За словами віцеміністра Марціна Пшидача, Росія намагається викликати паніку, і це одна з форм гібридних дій.
«Під час переговорів у Москві очільник МЗС Польщі Збіґнєв Рау представить рішення щодо зниження напруженості в ситуації, але я думаю, він також покаже російським співрозмовникам, що західна сторона готова до політики санкцій», – заявив у понеділок віцеміністр закордонних справ Марцін Пшидач.
Пшидач на хвилях Радіо Плюс розповів про переговори, які вестиме глава МЗС Збіґнєв Рау як голова ОБСЄ у вівторок у Москві.
«Міністр буде заохочувати до продовження діалогу на форумі ОБСЄ, декілька днів тому у Відні міністр Рау запропонував цілу формулу переговорів у різних кошиках, на різні теми з усіх тих питань, які цікавлять і Захід, і Росію. Звичайно, не будемо називати це жодним чином переговорами, а формулою розмови, яка намагатиметься принаймні зменшити цю напругу», – сказав Пшидач.
Він зазначив, що Росія свідомо підняла свої очікування дуже високо, місцями абсолютно неприйнятно. «Сторона НАТО і ЄС багато тижнів говорили Росії, що немає повернення до сфер впливу, до другосортних держав, до агресивної політики. Ми можемо говорити про зниження ризику, про більшу прозорість – те, чим буде займатися зокрема ОБСЄ, як не допустити, щоб ця ситуація була напруженою», – сказав заступник глави МЗС.
«Це буде представлено міністром Рау, але я думаю, що він також покаже своїм російським співрозмовникам, що західна сторона готова до санкційної політики, що ці санкції будуть дійсно жорсткими, і ми сподіваємося, що Росія проаналізує, чи їй дійсно вигідно реалізувати цю політику із запевненнями у жорсткій відповіді Заходу», – сказав Пшидач.
Його також запитали про листи, в яких представників місцевої влади просили вказати перелік місць для розміщення можливих біженців з України та до якої хвилі біженців Польща має бути готовою.
Заступник глави МЗС підкреслив, що сподівається, що ситуація в Україні не загостриться, але Польща повинна готуватися до будь-якої ситуації, у тому числі до «багатьох-багатьох тисяч потенційних біженців» з України. «У цьому найгіршому сценарії ми говоримо не про сотні чи тисячі (біженців), а про набагато більшу кількість (…). Ми готуємося до великої кількості (біженців)», – сказав Пшидач. Він додав, що Міністерство внутрішніх справ та адміністрації багато тижнів готує «внутрішні сценарії, інфраструктуру та плани».
Інше питання до Пшидача полягало в тому, чи наслідує Польща приклад інших країн, які відкликають своїх дипломатів з України. Пшидач зазначив, що хоча б через потенційну еміграцію українців польські дипломатичні представництва мають відігравати важливу роль.
«По-друге, ми є головою ОБСЄ (…) наші установи також мають відігравати роль у цьому, це також наші очі та вуха. З іншого боку, безпека людей є абсолютно найважливішою для нас, якщо відбудеться такий сценарій, який вимагає прийняття відповідних рішень щодо безпеки, ми будемо приймати такі рішення», – сказав Пшидач.
Він також підкреслив, що Польща не може порівнювати себе, наприклад, з далекими азіатськими країнами, такими як Японія чи Південна Корея, які нещодавно вирішили відкликати дипломатів. «Ми сусідня країна, до Перемишля від Львова набагато ближче, ми можемо дозволити собі прийняти це рішення дещо в інший час», – сказав заступник глави МЗС.
Він додав, що Росія намагається викликати паніку, і це одна з форм гібридних дій.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook