23 грудня — яке сьогодні свято: прикмети, традиції - Волинь.Правда

23 грудня — яке сьогодні свято: прикмети, традиції

Показати всі

23 грудня — яке сьогодні свято: прикмети, традиції

23 грудня — 357-й день року (358-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 8 днів.

Іменини

23 грудня День ангела імені відзначають: Ангеліна, Вікторія, Гемелл, Гермоген, Євгеній, Євграф, Євлалія, Іван, Іосаф, Маріан, Мина, Степан, Феотекн, Фома.

23 грудня – Міна Красномовний і святитель Іоасаф

23 грудня церква вшановує пам’ять Міни Красномовного – християнського святого, який прийняв мученицьку смерть за віру в Христа на початку IV століття. З’явився на світ великомученик в 285 році на території Єгипту. Був воїном в місті Котуане.

Імператор Максиміліан відправив його з Афін в Олександрію з метою подавити християнське повстання. Однак Міна не став цього робити, і сам почав проповідувати віру в Єдиного Бога. Він був прекрасним оратором, завдяки чому звернув до Христа багатьох язичників.

Для суду над Міною був відправлений в Олександрію єпарх Гермоген, який бачачи стійкість віруючого під час тортур, сам повірив в Ісуса. Дізнавшись про те, що відбувається, імператор поїхав в Олександрію і особисто катував Мину, який все витримав і не зрікся віри, за що був страчений. Його тіло перевезли до Єгипту, де побудували гробницю, а потім базилік і притулок для паломників. Пізніше ці будови зруйнували араби.

Згідно з переказами, Міна прославився своїми цілительськими здібностями. Він допомагав людям позбутися від очних недуг. Тому на Русі він шанується як помічник у боротьбі із захворюваннями очей.

Також 23 грудня вшановується пам’ять святителя Іоасафа, що з’явився на світ в 1705 році в колишній Полтавській губернії (м. Прилуки). У віці семи років батько його віддав в Київську духовну академію, в стінах якої він відчув потяг до чернечого життя. Через час він повідомив батькам про своє рішення. Вони просили його не приймати чернечий постриг. Але по закінченню навчання він потай від них був пострижений в мантію.

Архієпископ Рафаїл, якого Іоасаф зустрічав віршованою промовою, зауважив його обдарованість і трохи пізніше висвятив на ієромонаха. Не покладаючи рук трудився Іоасаф на ниві пастирського служіння. У серпні 1744 року за указом імператриці Єлизавети Петрівни його звели в сан архімандрита, а через півроку призначили намісником Свято-Троїцької Сергієвої лаври.

Помер святитель у віці 49 років. Труна з його тілом 2,5 місяці стояла відкрита в Свято-Троїцькому соборі. За цей час тіло не піддавалося гниттю, і не втратило виду і кольору.

23 грудня: прикмети, традиції и звичаї

У народному сприйнятті святий мученик Міна символізував прозріння, тому велика кількість повір’їв та традиції святкування пов’язані з вірою в можливість вилікувати очі та “зняти полуду з очей”.

Згідно з повір’ями, проповідник не тільки володів даром зцілювати зір, але і міг виганяти нечистих духів з людей, творити чудеса, лікувати хвороби і дарувати здатність чітко бачити правду і брехню, добро і зло у всіх словах, діях та явищах.

В молитвах у святого просили про духовне прозріння, а також благали про здоров’я та про зцілення від усяких хвороб.

За традицією, жінки в день Міни промовляли особливий заговор від опівнічниці та нечисті, яка заважає спати дітям.

Побутували такі приказки в цей день: “Зі святого Міни – тьма повз нас” та “Зі святого Міни – з очей полуда”.

Суворо заборонялося в цей день наговорювати на людей погане, пліткувати, бо недобрі та брехливі слова могли обернутися на пристріт, але зверталися саме проти того, хто їх каже.

Ще одне правило в день Міни таке: що якщо подивитися в очі жебракові, якому подаєте милостиню, то можна накликати біду на свою голову.

Народні прикмети 23 грудня

Якщо погода ясна, то чекай морозів.

Якщо видно кільця навколо місяця і сонця, то буде сильний снігопад.

Якщо снігу навалило до самої огорожі, то в наступному році буде урожай поганий.

Зірки мерехтять – до холоднечі.

Зірки яскраво горять – до холодів.

Якщо зірки здаються менше, ніж зазвичай, то буде снігопад.

Велика Ведмедиця яскраво сяє – до бурану.

Вітряна і суха погода обіцяє посушливе літо.

Якщо погода ясна і безхмарна, то чекай морозів.

Пиво в бочках піниться – до снігу.

Хмари білі по небу пливуть – до морозів.

Якщо сороки біля людського житла літають або під дах ховаються, то буде холодно.

 

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *