псевдо Леся Українка. З юних літ вона володіла багатьма мовам: українською, російською, польською, болгарською, англійською, німецькою, французькою, італійською, давньогрецькою, латинською, також трохи знала грузинську, шведську та іспанську.

Після знайомства з пистменницею Ольгою Кобилянською Леся Українка почала захоплюватися ідеями і поглядами на становище жінки у тогочасному суспільстві, вони протестували проти патріархальної культури. За час свого життя Леся Українка побувала у більшості великих міст Європи та Росії, її світогляд формувався під впливом найкращих театрів того часу, та найкращих митців культури Європи, з багатьма видатними особистостями України того часу письменниця була у дружніх і приятельських стосунках, збереглися її переписки з Іваном Франком, Ольгою Кобилянською, Михайлом Коцюбинським, Агатангелом Кримським, Михайлом Грушевським та багатьма іншими.

У 1907 році Лариса Косач одружилася із українським фольклористом Климентом Квіткою у Києві. Пізніше він отримав посаду в Криму, куди за ним переїхала і Лариса, згодом – у Грузії. У 1913 році стан здоров’я письменниці різко погіршився, вона померла 1 серпня 1913 року у грузинському містечку Сурамі, похована на Байковому кладовищі у Києві.

Пролог до “Лісової пісні”, написаний Лесею Українкою власноруч

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *