Реалізовуючи ідею екологічного рейтингу областей,її ініціатори зіткнулися з несподіваною проблемою: українські екологи виявилися не в змозі надати необхідні дані щодо забруднення води і грунту,в тому числі і радіонуклідами. Фразу «Ми це не моніторимо,а моніторимо тільки те,і за нашими даними не можна робити ніяких узагальнень» вони и чули майже від кожного еколога. «Чесно кажучи,я не рекомендував би своїм друзям жити в Дніпропетровській області,- зізнався еколог Сергій. – Мало того,що там висока природна радіація – промислова діяльність навряд чи сумісна зі здоровим життям».
Водночас аналітики з «Фокуса» довідалися,що «жителі тих областей,які знаходяться на Українському кристалічному щиті (перш за все – Кіровоградської та Дніпропетровської),отримують підвищену дозу радонового опромінення. Що на Рівненській АЕС не передбачений проектом ставок-охолоджувач,через що станція змушена використовувати води річки Стир,в якій час від часу екологи фіксують радіоактивний тритій».
Пропонуючи свою версію рейтингу,вони взяли до уваги 6 показників: викиди в атмосферу забруднюючих речовин; скидання стічних,шахтно-кар`єрних і колекторно-дренажних вод; частка питної води,яка за якістю не відповідає стандарту; створення особливо небезпечних відходів I-III класів (неонові лампи,батарейки,кислоти і т д.); концентрацію нітратів у ґрунті; а також середньорічну дозу радонового опромінення,що отримує людина,яка 80% часу проводить в приміщенні.«Ми поставили не зовсім звичайний експеримент і отримали в результаті цікаву картину,- резюмують експерти з «Фокуса». – Найнебезпечніші для здоров`я – Дніпропетровська,Запорізька і Донецька області,найбезпечніші – Чернівецька,Закарпатська та Волинська».
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook