Вакцинація тих, хто перехворів, є абсолютно безпечною. І робити щеплення у таких випадках потрібно. Чому це важливо і як довго слід чекати після одужання, пояснив дитячий інфекціоніст, член Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій під час пресконференції «Антитіла COVID-19: чи варто розслаблятися?», пише 24 канал.
Це стосується і тих випадків, коли хвороба перебуває в інкубаційному періоді: людина інфікована, але у неї ще не з’явилися симптоми. Проте в такій ситуації ще достеменно невідомо, чи подіє вакцина.
Вже є дані, що люди, які перенесли захворювання й мають антитіла на будь-якому рівні, все одно повторно хворіють. Так, в Україні станом на 16 березня зафіксовано понад 1300 випадків повторного інфікування COVID-19.
Тому експерти не рекомендують визначати антитіла до та після вакцинації з двох причин:
– наука ще не встановила кількість антитіл, яка б давала точну гарантію безпеки;
– тест-системи для визначення антитіл – не стандартизовані (у різних лабораторіях можуть бути різні результати).
Крім того, що щеплення убезпечує від інфікування або ж значно полегшує перебіг хвороби, є підстави вважати, що це ще й сприяє сповільненню поширення вірусу. Зокрема, такі дані надають Ізраїль, який вже охопив понад 70% населення другою дозою вакцини, та Британія.
«У тих, хто захворів після вакцинації, кількість вірусу у дихальних шляхах значно менша, ніж у невакцинованих. Якщо ж у людини не розвиваються симптоми (вона не кашляє, наприклад), то ми маємо гіпотезу, що це негативно впливає на поширення вірусу», – пояснив Федір Лапій.
Через який час після одужання можна вакцинуватися?
Після того, як закінчився період заразності. У залежності від того, як проявлявся COVID-19, йдеться про щонайменше 14 днів. Тобто, якщо період ізоляції завершився, можна йти та робити щеплення.
Проте зараз фахівці рекомендують тим, хто вже перехворів, відтермінувати вакцинацію хоча б на 6 місяців з часу інфікування – випадки повторного зараження за цей період трапляються вкрай рідко. А завдання медичної системи сьогодні – у першу чергу провакцинувати тих, хто ще не мав зустрічі з COVID-19.
«Якщо медпрацівник, який нещодавно перехворів на COVID-19, бажає захистити себе ще й шляхом вакцинації, то він може зробити це після того, як будуть задоволені потреби його колег, які не хворіли. Ми не маємо жодних заперечень, щоб людина отримала цю дозу додатково», – зазначає експерт.
Щодо того, скільки доз вакцини потребують ті, хто вже зіштовхувалися з вірусом, наразі тривають дискусії. Німеччина та США, наприклад, прийняли рішення, що у таких випадках достатньо однієї дози. З медичної точки зору, наголошує фахівець, це обгрунтовано.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook