Як повідомляється на сайті Волинської ОДА,днями видано постанову Кабінету Міністрів України,при розробці якої враховано позиції Держлісагентства,органів місцевої влади та екологів. У документі виписано механізм рекультивації – відродження знищених бурштинокопачами ділянок лісу,а також контролю видобутку сонячного каміння.
Фактичними виконавцями пілотного проекту визначено ДП «Бурштин України» та ДП «Укрбурштин». Роботи з рекультивації проводитимуть підрядники,але під контролем держави та за результатами відкритих конкурсних процедур. Очікується,що місцеві громади отримають додаткові надходження від податків та зборів до власних скарбниць,а також робочі місця.
Відтак головними спікерами брифінгу стали керівники тих районів,де зафіксовано найбільші поклади бурштину і де триває,більшою чи меншою мірою,нелегальний видобуток сонячного каміння. Саме на Житомирщині,Рівненщині та Волині чи не найбільше зацікавлені на державному рівні врегулювати більш ніж гостру проблему.
«Вихід у світ постанови Кабінету Міністрів України – це перший серйозний крок,це перший крок державної політики з питання врегулювання видобутку бурштину загалом. Якщо говорити про Волинську область,то 1/3 території області – це територія,на якій є величезні поклади бурштину. Це говорить про те,що повинні бути заходи,які унеможливлюють знищення цієї 1/3 території Волині»,– наголосив Володимир Гунчик.
За словами голови Волинської ОДА,питання видобутку бурштину і рекультивації земель тісно пов`язані між собою. Якщо це регулюватиметься державою,а не на місцевому рівні,то потрібно зважати на певні моменти.
По-перше,постанова Кабміну дасть можливість залучити кошти бюджетів усіх рівнів,позабюджетних фондів,грантових проектів. Своєю постановою держава гарантує,що вона безпосередньо бере у цьому участь.
«Коли приходить приватна компанія,яка готова зайнятись рекультивацією,зустрічаючись з двома державними програмами,вона вносить відповідні пропозиції щодо затратної частини: техніка,кошти,оплата праці. Тут держава виступає просто гарантом»,– зазначив Володимир Гунчик.
Другий варіант – коли через постанову Кабміну ухвалюється рішення про співфінансування з державного та місцевого бюджетів в частині екологічних програм,які на сьогодні активно реалізують.
Третій варіант – під час рекультивації постанова Кабміну має дозволити видобувати бурштин,який стає однією із складових частин поповнення обігових коштів двох державних компаній. Саме вони,згідно з постановою,мають право розпоряджатися видобутим бурштином.
За підрахунками авторів документа,яким фактично уряд бере під контроль ситуацію з нелегальним видобутком бурштину,впровадження проекту дозволить помітно змінити ситуацію із «місячними пейзажами» й вже упродовж 5 років відновити близько 6 тис гектарів знищених лісів,а до держбюджету отримати близько 350 млн грн податку за користування надрами.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook