Безпрецедентна історія з підривом Каховської ГЕС може прискорити якісь процеси?
Усі помітили, що ця ситуація спричинила трохи шокуючу та неадекватну реакцію на Заході. Люди там просто не могли припустити таке у своїх головах, бо керуються якимись логічними думками. Власне, для Путіна це – примус для переговорів, а для Заходу – аргумент, аби збільшити підтримку суспільства, аж до того, аби підіймати питання про участь цих держав у війні. А електоральна база в США, як показують дослідження, буде змінюватися в бік ще більшої допомоги Україні та навіть безпосереднього вступу американців у війну. Тож апелювання Расмуссена до права Польщі та інших країн вступити в неї вочевидь ґрунтується, зокрема, на цій інформації.
Ексочільник НАТО Андерс Фог Расмуссен (праворуч) припускає, що окремі країни НАТО можуть направити свої війська на допомогу Україні. Ліворуч – голова Офісу президента Андрій Єрмак
фото: офіс президента
Расмусен – радник голови Офісу президента Андрія Єрмака. Вважаєте, він висловлював лише свою особисту думку, чи це сигнал, який через нього неформально намагається донести на Захід офіційний Київ?
Такі серйозні люди, як Расмусен, не забувають про свій статус. Ця позиція є відповідальною і базується на думці багатьох європейських та американських фахівців, з якими Расмусен вочевидь спілкується. Українська політична верхівка якраз задоволена тією ситуацією, яка є, коли їй усі допомагають. Офіційний Київ не може на сьогодні оцінити критичність ситуації, бо не ставить мету, а переймається технологіями процесу. Коли політична верхівка починає керувати військами, це в результаті призводить до того, що вона не розуміє, а що ж насправді потрібно. Хоча політики мали б поставити мету й дати можливість штабу та війську робити свою роботу. Треба зосередитися на тому, аби наші іноземні партнери не просто надавали допомогу, а безпосередньо вступали в цю війну.
Але на поверхні ще одна проблема. Суспільство цих країн, лідери яких уже давно переконані в необхідності надання Україні найбільшої допомоги й залучення їхніх армій, не розуміє цю війну й ніколи не зрозуміє, бо не бере в ній участі. А зрозуміє лише тоді, коли їхні армії, їхні солдати візьмуть участь у цьому процесі.
Але ж ви уявляєте, який спротив може цьому бути з огляду на те, що європейські країни та навіть Штати нашпиговані політиками й у владі, і в опозиції, яких підживлює Росія? Вони безумовно будуть грати на цій темі та розпалювати протести простих поляків чи чехів: «а навіщо вам йти гинути за якийсь Слов’янськ»?
Звісно, Росія буде працювати щодо цього. Бо вступ цих країн у війну для неї ще небезпечніший, ніж надання Україні допомоги. Проте на поверхні лежить питання – чи ці країни готові надалі самостійно воювати проти Росії, чи вони все-таки здатні осмислити ситуацію і всі разом побороти ворога? Це ж питання для школяра: пройшовши періоди Першої та Другої світової війни, як би ти діяв, будучи в ролі лідера якоїсь із держав? Це елементарна задача з елементарним рішенням.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, коментуючи слова Расмусена, заперечив, що до завершення збройного конфлікту іноземні держави зможуть ввести в нашу країну свої війська. Мовляв, дайте нам зброю, а там ми з усім самі впораємося. Чому, власне, Україні навпаки не підтримати цей дискурс?
Просто міністр уже перебуває в певному процесі й ця кабінетна філософія, яка прив’язана до певної функції, не дає йому мислити вільно, бачити поліваріантність ситуації. Якщо для більшості міністрів, посадових осіб демократичних країн це розглядалося б як варіант, то в посттоталітарній системі координат інша позиція, яка відрізняється від позиції першої особи, є відступом від генеральної лінії. Хоча, коли ця думка пролунала, кожен український міністр мав би сказати, що ми будемо тільки зацікавлені в такому сценарії, бо нам потрібна спільна перемога над ворогом та спільний післявоєнний розвиток. До речі, ви зараз ніде не почуєте тези, що поствоєнна відбудова України має відбуватися в рамках будівництва нової Європи.
Але буквально завтра генеральна лінія може змінитися і українське керівництво буде казати, що іноземні війська на нашій землі – дуже прогресивна ідея…
Так, тому треба допускати абсолютно різні варіанти й чіплятися за все, що йде на користь Україні. Для мене такий розвиток подій – лише питання часу, а для європейських країн, лідерів демократичного світу – це серйозний аргумент, аби бути разом. Бо аморально, коли одна нація та одна держава б’ється за всю Європу, а в Європі ще і знаходяться ті, хто «шпиняє» Україну.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook