Пенсіонери в 2021 році можуть втратити до 50% виплат - Волинь.Правда

Пенсіонери в 2021 році можуть втратити до 50% виплат

Показати всі

Пенсіонери в 2021 році можуть втратити до 50% виплат

Незважаючи на те, що протягом 2021 року передбачено п’ять етапів підвищення пенсій, закон передбачає і випадки, коли пенсійні виплати можуть бути зменшені — причому з вини самого пенсіонера. Середній розмір пенсій в Україні у квітні за даними Пенсійного фонду склав 3,7 тис. грн — навіть з огляду на перерахунок пенсій з 1 березня на 11% і підвищення виплат для працюючих пенсіонерів на початку квітня. пише НВ

Як заявила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова, 77% українських пенсіонерів живуть за межею бідності. При цьому навіть ці мізерні виплати можуть бути зменшені через необачність самого пенсіонера — і все станеться відповідно до закону. Про які випадки йдеться і як їх уникнути?

Зокрема, в законі про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування передбачено такі підстави для стягнення частини пенсії:

— судові рішення, постанови і вироки (з майнових стягнень),

— виконавчі написи нотаріусів,

— інші рішення і постанови, виконання яких проводиться аналогічно виконанню судових рішень.

Із більшістю з них все в принципі зрозуміло — це окремі випадки: якщо пенсіонер вчасно не сплатив аліменти, штраф за порушення правил дорожнього руху, виконавчі збори, витрати на судочинство, кредитні зобов’язання тощо, то Пенсійний фонд на підставі рішення виконавчої служби або приватного виконавця буде списувати заборгованість з пенсії до повного її погашення.

Але найпоширеніша причина списання частини пенсії — це її переплата з вини самого пенсіонера.

Про що йдеться? Про випадки, коли людина за законом втрачає право на пенсію або її частину, але не інформує про це пенсійні органи і продовжує отримувати пенсію — але врешті-решт порушення закону розкривається. Ось типовий приклад.

Працевлаштування пенсіонера

Тут важливий не розмір зарплати, а сам факт зайнятості. Згідно із законом, якщо пенсіонер працює, це впливає на його право отримувати доплати, надбавки, підвищення, а також перерахунки доплат до пенсії при зміні прожиткового мінімуму.

Зокрема, для працюючих пенсіонерів не проводяться перерахунки доплати до мінімального розміру пенсії та за понаднормовий стаж, пов’язані з підвищенням прожиткового мінімуму.

Змінюється при працевлаштуванні й розмір пенсійних виплат для осіб II і III груп інвалідності, які не досягли пенсійного віку, але отримують пенсію за інвалідністю у розмірі пенсії за віком. Якщо людина йде на роботу, то особам із II групою інвалідності виплачується 90% від її пенсії, з III — 50%.

Також працевлаштування позбавляє права на отримання надбавок на утримання неповнолітніх дітей.

Є і більш «важкий» випадок: якщо одержувач пенсії за вислугу років знову йде працювати за фахом, який дає право на призначення такої пенсії, він втрачає право на отримання такої пенсії взагалі.

Що робити, щоб уникнути примусового зниження виплат?

Одержувач пенсії має самостійно повідомити в управління Пенсійного фонду за місцем проживання про зміни, які можуть вплинути на розмір його пенсійних виплат. На це за законом надається 10 днів.

Заяву про перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру разом із копією підтверджуючого документа (наказ про прийом на роботу або договір про цивільно-правові відносини) можна подати особисто, листом або через веб-портал Пенсійного фонду.

У Пенсійному фонді попереджають, що у випадку офіційного працевлаштування щодо нього все одно стане відомо — нехай навіть із запізненням до чотирьох місяців. І у цьому разі надмірно виплачені пенсійні кошти доведеться повертати: добровільно або через суд.

На скільки може зменшиться пенсія в разі примусового стягнення?

Єдина виплата, з якої не стягуються відрахування, — це надбавка на догляд за інвалідом I групи. З інших виплат, зокрема пенсійних, борги стягуються до повного погашення.

Згідно із законом відрахування з пенсії не можуть перевищувати 20% її розміру.

Наприклад, якщо з пенсіонера, який одержує 2000 грн пенсії, необхідно стягнути 600 грн, суму розіб’ють на дві місяці — 400 грн у перший (67%) і 200 у другий.

Є й винятки, за яких з пенсії може бути утримано навіть 50% її розміру. Мова йде про:

— стягнення аліментів;

— відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій;

— відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;

— повернення переплачених сум заробітної плати у передбачених законом випадках.

Але, навіть якщо одночасно буде нараховано кілька відрахувань, їхня загальна сума не має перевищувати 50% або 20%. Черговість утримання за кількох виконавчих проваджень визначає тільки виконавець.

Щоб дізнатися, на якій підставі з пенсії утримано певну суму, слід звернутися по роз’яснення до органів Пенсійного фонду.

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *