Чи буде мир на Донбасі: про що домовились під час переговорів у Мінську - Волинь.Правда

Чи буде мир на Донбасі: про що домовились під час переговорів у Мінську

Показати всі

Чи буде мир на Донбасі: про що домовились під час переговорів у Мінську

Напередодні в Мінську відбулася зустріч Тристоронньої контактної групи. Це перші переговори щодо вирішення конфлікту на Донбасі після зустрічі у «нормандському форматі». Про це повідомляє «ZIK».

Результати зустрічі

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив, що прогресу у вирішенні питання Донбасу досягти не вдалося. За його словами, українська сторона в першу чергу розраховувала досягти домовленостей з обміну полоненими. Після зустрічі він зазначив, що підгрупам не вдалося оновити списки полонених для обміну.

Також планувалося визначити на зустрічі три нові ділянки розведення сил та дату припинення вогню. Відкриття нових пунктів пропуску через лінію розмежування також не погодили.

За словами Пристайка, була досягнута домовленість «продовжувати перемир’я, яке було домовлено в липні, і зробити його кращим».

Щодо узгодження списків, то голова МЗС України зазначив, що ідею обміняти всіх на всіх не вдалося погодити через те, що «ніяк не можемо скласти і погодити списки». За його словами, зі списку полонених, які були погоджені, виключили деякі прізвища. Це була ініціатива незаконних збройних формувань, які перебувають на Донбасі.

Повідомлялося, що на засіданні Тристоронньої контактної групи в Мінську стався конфлікт з питання обміну полоненими. Українська сторона запропонувала формулу «всіх засуджених на всіх засуджених» замість прописаної в паризькому комюніке формули «всіх встановлених на всіх встановлених». Крім того, координатор спеціальної моніторингової групи ОБСЄ Тоні Фріш запропонував провести обмін в кілька етапів, про що також нічого не говорилося за підсумками зустрічі в Парижі.

У той же час спецпредставник ОБСЄ в Тристоронній контактній групі по Україні Мартін Сайдік не виключає, що домовленості про обмін полоненими сторони можуть досягти в ході відеоконференції.

Також, за словами Пристайка, представники Міжнародного комітету Червоного Хреста до кінця тижня зможуть вперше отримати доступ до окупованих територій Донбасу, щоб дізнатися про долю людей, яких вважають зниклими безвісти.

Наступна зустріч ТКГ відбудеться 16 січня наступного року.

Позиція України

Прессекретарка представника України у ТКГ Дарка Оліфер на своїй сторінці в Facebook повідомила, що сторони Тристоронньої контактної групи ґрунтовно обговорили питання обміну утримуваними. Цим вони сприяли звільненню та обміну полоненими до кінця року і втіленню в життя рішення нормандського саміту з цього питання.

Проте Оліфер не розповіла, яких остаточних результатів досягли представники України в ході зустрічі.

Позиція Росії

На переконання повноважного представника Росії в контактній групі Бориса Гризлова, «особливий статус Донбасу» повинен бути закріплений в Конституції України, і всі пов’язані з цим питання мають бути узгоджені з так званими «ДНР» та «ЛНР».

За словами представника РФ, такі положення прописані в так званому паризькому документі.

Про що домовились на саміті в Парижі

Учасники зустрічі в Мінську обстоюють свої інтереси, мотивуючи тим, що їх було погоджено на саміті в «нормандському форматі».

Зустріч лідерів країн у Парижі відбулася 9 грудня. Після вступних промов Макрона та Меркель президент України оголосив про домовлені невідкладні заходи щодо безпекової ситуації на сході України:

– повне, всебічне, безстрокове припинення вогню, яке повинно розпочатися до кінця 2019 року;
– країни-учасниці саміту наполягають на наданні доступу для Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на всій території конфлікту задля спостереження за припиненням вогню. Мандат місії буде розширений – моніторинг здійснюватиметься цілодобово;
– сторони підтримують розробку нового плану з розмінування територій;
– обмін полоненими має відбутися до 31 грудня 2019 року за принципом “всіх на всіх”;
– створити повні списки всіх утримуваних та допустити до них представників Червоного Хреста;
– Тристороння контактна група у Мінську погодить додаткові зони розведення одночасно у трьох точках гуманітарного значення.

Зеленський додав, що наполягав під час переговорів на відновленні Україною контролю над всіма територіями. До цього питання повернуться на наступному саміті, який відбудеться через чотири місяці.

Зрушення з мертвої точки питання обміну полонених та розведення сил може відбутися 16 січня – саме тоді запланована нова зустріч у Мінську. Отже, домовленості нормандського саміту таки не буде втілено до кінця грудня, а українські бранці зустрінуть Новий рік у тюрмах «Л/ДНР».

 

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *