У серпні цього року на теренах Фейсбуку з’явився новий, нікому не відомий раніше «експерт лісової галузі» Олександр Місюра. Чоловік щодня почав публікувати по декілька дописів щодо його бачення реформи лісової галузі, нещадно критикуючи наявний стан справ у лісі. «Волинь.Правда» раніше неодноразово писала про так званих місцевих «активістів», які навіть приховані камери в лісі понаставляли, щоб ловити «чорних» лісорубів, і про заїжджих журналістів, які теж приїхали викривати корупцію у лісовій галузі. Однак, Олександр Місюра якісно від них відрізняється, щонайменше, з його дописів у професіоналів складається враження, що він дійсно розуміє, про що говорить. Тож «Волинь.Правда» вирішила з’ясувати, звідки ростуть ноги у новоспеченого експерта – кілька годин аналізу відкритих джерел і отримали відносно ясну картинку, якою ми просто змушені поділитися.
Місюра Олександр Васильович із серпня 2020 року почав працювати у ТОВ «Верба-ВВ», з того часу він і розпочав свою активність у соціальній мережі Фейсбук, де завів власний блог. Дивно, що до призначення на посаду він не виявляв такої цікавості до лісової галузі, принаймні, публічно. З чого можна зробити висновок, що неабияка активність у соціальних мережах – це частина посадових обов’язків пана Олександра.
САМ СОБІ ЕКСПЕРТ: ПРАЦІВНИК ПРИВАТНОЇ ФІРМИ ПИШЕ, ЯК ТРЕБА РЕФОРМУВАТИ ДЕРЖЛІСГОСПИ
Олександр Васильович є співзасновником та директором ТОВ «Форест-ОВ», яка займається лісопильним та стругальним виробництвом. Зареєстрована фірма у січні 2016 року у Ковельському районі, статутний капітал становить 120 тисяч гривень. Сам Олександр Місюра також є ФОП-ом, і займається вантажним автомобільним транспортом, це основний вид діяльності, однак, в реєстрі вказано й інші. Як бачимо, з лісовою галуззю чоловік пов’язаний, щонайменше, з 2016 року, тож, ймовірно, справді дещо у цьому розуміється. Однак, аналізуємо далі.
Другим співзасновником ТОВ «Форест-ОВ» є Місюра Володимир Васильович, який прописаний у Ковелі за тою ж адресою, що й Олександр, тому з високою долею ймовірності можна констатувати, що це рідні брати. Як ми дізналися у процесі підготовки матеріалу – це дійсно так.
Власне, Місюра Володимир Васильович є засновником ТОВ «МВВ Трейд» (абревіатура МВВ, ймовірно, розшифровується як Місюра Володимир Васильович) фірми, яка має той же номер телефону, що й ТОВ «Верба-ВВ» (ВВ – це також, ймовірно, ініціали, які означають Володимир Васильович). Більше того, за допомогою додатку GetContact нам вдалося з’ясувати, що номер телефону, зазначений для ТОВ «МВВ Трейд» та ТОВ «Верба-ВВ» у багатьох користувачів підписаний як Володимир Місюра, що не залишає сумнівів у наявності зв’язку Володимира Місюри з ТОВ «Верба-ВВ». Володимир Місюра також очолює Громадську спілку «Асоціація деревообробників Волині».
Формально кінцевим бенефіціарним власником та керівником ТОВ «Верба-ВВ» є Тетяна Полячук. Статутний фонд ТОВ «Верба-ВВ» складає 41 мільйон 810 тисяч гривень. Відповідно до даних з реєстру, 100% статутного фонду належить саме Тетяні Полячук, яка не фігурує в реєстрах власником чи керівником інших юридичних осіб.
Станом на 1 березня 2020 року податковий борг ТОВ «Верба-ВВ» становив 929,5 мільйона гривень, однак, станом на 9 листопада підприємство не має податкового боргу, відповідно до інформації з офіційного сайту Державної податкової служби України.
23 вересня 2020 року інформаційне агентство «Конкурент» розмістило інформацію із заголовком «Волинські податківці «кошмарять» бізнес». В публікації йшлося про те, що директорка ТОВ «Верба-ВВ» скаржилася на часті податкові перевірки, оскільки її фірма працює на експорт, а отже має податкове відшкодування у розмірі більше 100 тисяч гривень.
Дії податківців активно розкритикував на своїй сторінці у Фейсбуці Олександр Місюра.
«Приватне деревообробне підприємство ТОВ «Верба-ВВ», на превеликий жаль, стало рекордсменом у Волинській області щодо кількості позапланових податкових перевірок”, – заявив чоловік.
Пізніше у Державній податковій службі заперечили інформацію, опубліковану на «Конкуренті», зазначивши, що всі перевірки призначені відповідно до норм Податкового кодексу.
«Щодо більш детального аналізу діяльності підприємства та вивчення додаткових матеріалів під час проведення останньої позапланової документальної перевірки на предмет бюджетного відшкодування ПДВ, то така увага викликана показниками господарської діяльності ТОВ, що упродовж 2019 – першого півріччя 2020 року «Верба–ВВ» стабільно звітується винятково про збиткову діяльність», – йдеться в дописі.
Податківці звертають увагу, що середня офіційна зарплата працівників ТОВ «Верба-ВВ» складає 4 тисячі гривень, в той час як у лісовій галузі вона досягає 9 тисяч. Разом з тим понад 90% продаж продукції фірма здійснює за кордон.
«Таке успішне на зовнішніх ринках підприємство має належне кадрове забезпечення та достатні виробничі потужності. Втім, залучає до надання послуг чимало підприємців-фізичних осіб, формуючи мільйонні витрати», – зазначають податківці.
У ДПС додають, що враховуючи ймовірні ризики мінімізації сплати податків та результати аналізу розбіжностей у податковій звітності «Верба-ВВ», а також низку порушень податкового законодавства, що встановлені в ході попередніх документальних позапланових та планової перевірок, вони розпочали документальну виїзну перевірку ТОВ «Верба-ВВ» терміном 10 робочих днів.
УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ, КРАДІЖКА ДЕРЕВИНИ ТА КОНТРАБАНДА: ЧИМ ВІДОМІ ДЕРЕВООБРОБНІ ФІРМИ БРАТІВ МІСЮР
Як вдалося з’ясувати за допомогою Державного реєстру судових рішень, ТОВ «Верба-ВВ» фігурує у кримінальних провадженнях, пов’язаних із незаконним переміщенням деревини за кордон. Зокрема, в ухвалі Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 9 жовтня 2017 року йдеться, що службові особи ТОВ «Верба-ВВ» причетні до застосування схем протиправного переміщення за межі України лісо- та пиломатеріалів, отриманих в ході самовільних рубок, шляхом подання митному органу документальних матеріалів, котрі містять недостовірні відомості щодо походження, найменування, сорту та об’єму товарів. На даний час відомо про три випадки таких порушень ТОВ «Верба-ВВ». Як випливає з ухвали суду, вказана фірма експортувала 67,611 кубометрів лісоматеріалів розпиляних, неструганих, завтовшки більше ніж 6 міліметрів з сосни звичайної, загальною вартістю 4 519,35 євро.
Правоохоронцям вдалося встановити, що «ділки» підробляли документи на походження деревин, яку, фактично, зрізали самовільно і, ясна річ, незаконно. Слідчі встановили причетність до аналогічних правопорушень і ТОВ «Форест-ОВ» Олександра Місюри.
«Внаслідок цього, державним інтересам заподіяно збитків на суму понад 400 тисяч гривень… У ході витребовування інформації з окремих державних лісгоспів стало відомо, що в дійсності з зазначеними підприємствами лісові господарства не співпрацювали та жодних товарно-транспортних накладних їм не видавали. Разом з тим, у ході досудового розслідування стало достовірно відомо про те, що у протиправній діяльності з експорту незаконно здобутої лісопродукції підприємствам «Верба-ВВ» та «Форест-ОВ» сприяє ТОВ «Брума». Зокрема, згадане товариство здійснює реалізацію лісопродукції виключно на внутрішньому ринку, а відповідні ТТН продає за окрему плату ТОВ «Верба-ВВ» та «Форест-ОВ» для подальшого їх внесення останніми у супровідні документи, які слугують підставою для видачі сертифікатів про походження лісопродукції для здійснення експортної операції.», – йдеться в ухвалі суду.
Важливо уточнити, що за даними фактами наразі немає вироку суду, тобто, вина будь-яких осіб не доведена судом, відтак наголошуємо, що відповідно до чинного законодавства, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, доки її вину не буде встановлено обвинувальним вироком суду.
Крім того, у липні 2018 року директорку ТОВ «Верба-ВВ» притягнули до адміністративної відповідальності за порушення правил податкового обліку.
«Працюючи на посаді директора ТОВ «Верба-ВВ», порушила встановлений законом порядок ведення податкового обліку, а саме: в деклараціях з ПДВ за період липень -грудень 2017 року та січень 2018 року занижено податкові зобов’язання та завищено податковий кредит з податку на додану вартість, що призвело до заниження від’ємного значення ПДВ на суму 140 488 гривень та завищення бюджетного відшкодування з ПДВ на суму 22 834 гривні», – йдеться в постанові Ковельського міськрайонного суду від 3 липня 2018 року.
Отже, ТОВ «Верба-ВВ» тоді, виходить, незаконно отримала відшкодування ПДВ у сумі 22 834 гривні, а директорка за це сплатила 85 гривень штрафу та 352 гривні судових витрат. Вигідне діло, виходить, порушення податкового законодавства в Україні! За аналогічне порушення до відповідальності притягували і головного бухгалтера ТОВ «Верба-ВВ». Окрім того, як повідомляло видання «Район. Ковель», місцеві жителі скаржилися на їдкий дим через діяльність «Верби-ВВ», яка, окрім іншого, займається ще й виготовленням деревного вугілля. Звернення до сільського голови тоді підписали 18 жителів, які повідомляли, що «димить» виробництво цілодобово. Фахівці провели перевірку, але порушень екологічного законодавства не виявили.
В жовтні 2019 року «Верба-ВВ» «засвітилася» ще й у справі про контрабанду. Ужгородський міськрайонний суд встановив, що 3 жовтня 2019 о 02 годині 17 хвилин в зону митного контролю митного посту «Тиса» Закарпатської митниці ДФС в напрямку «виїзд з України» заїхав вантажний автомобіль марки «DAF» з напівпричепом марки «KRONE», що прямував з України в Італію в службових справах. Відповідно до поданих товаросупровідних документів, через кордон переміщувався товар «пиломатеріали обрізні, сосна» в кількості 43,448 кубічних метрів. Відправником товару була ТОВ «Верба-ВВ».
«Під час проведення митного контролю та поглибленого митного огляду транспортного засобу були виявлені приховані від митного контролю товари – тютюнові вироби торгівельної марки «Glamour» з акцизною маркою України, в загальній кількості 954 пачок; торгівельної марки «Marlboro» з акцизною маркою України, в загальній кількості 324 пачки; торгівельної марки «Marlboro gold» з акцизною маркою України, в загальній кількості 132 пачок, які знаходились в спеціально виготовлених сховищах (тайниках) 7 частинах днища напівпричепу, які були розташовані в середині днища вантажного відсіку напівпричепу. Спеціально виготовлені сховища (тайники) були обладнані та пристосовані з метою незаконного переміщення товарів, шляхом попереднього розбирання днища транспортного засобу, здійснюючи демонтаж 7 частин днища напівпричепу, в яких були поміщені приховані тютюнові вироби. Тютюнові вироби були обмотані поліетиленом, поміщені в порожнини 7 частин напівпричепу та прикріплені за допомогою спеціальних джгутів», – йдеться в рішенні суду.
Вартість виявлених тютюнових виробів, згідно наявних на пачках маркуваннях, становила 58 720 гривень. Вину на себе взяв водій вантажівки, його оштрафували на суму вартості контрафактної продукції. Ось так фірми братів-експертів у лісовій галузі крутяться, як можуть, аби вижити у суворих умовах ринку, розповідаючи нам про те, як правильно реформувати лісову галузь, аби зробити її, нарешті, чесною і прозорою.
Можна багато і красиво розповідати про правильні реформи лісової галузі, та й не тільки. Рвати на собі сорочку і казати: «Була б моя воля, я б тут навів порядок» може кожен. І на перший погляд аргументи експерта-самородка можуть здатися переконливими, особливо людям, далеким від лісової галузі. Однак, вникнувши в корінь проблеми, стає зрозумілим, що цей «громадський діяч» переслідує чітку приватну мету – покращення умов для ведення власного бізнесу. Очевидно, що підприємство, яке займається переробкою і продажем деревини, яке «засвітилося» у справах про ухилення від сплати податків та про підробку документів на деревину, навряд можна назвати взірцем та еталоном ведення бізнесу. Це підприємство грає не за правилами. Як кажуть: гучніше всіх кричить «Ловіть злодія!» сам злодій. От і керівництво «Верби-ВВ» засипає суди скаргами на бездіяльність правоохоронців, від яких, своєю чергою, вимагає захисту від податківців, шукає вихід на ЗМІ і, з рештою, «розкручує» власного «рупора» в особі блогера Олександра Місюри.
Складається враження, що основне завдання «речника» ТОВ «Верба-ВВ» – дискредитація лісової галузі держави, але дискредитація «правильна», розумна, інтелігентна. Він не є «сокирником», який публікував би пости про знайдені в ліси пеньки без позначок. Чоловік просто систематично гне свою лінію, основна мета якої, схоже, зводиться до концепції передачі лісу у приватні руки. Можливо, з ним би можна було погодитися, якби ці «приватні руки» грали по правилах, і дбали б не тільки про наповнення власних кишень шляхом крадіжки деревини і уникнення від сплати податків, а й про розвиток лісової галузі.
На жаль, у своїй більшості український бізнес ще не досягнув такого рівня усвідомлення власної відповідальності, а відтак передача лісу у приватні руки точно перетворить цей ліс на пустелю. Тому що приватний власник в погоні за особистими прибутками не стане думати про вклад у майбутнє, особливо, якщо це майбутнє потребуватиме матеріальних затрат. А справа відновлення лісу та його збереження – непроста, тривала і дороговартісна. Шкода, що в наш час різним блогерам, які беруться нізвідки й лобіюють невідомо чиї інтереси, довіряють більше, ніж справжнім експертам, науковцям, які присвятили відповідній темі все своє життя.
Василь Онищук
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook
5 Comments
Заказуха, Василь Онищук так вам на Аверсі треба працювати
[…] у одному з попередніх матеріалів, а саме – про контрабанду сигарет. У Єдиному державному реєстрі судових рішень є тільки […]
[…] ході невеликого дослідження відкритих джерел тоді журналістам вдалося з’ясувати, […]
[…] раніше «Волинь.Правда» публікувала матеріал про його рідного брата, працівника деревообробної […]
Заказуха.
Лісгоспи припинили працювати на державу ще років10-12тому,це імітація.,роблять на керівників галузі ,директорів та обласних упирів(силовики, судді ,екологи..)
Приватники не з числа кумів і родичів мають проблеми з сировиною і зобов’язання перед своїми працівниками,тому змушені шукати вихід ,а державі на людей давно пофіг В них тільки можна знайти роботу,а лісгоспи не мають лісорубів у штаті ,діяльність в тіні,через підприємців,що в штаті мають по3-4 робітники.,а в лісі працюють сотні людей.чи відомо процес фіскалами та інспекції праці?-так ,але реакції нуль. Про якийринок і конкуренцію говорити ,коли лісгоспи кругляк беруть собі найкращий а пишуть ціну мінімум.собівартість продукції незрівнянна.держава в особі лісгоспів спонукає розвиток тіньового ринку праці та ринку лісосировини.ухилення від сплати тактової вартості деревини, корупція зашкалює ,винуватих нема ,ліс перетворюється на кущі